Захар (бяла рафинирана)
Бялата рафинирана захар е вредна, това е известно. Прекомерната й употреба води до появата на кариес, диабет и нарушена обмяна на веществата. Да се отказваме напълно от нея не е необходимо, но трябва да се консумира с мярка. В малки количества този продукт е полезен. Например той може да възстанови изразходената енергия при напрегната умствена дейност. Недостатъкът на глюкоза в организма води до влошаване на настроението, изтощение, главоболие, намалена работоспособност. Но прекаленото количество е предпоставка за депресии, слабост, бърза умора, натоварва се задстомашната жлеза, което е причина за развитието на диабет.
Съществуват много разновидности на захарта
- Захароза
Ежедневно ние употребяваме предимно захар от захарна тръстика или захарно цвекло (захароза), която е кристалната захар или под формата на бучки. Тя е по-калорична и по-малко полезна, особено когато говорим за големи количества. Отнася се към дизахаридите и преди да се абсорбира в червата, трябва с помощта на храносмилателните ензими, да се разпадне на монозахаридите фруктоза и глюкоза, които са източник на енергия за организма, а това определя ползата на продукта. Но захарозата е причина за загубата на калций от костите, зъбите и косата, което е едно от нейните вредни действия.
- Глюкоза и фруктоза - отнасят се към монозахаридите и се поглъщат от червата в непроменен вид. Ползата от тях не се поставя под съмнение. Глюкозата се съдържа в почти всички сладки плодове, в които има и наличие на плодова захар.
- Малтоза (малцова захар) – среща се в соята и в листата на латинката. Усвоява се добре от кърмачета, както и лактозата (млечната захар). Тези два вида захар са дизахариди и се абсорбират добре след разпадането им до монозахариди.
Бяла рафинирана захар - вредата
Резултатите от проведени експерименти доказват, че рафинираната бяла сладост води до развитие на хронични заболявания.
- Повишен холестерол
Учените намират връзка между консумацията на захар и високите показатели на холестерола в кръвта. Резултатът от проучването, публикуван в списание JAMA, доказва, че хората, употребяващи много захар, са намалили нивата на "добрия" холестерол в организма си и са повишили тези на "лошия".
Приемът на подсладени напитки например предизвиква атеросклероза и запушване на артериите.
- Наднормено тегло
Затлъстяването е диагноза, която се поставя по целия свят, и една от основните причини е захарта (респективно, съдържащите я напитки).
Когато човек се храни неправилно и рядко, той изпитва остър глад. Изяждането на бонбон или шоколад в такъв момент дава енергия, затова рязко се повишава нивото на кръвната захар. Но спадането е също толкова рязко и това връща чувството на глад. Резултатът: много калории и никаква полза.
При пълните хора хормонът лептин, който е отговорен за засищането на тялото и го приканва да спре да се храни, се произвежда лошо. Именно захарта възпрепятства производството на хормона и е причина за преяждането.
- Кожни обриви и акне
Продуктите, съдържащи захар, се характеризират с висок гликемичен индекс. Те бързо повишават нивото на захарта в кръвта. Такива храни провокират производството на хормони андрогени, участващи в образуването на акне.
- Диабет
Затлъстяването, което е следствие от употребата на захар, е причина за нарушена обмяна на веществата.
При продължителна консумация на захар и сладки продукти задстомашната жлеза произвежда по-малко от хормона инсулин, който регулира нивото на кръвната захар. По-малко хормон, по-високо ниво на захар в кръвта. Тези фактори водят до развитие на диабет.
- Онкологични заболявания
Както вече казахме, менюто, изобилстващо от сладки продукти, води до затлъстяване. Така се повишава рискът от развитие и на онкологични заболявания. Подобно хранене провокира възпаления на различни органи и намалява чувствителността към инсулин, затова и рискът от подобен тип болести е по-висок. Изследванията в тази посока продължават.
- Депресия
Рязкото повишаване на захар в кръвта не влияе добре върху психичното състояние и води до депресия.
- Стареене на кожата
Консумацията на сладки изделия води до появата на бръчки.
- Затлъстяване на черния дроб
В началото на статията споменахме, че захарта се състои от фруктоза и глюкоза. Фруктозата се разрушава в черния дроб, където се превръща в гликоген и енергия. Но излишъкът от гликоген се отлага в органа във вид на мазнина.
- Натоварване на бъбреците
Високото ниво на кръвна захар уврежда тънките кръвоносни съдове в бъбреците, а това увеличава риска от развитите на болести на органа.
- Разрушаване на зъбите
Бактериите в устната кухина се хранят със захар и отделят кисели вещества, което разрушава зъбите и отмива минералите.
- Недостиг на енергия
Продуктите, съдържащи само бързи въглехидрати, водят до скоростен скок на енергията. В техния състав не влизат белтъчини, целулоза и мазнини и затова нивото на захарта в кръвта пада бързо и човек се чувства изтощен. За да се избегне това, е необходимо храненето да бъде правилно. Например за повече енергия може да помогнат ябълки с орехи.
- Подагра
Подаграта се изразява в ставна болка. Захарта повишава нивото на пикочна киселина и увеличава риска от развитие на заболяването. Ако то вече е налице, състоянието може да се влоши.
- Умствени отклонения
Редовната консумация на захар влошава паметта и повишава риска от деменция.
Дневна необходимост от захар:
- Мъже - 150 ккал или 9 чаени лъжица
- Жени - 100 ккал или 6 чаени лъжици
Редактор: Радостина Райчева
Снимки: polzavred.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 0.2 мл. |
Белтък | 0.3 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 99.5 гр. |
Калории | 374 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРГАНИК ШОП СКРАБ ЗА ТЯЛО СОЧНА ПАПАЯ 250 мл
ВИКТОРИЯ БЮТИ ПОЧИСТВАЩА И ЕКСФОЛИРАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ С АКТИВЕН ВЪГЛЕН И ЧЕРНА ЗАХАР 7 мл. * 2
БИСОУ ПОЧИСТВАЩ И ХИДРАТИРАЩ СКРАБ ЗА ТЯЛО С ЧЕРВЕНА ГЛИНА 200 г
БИОХЕРБА КОКОСОВА ЗАХАР прах 150 г
БОНБОНИ АЛПИ * 100
ОРГАНИК ШОП СКРАБ ЗА ТЯЛО МАЛИНОВА СМЕТАНА 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Сладкарски изделия
- Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
- Колко грама захар да ядем на ден
- Берберин - новата алтернатива при диабет
- Агаве
- Карамелизирана захар - рецепта
- По-здравословна ли е кокосовата захар от обикновената
- Ето как да направите тест за бременност с обикновена захар
- Каква е връзката между рака и захарта?
- Брош, Бояджийски брош, Червен брош
- Видове захар и тяхното приложение
Коментари към Захар (бяла рафинирана)