Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Групи храни и ястия Ядки и семена Кестени - полезни и вредни свойства

Кестени - полезни и вредни свойства

от 23 авг 2013г., обновено на 29 апр 2020г.
Редактор: Ваня Боянова
Кестени - полезни и вредни свойства - изображение
  • Инфо
  • Хранителна стойност
  • Витамини и минерали
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Хранителна стойност
Витамини и минерали
Продукти
Коментари
Свързаност

Кестените са богати на нишесте дървесни ядки с много приятен сладък вкус. Плодът им е доста по-едър, в сравнение с другите ядки като кашуто и макадамията. Всеки кестен се отличава с гладка, лъскава, тъмнокафява външна обвивка. Вътрешността има отличителен кремавобял цвят. Консумират се след термична обработка, поради високото им съдържание на танинова киселина, която придава лош вкус в устата след ядене.

Отглеждат се в планинските гори на Китай, Япония, Европа и Северна Америка. Ботанически принадлежат към семейството на бука (Fagaceae), род Castanea. Научното им наименование е Castanea sativa, което означава сладки кестени. Познати са 4 вида - европейски, японски, китайски и американски, които значително се различават един от друг.

Ядките на кестена са много вкусни, особено печени или захаросани, използват се също сурови и варени, в брашна, сладкарски изделия, алкохол, напитки с кафе и други. За съжаление, плодовете не са издръжливи дълго време и бързо се развалят.

Хранителна стойност на кестените

печени кестени

Кестените се открояват от другите ядливи ядки с отличителния си хранителен профил. Те са нискокалорични и съдържат малко мазнини. Богат източник са на въглехидрати (нишесте предимно), белтъчини, минерали, витамини и фитонутриенти, доставящи на организма множество ползи.

В листата на ядливия кестен (съществува и неядлив отровен) има много гликозиди, пектинови и дъбилни вещества, витамини К, А, С и от група В.

Котиледоните (първите листа) на тези ядкови плодове са месести, светлокремави, богати на нишесте (до 62%), захари (до 17%), белтъчини (до 60%), съдържат мазнини (2 - 2,5%), органични киселини, витамини, ензими. Изключително богати са на витамин C - 100 грама ядки осигуряват 43 мг витамин C (72% от дневната потребност). Кората, пъпките и листата съдържат 10-16% дъбилни вещества.

Отличен източник са на диетични фибри, осигуряват 8,1 грама (около 21% от дневната потребност) на 100 грама. Диетата, богата на фибри, помага за понижаване на нивата на холестерол в кръвта, като ограничава усвояването на излишъка от холестерол в червата.

Кестените са богати на фолиева киселина (витамин B9) - 100 грама ядки доставят на организма 62 мкг (15,5% от дневната потребност). Витамин B9 има съществено значение за образуването на червените кръвни клетки и синтеза на ДНК. Адекватният прием на богати на този витамин храни по време на периода на зачеване предотвратява развитие на дефекти на невралната тръба при новороденото.

Кестените са много добър източник на мононенаситени мастни киселини като олеинова и палмитинова. Изследвания сочат, че мононенаситените мазнини в диетата помагат за понижаване нивата на общия и лошия (LDL) холестерол и повишаване нивата на добрия (HDL) холестерол в кръвта. Средиземноморската диета е богата на фибри, мононенаситени мастни киселини, омега мастни киселини и антиоксиданти. Тя помага за превенция от коронарна болест на сърцето и инсулти като благоприятства здравословния липиден профил в кръвта.

Кестените са отличен източник на минерали като желязо, калций, магнезий, манган, фосфор и цинк. Освен това съдържат големи количества калий - 518 мг в 100 грама продукт. Калият противодейства на хипертоничното действие на натрия, понижава сърдечната честота и кръвното налягане. Желязото в ядките помага за предотвратяване на развитието на желязодефицитна анемия (микроцитна). Магнезият и фосфорът са основни компоненти на костния метаболизъм.

Тези ядливи ядки съдържат големи количества витамини от група B. В 100 грама се съдържат 11% ниацин (B3), 29% пиридоксин (B6), 100% тиамин (B1) и 12% рибофлавин (B2). Те не съдържат глутен, което ги прави подходящи за добавяне в диети, предназначени за хора с чувствителност към протеина, алергия към пшеница и цьолиакия.

Китайските кестени (C. mollissima) са добър източник на витамин А, осигуряват 202 IU на 100 грама продукт.

Полезни свойства на кестените

ядливи кестени

1. Предпазват от диабет

Диетичните фибри в кестените помагат за регулиране нивата на кръвна захар при хора, страдащи от диабет. Богатите на фибри хранителните продукти се считат за храни с нисък гликемичен индекс, тъй като те повишават нивата на кръвна захар по-бавно и плавно. Това е особено важно за диабетици, тъй като лечението на заболяването е свързано с контрола на захарта. Кестените могат да помогнат за предотвратяване на развитието на заболяването.

2. Подсилват имунната система

Високото съдържание на витамин C и антиоксиданти в ядките ги прави особено добра храна, подсилваща имунната система. Витамин C спомага за стимулирането на бели кръвни клетки, които са особено важни за имунната система, тъй като се борят с причинителите на болести в тялото. Този витамин е необходим за образуването на междуклетъчното вещество (матрикса) в зъбите, костите и кръвоносните съдове. А като силен антиоксидант предпазва организма от вредните свободни радикали.

3. Увеличават минералната плътност на костите

Често срещан проблем при застаряващите хора е остеопорозата, която възниква вследствие на загуба на костна маса и се проявява под формата на слаби кости и болки в ставите. Един от начините за предотвратяване на това състояние е включване на кестени в диетата, тъй като в тях се съдържа магнезий, който има важна роля за повишаването на минералната плътност на костите и поддържането им здрави. В кестените има и големи количества мед - минерал с много важна роля в усвояването на желязото, здравината на костите и цялостното здраве на човек.

