Какво е това Отрицателна калоричност на продуктите и как работи тя
Смята се, че отрицателна калоричност имат тези хранителни продукти, за чието храносмилане организмът изразходва повече енергия, отколкото те съдържат. Погрешно се мисли, че колкото повече такива храни присъстват в менюто ни, толкова по-голяма нужда от калории ще изпитва организмът ни.
Всяка храна се характеризира с енергийна стойност - калории. Ако храненето е балансирано, се запазва постоянно тегло; ако в менюто присъстват повече калории, отколкото са необходими на организма, се натрупват излишни килограми. Съответно, ако приемаме по-малко калории, отколкото има нужда тялото - отслабваме. Затова в основата на много диети за намаляване на теглото стои пресмятането на калории, съдържащи се в продуктите, консумирани през деня.
По принцип, дневното количество калории за хора, които не са подложени на тежък физически труд е следното: за жени - 2300 ккал, а за мъже - 2600 ккал.
Какво е "отрицателна" калоричност?
Известно е, че за преработка на храната организмът изразходва около 10% от общото количество калории, изгаряни на ден. При това, усвояването на някои продукти може да отнеме много повече калории. Например, ако в един морков има 10 ккал, а за неговото храносмилане са необходими 12 ккал, то изяждайки го, вие изгаряте 2 ккал. Това е причината някои учени да твърдят, че тъй като има продукти, подобни на моркова, които се смилат по-бавно, в резултат на консумацията им се образува отрицателен заряд на калориите. С други думи: за храносмилането на продукти с отрицателна калоричност, организмът изразходва повече калории, отколкото се съдържат в самите тях. Но това не означава, че морковът има минус 2 ккал. Следователно, терминът "продукти с отрицателна калоричност" е погрешен, но въпреки това се използва много често.
Препоръки
Обикновено се препоръчва консумацията до 500 грама зеленчуци и също толкова плодове дневно. Ако искате да запазите фигурата си в добро състояние, заменете обяда или вечерята с продукти с отрицателна калоричност или с ястия, приготвени от тях. Приемайте ги в сурово състояние, защото така на организмът ще му се наложи да се труди по-дълго време, отколкото ако ги изядете след термична обработка.
- Дъвчете храната внимателно винаги. Съществува мнение, че ако глътнете парче месо или ябълка, за тяхното храносмилане се изисква повече енергия. Но това не е вярно: ако продуктът не е достатъчно добре обработен механично в устата (сдъвкан), той частично няма да се усвои. Когато човек дъвчи твърдия морков, той изразходва енергия и за този процес, също и за отделяне на слюнка и ензими, и за подготовка на стомашно-чревния тракт и всички системи за работа. Всичко това изгаря калории.
- И още една хитринка: старайте се да консумирате всички хранителни продукти, включително и тези с отрицателна калоричност, на парчета, а не смлени. Меките, нарязаните, накъсаните и пюрираните храни се усвояват по-бързо - за преработката им е нужна по-малко енергия. Изберете печеното месо пред кюфтето, зеленчуковата супа пред крем супата, хрупайте ябълки и стъбла целина, без да ги нарязвате на парчета и т. н.
- Няма отделна система за хранене само с продукти с отрицателна калоричност. Диетолозите препоръчват да не си съставяме собствени хранителни режими: освен плодове и зеленчуци, организмът ни има нужда от протеини и мазнини.
Също така, не бива да се заблуждаваме, че храните с отрицателна калоричност ще ни избавят от излишните килограми. Те могат да ни помогнат да запазим теглото си в момента. Калориите, които сме приели с чипса и тлъстото месо, няма да изчезнат, ако сме консумирали тези храни с целина.
Да обобщим:
Продуктите с отрицателна калоричност нямат отрицателно количество калории, а минимално. Те помагат за запазването на съществуващото тегло, ако ги включите в менюто си. А храна, която да унищожи честно натрупаните от вас мазнини, няма в природата. Затова консумирайте здравословни продукти, намалявайки калоричността на менюто си, а в комбинация с физическо натоварване ще се избавите от излишните килограми, които ви притесняват, без да гладувате.
Към продуктите с "отрицателна калоричност" се отнасят:
- зеленчуци: целина, зеле (бяло и цветно), цвекло, аспержи, чесън, бобови култури, чушки, репички, спанак, домат, лук, ряпа, тиква, морков, патладжан, краставица;
- плодове: ябълка, пъпеш, папая, праскова, кайсия, ананас, слива, манго, мандарина, лимон, портокал, грейпфрут, зелен лимон, диня;
- горски плодове: боровинки, касис, ягоди;
- зелени листни зеленчуци и подправки: копър, магданоз, зелена салата, босилек, мента;
- подправки: всички пикантни подправки;
- напитки: зелен чай без захар, сокове без лимонена киселина и захар, негазирана минерална вода.
calorizator.ru
- Диета № 4Б - при остри чревни заболявания
- Шест хранителни навика, които ще ни помогнат да отслабнем и да запазим теглото си, без да броим калориите - Част 2
- Какво трябва да знае всеки, който иска да отслабне
- Шест хранителни навика, които ще ни помогнат да отслабнем и да запазим теглото си, без да броим калориите - Част 1
Продукти свързани с ДИЕТАТА
ЗАХАРИН СУИТЛИ таблетки * 300
ЗАХАРИН СУИТЛИ таблетки * 700 С ДОЗАТОР
БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА - АНАЛИЗАТОР BG 13
ЗАХАРИН СУИТЛИ таблетки * 1200
ЗАХАРИН СУИТЛИ УЛТРА таблетки * 1200
ЕУРОЛАМП ЕЛЕКТРОНЕН КАНТАР ЧЕРЕН
НовДИЕТАТА е свързана към
- Полезно
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Методи за лечение на анорексия
- Регулация на слюноотделянето
- Секреция на стомашен сок
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
- Значението на чакрите
Коментари към Какво е това Отрицателна калоричност на продуктите и как работи тя