Фъстъчено олио
На пазара се предлагат много видове мазнина и ние винаги сме в търсене на най-доброто. Един от вариантите е фъстъченото олио - мазнина събрала в себе си както много предимства, така и много недостатъци.
Тя се използва често в азиатската кухня, а след Втората световна война става популярна и в САЩ.
Има няколко начина на производство на фъстъчено олио - рафинирано, студено пресовано, гурме (приготвя се от печени фъстъци, които имат по-плътен вкус от рафинираното), смес - фъстъчено със соево например.
Хранителна стойност на 1 супена лъжица:
- 119 калории;
- 14 грама мазнини;
- 2,3 грама наситени мазнини;
- 6,2 грама мононенаситени мазнини;
- Полиненаситени мазнини: 4,3 грама;
- 11% от препоръчителния дневен на витамин Е;
- 27,9 милиграма холестерол.
Мазнините във фъстъченото олио се разграждат в следните съотношения: 20% наситени мазнини, 50% мононенаситени мазнини и 30% полиненаситени мазнини.
Основният вид мононенаситена мазнина, намираща се във фъстъченото масло, се нарича олеинова киселина или омега-9.
Други мастни киселини са омега-6, а те не са най-полезното нещо за здравето, защоо водят до възпаление и са свързани с различни здравословни проблеми.
От друга страна, фъстъченото олио съдържа витамин Е, който е антиоксидант и има редица ползи за здравето - защитава от увреждане на клетките от свободните радикали и понижава риска от сърдечни заболявания.
Ползи за здравето
Големи количества витамин Е
Чрез консумацията само на 1 супена лъжица фъстъчено олио си осигурявате 11% от дневния прием на полезния витамин, който спомага различни важни функции в организма.
Основната му роля е да действа като антиоксидант, предпазвайки тялото от свободните радикали. Те могат да увредят клетките и да доведат до появата на редица хронични заболявания.
Витамин Е се грижи за имунната система, като подсилва нейната защита срещу вируси и бактерии. От съществено значение е и за образуването на червени кръвни телца.
Витаминът е полезен и за очите, като проучване проведено сред 15 021 души установява със 17% понижение на риска от катаракта при прием на витамин Е.
Подобрява сърдечното здраве
Фъстъченото олио съдържа високи нива на мононенаситени и полиненаситени мазнини, за които има изследвания, че подпомагат сърдечното здраве.
Съществуват доказателства, че ненаситените мазнини могат да понижат някои рискови фактори, свързани със сърдечните заболявания. Например лошият LDL холестерол и триглицеридите в кръвта са свързани с висок риск за сърцето. А проучвания показват понижаването им при заместването на наситените мазнини с ненаситени. В проценти промяната на избора на мазнина сваля риска за сърдечни заболявания с до 30%. И все пак ако не регулирате по никакъв начин диетата си, въпреки добавянето на полезните мазнини, не може да очаквате значително подобрение на здравето си.
Но трябва да да отбележим и друго - в последните години се правят редица проучвания по темата с храната. Някои от тях показват, че наситените мазнини нямат ефект върху здравето, така че изборът оставаме на вас, на кое от двете твърдение да повярвате.
Подобрява инсулиновата чувствителност
Проучванията показват, че мононенаситените и полиненаситените мазнини подпомагат контрола на кръвната захар.
Консумирането на мазнини с въглехидрати забавя абсорбцията на захари в храносмилателния тракт и води до по-бавно повишаване на кръвната захар.
В проучване, проведено сред 4220 възрастни, замяната на само 5% от мазнините с полиненаситени довежда до значително понижаване на кръвната захар и при провеждане на изследвания на гликирания хемоглобин (това изследване проследява нивата на кръвната захар в няколко последователни месеца).
Рискове за здравето
Омега-6 мастни киселини
Омега-6 мастни киселини са вид полиненаситени мазнини. Те са есенциални мастни киселини, което означава, че тялото не може да ги произвежда само, затова е нужно да си ги набавяме чрез храната.
Те играят важна роля в развитието на организма и мозъчната функция.
Проблемът при тях е, че те повишават възпаленията (за разлика от омега-3, които се борят с такива). Съвременният човек е увеличил 14-15 пъти приема на омега-6 за сметка на омега-3, а този дисбаланс влияе негативно на здравето. За здравословни се смятат съотношения 4:1 в полза на омега-3 или поне 1:1. Във фъстъченото олио няма изобщо омега-3.
Податливо е на окисляване
Полиненаситените мазнини не са устойчиви на нагряване и лесно се окисляват, което води до образуването на свободни радикали в тялото. Затова за пържене е добре да се изберат други масла, подходящи за висока топлинна обработка. Въпреки че има висока точка на пушене, все пак не е най-добрият избор за пържене.
В заключение може да се каже, че фъстъченото олио е добър източник на витамин Е, който има редици ползи за здравето. Но и недостатъците на мазнината не са малко - високите количества на омега-3, могат да увеличат риска от някои заболявания. При положение, че имате огромен избор от мазнини, е добре да се насочите към зехтин, масло от авокадо и кокосово.
healthline.com/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА БИО ФЪСТЪЧЕН ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ НЕБЕЛЕНИ ФЪСТЪЧЕНИ ЯДКИ 250 г
ОЛ НУТРИШЪН ФЪСТЪЧЕН КРЕМ 1 кг
ОЛ НУТРИШЪН ФЪСТЪЧЕН КРЕМ С ХИМАЛАЙСКА СОЛ 1 кг
ОЛ НУТРИШЪН NUTLOVE ДИЕТИЧНИ ЯДКИ ФЪСТЪЦИ ОБВИТИ В ШОКОЛАД 300 г
ФЪСТЪЧЕН ТАХАН 250 г ЗЕМЕЛА
БОНБОНИ СИНЕМОРЕЦ ДИАБЕТИЧНИ 150 г.
СТАТИЯТА е свързана към
- Мазнини, маргарин, олио
- Ползи и вреди от консумацията на фъстъци
- Фъстък
- Бързи захаросани фъстъци
- Кекс с фъстъчена паста и шоколад
- Фъстъчено смути със сладолед
- Фъстъчени бисквитки с масло
- Фъстъченото масло намалява риска от рак на гърдата
- Шоколадови кестени с фъстъчена паста
- Фъстъците са храна за мозъка и борят излишните килограми
- Ранното въвеждане на фъстъци в диетата намалява риска от алергия
Коментари към Фъстъчено олио