4. Други ползи

  • Облекчават храносмилателни проблеми

Хранителните фибри помагат за по-бързото движение на храната през храносмилателния тракт.

  • Подобряват когнитивната функция

Кестените имат пряко влияние върху мозъка и когнитивната функция. Тъй като съдържат големи количества различни видове витамини, те могат да помогнат за по-доброто фокусиране и по-добрата памет. Тези витамини са свързани с развитието на мозъка и неговата функция, затова кестените са чудесно допълнение към диетата не само за подрастващите, но и за възрастните.

Освен това кестените съдържат и калий, който е известен с това, че увеличава притока на кръв към мозъка, поддържа го добре наситен с кислород, а и действа положително върху цялостното здраве на нервната система. Това също допринася за по-добра концентрация и памет.

  • Ползи от народната медицина

В народната медицина отвара или настой от продукта се използва като кръвоспиращо средство при вътрешни кръвоизливи.

Отвара от сухи кестени и настой от листата се използват при възпаления на горните дихателни пътища, пресните листа са отлично средство при коклюш. Ядките и кората намират приложение при заболявания на стомашно-чревния тракт, при отоци, свързани с бъбречни проблеми, кръвоизливи от носа. Външно отвара от кестени се използва за компреси при абсцеси и циреи, а спиртен настой от изсушени цветове на растението се препоръчва при хронична дизентерия и катар на пикочния мехур.

Отвара или настой от частите на обикновения кестен, съдържащи дъбилни вещества, намират приложение в народната медицина и като средство за стягане, за заздравяване на рани и при изгаряне.

Плодовете се приемат при варикоза, остри и хронични тромбофлебити, трофични язви на долните крайници, при нарушения на периферното кръвообращение, при възпалени хемороиди без кървене. Пресни кестени се използват при хронична диария и малария, а печени - при маточно кървене и кървящи хемороиди.

Избор и съхранение на кестените

пресни печени кестени

Кестените се отглеждат през студените месеци, налични са пресни на пазарите от октомври до март като най-предпочитани са през декември. Могат да се закупят и целогодишно, опаковани във вакуумни опаковки. Тъй като са богати на нишесте и съдържат по-малко мазнини от другите ядки, те са склонни да се развалят доста по-бързо, ако са изложени за по-дългъг период от време на въздух и много влажни условия.

Ако вътрешността на ядката е кремавобяла, то кестените са пресни, но ако имат зеленикава плесен, то те са развалени и не трябва да се консумират. След закупуване на кестените от магазина, трябва да се прехвърлят в продупчена торбичка и да се поставят в хладилник при висока относителна влажност, така ще се запазят свежи за няколко седмици.

Странични ефекти от и противопоказания за консумацията на кестени

кестени

Както при повечето ядки, кестените също могат да причинят алергия. Хората, които са податливи на алергии или имат алергия към ядки, трябва задължително да се консултират с лекар, преди да ги консумират.

Някои от симптомите на алергия към кестени са екзема, обриви, сърбеж и дори затруднено дишане. При някои хора може да се получи контактен дерматит вследствие на сърбеж и обрив по кожата веднага след докосване на кестени.

Хората, предразположени към напълняване, не трябва да прекаляват с консумацията на печени кестени, защото те са богати на въглехидрати и нишесте.

Въпреки всички полезни свойства, които тези ядки доставят на организма, трябва да се имат предвид всички странични ефекти и рискови фактори, преди да се добавят в диетата.

Източник:

lybrate.com; nutrition-and-you.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com

Още по темата:
  • Мед от кестени Мед от кестени
5.0/5 3 оценки

Хранителна стойност при 100гр.

Белтък2 гр.
Мазнини1,4 гр.
Въглехидрати28 гр.
Калории131 кал.

Витамини и минерали

витамини А, С, В, К

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕЛИКСИР АНТИ - СТРЕС СПРЕЙ 10 мл LES FLEURS DE BACH
33.50лв.

ЕЛИКСИР АНТИ - СТРЕС СПРЕЙ 10 мл LES FLEURS DE BACH

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ УСПОКОЕНИЕ
78.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ УСПОКОЕНИЕ

РАДИКА МЕХЛЕМ 7 БИЛКИ И ПРОПОЛИС 30 мл
6.60лв.

РАДИКА МЕХЛЕМ 7 БИЛКИ И ПРОПОЛИС 30 мл

АБОФАРМА ВИРУХЕЛТ капсули * 10
27.50лв.

АБОФАРМА ВИРУХЕЛТ капсули * 10

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ ОТСЛАБВАНЕ
78.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ ОТСЛАБВАНЕ

МОНО ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР ОТ ЧЕРВЕН ДИВ КЕСТЕН 10 мл LES FLEURS DE BACH
21.30лв.

МОНО ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР ОТ ЧЕРВЕН ДИВ КЕСТЕН 10 мл LES FLEURS DE BACH

Коментари към Кестени - полезни и вредни свойства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кестени - полезни и вредни свойства
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:14
    Коментирайте "Кестени - полезни и вредни свойства"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ядки и семена
  • Червен конски кестен
  • Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
  • При кои състояния и защо са полезни кестените
  • Супа от кестени и нахут с домати и чесън
  • Печено пиле с кестени и лук
  • Как да излекуваме шиповете без лекарства?
  • Гарнитура от кестени в сос
  • Крем от кестени с портокалов сок
  • Консумирайте кестени против запек
  • Сиропирани кестени
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 7 часа и 50 мин.

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 193 дни, 16 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival