Свински черен дроб – хранителен състав, предимства и недостатъци
Въпреки че свинският черен дроб е един от най-консумираните субпродукти, в света на рецептите и храненето пилешкият и телешкият черен дроб изглежда го засенчват. Всеки кулинар е запознат с множеството им вкусови и хранителни предимства. И тук възниква въпросът: Колко питателен и вкусен обаче е свинският черен дроб? Нека разберем.
Хранителен състав на свинския черен дроб
Свинският черен дроб има по-малко мазнини и повече витамини и минерали, отколкото всяка друга част от прасето. С други думи, черният дроб е може би най-добрият избор, поне от хранителна гледна точка.
100 грама задушен свински черен дроб съдържа:
Макронутриенти
- калории: 165;
- въглехидрати: 3,76 г;
- мазнини: 4,4 г;
- протеин: 26 г.
Витамини
- витамин А: 61% от препоръчителния дневен прием (ПДП);
- витамин В10: 22% от ПДП;
- витамин В2: 169% от ПДП;
- витамин В3: 53% от ПДП;
- витамин В5: 95% от ПДП;
- витамин В6: 34% от ПДП;
- витамин В12: 778% от ПДП;
- витамин В9: 41% от ПДП;
- витамин С: 26% от ПДП.
Минерали
- калций: 10 мг (1% от ПДП);
- мед: 0,63 мг (70% от ПДП);
- желязо: 17,9 мг (100% от ПДП);
- магнезий: 14 мг (3% от ПДП);
- манган: 0,3 мг (13% от ПДП);
- фосфор: 241 мг (19% от ПДП);
- калий:150 мг (3% от ПДП);
- селен: 67,5 мкг (123% от ПДП);
- натрий: 49 мг (2% от ПДП);
- цинк: 6,72 мг (61% от ПДП).
Хранителни предимства на свинския черен дроб
Поради богатото съдържание на витамини и минерали, свинският черен дроб има редица ползи. Ето няколко специфични хранителни предимства, които си струва да знаем:
Добро съотношение протеин/калории
Свинският черен дроб съдържа над 60% протеин (белтъчини) на калория, което го прави чудесен източник на белтъчини. Той също така съдържа всичките 9 основни аминокиселини – градивните елементи на всички протеини.
Дефицитът на аминокиселини може да окаже влияние върху имунитета, храносмилането, психическото здраве, плодовитостта, умствената бдителност, растежа при децата.
>>> Защо е полезно да ядем пастет от черен дроб
Високо съдържание на желязо
100 грама свински черен дроб осигуряват 100% от препоръчителния дневен прием на желязо. Човешкото тяло използва минерала за осигуряване на нормално протичане на растежа и развитието и по-специално за производството на хемоглобин. Хемоглобинът помага на червените кръвни клетки да разпределят кислорода от белите дробове във всички останали части на тялото. Желязото също играе съществена роля в производството на миоглобини – протеини, които доставят кислород на мускулите.
Добър източник на селен
Свинският черен дроб е чудесен източник на селен, като 100 грама осигуряват 123% от препоръчителния дневен прием. Селенът е микроелемент, който влияе върху синтеза на ДНК и следователно е изключително необходим за ускореното нарастване и делене на клетките. Минералът също участва в репродукцията и метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза.
Изобилие от витамини от група В
Свинският черен дроб е богат на витамини от група В, като субпродуктът осигурява най-голямо количество витамин В12 – 778% от препоръчителния дневен прием в малка порция от 100 грама. Въпреки това няма опасения относно токсичността на хранителното вещество.
Ползите от витамин В12 са изключително много – подпомага производството на червени кръвни клетки, предотвратява анемия, поддържа здравето на костите, намалява риска от макулна дегенерация, подобрява настроението.
Бионаличен витамин А
Една порция свински черен дроб осигурява добро количество ретинол (бионалична форма на витамин А). Ретинолът е известен като предварително формиран витамин А, което означава, че се абсорбира лесно в тялото и се използва ефективно. Витамин А играе съществена роля в:
- образуването на костите;
- функцията на имунната система;
- възпроизвеждането;
- заздравяването на рани.
Рядък източник на витамин С
Човешкото тяло обикновено получава витамин С от плодовете и зеленчуците. Изключително малко меса съдържат хранителното вещества и ако не се приема в достатъчни количества, това може да доведе до скорбут.
Свинският черен дроб е рядък източник на витамин С, осигурявайки 26% от препоръчителния дневен прием. Това е особено важно, ако консумацията на плодовете и зеленчуците е ограничена или сведена до минимум.
Потенциални недостатъци от консумацията на свински черен дроб
Всичко с мярка, както се казва. Колкото питателен и полезен да е свинският черен дроб, човек не трябва да прекалява с консумацията му.
Големите количества витамин А водят до токсичност
От съществено значение е да се следи приема на витамин А, когато по-често се консумира черен дроб. Витамин А е мастноразтворим, което означава, че се абсорбира от мазнини и отнема повече време, за да се разгради, отколкото другите витамини. Приемът на големи количества може да предизвика токсичност, която води до проблеми със зрението, гадене и болки в костите.
Излишната мед е вредна
По същия начин, свинският черен дроб съдържа големи количества мед – 70% от препоръчителния дневен прием в порция от 100 грама. Приемът на много мед може да доведе до оксидативен стрес и невродегенеративни промени, както и да увеличи риска от развитие на болестта на Алцхаймер.
Високите нива на холестерол могат да бъдат вредни
100 грама свински черен дроб съдържат 118% от ПДП на холестерол. Холестеролът представлява восъчно вещество, намиращо се във всички човешки клетки, но приемът на големи количества може да доведе до сърдечни проблеми и инсулт.
Pork Liver Nutrition and Health Benefits: Is It Good for You?: https://discover.grasslandbeef.com/blog/pork-liver/
Коментари към Свински черен дроб – хранителен състав, предимства и недостатъци