Водката – от средство за стерилизиране на рани до популярна алкохолна напитка
Водката е прозрачна безцветна течност със специфичен аромат. Тя е силна алкохолна напитка и като всеки алкохолен продукт трябва да се консумира с мярка. Приемът на водка може да бъде и полезен, само ако качеството й е високо, а количествата минимални. Прекомерната употреба вреди на здравето.
Алкохолната напитка притежава загряващо и антибактериално действие. Използва се външно при разтегнати мускули, при ухапвания от насекоми, изгаряне с коприва и други кожни раздразнения. Разредена с вода водка се прилага при отит за намаляване възпалителния процес. Използва се и като обезболяващо, когато трябва да се действа незабавно, а липсват подходящи средства.
Този алкохол е едно от най-силните антисептични средства, с него могат да се обработватт рани, порязвания и изгаряния. Изключително полезен е при лечение на гнойни възпаления, отлично температуропонижаващо средство е (прилага се външно, чрез намазване).
Водката притежава и противошоково действие. При травми и измръзвания тя може да спаси живот.
Дестилирането на алкохол
През втори век след Христа в Елада е изобретен дестилационният казан. Устройството се ползва за отделяне на сол от морска вода. Следващото откритие, приближило човечеството до технологията за производство на твърд алкохол, е персийският котел за етерични масла. С негова помощ жителите на Близкия изток се научават да извличат есенции от най-различни плодове и цветя, което стартира модерната парфюмерийна индустрия.
Попадайки в ръцете на монасите от Западна Европа, тази технология започва да се използва за изпаряване на водата от виното. Така на бял свят се появява първото бренди. В Англия и Шотландия започва да се произвежда уиски.
В Източна Европа премахването на вода от питиетата е позната практика, предшестваща дестилиращия казан. В Русия има сведения за „замразяване“ на вино. Този процес може да се извършва единствено през зимата, когато температурите падат драстично. Водните кристали в напитката излизат на повърхността, след което се премахват ръчно. Естествено, този метод за концентрация на алкохолното съдържание не бил особено ефективен, а и развалял вкуса на питието.
За водката
За титлата „родина на водката“ спорят Полша и Русия. Не е открит документ, в който да се споменава кой е извършил първата дестилация на водка, нито къде е направено това. И двете държави твърдят, че питието се произвежда по техните земи от 9-ти век.
Едва през 14-ти век спиртната напитка добива популярност. Дотогава алкохолната течност била с натрапчив вкус и се използвала само като средство за стерилизиране на рани. Легендата гласи, че руски монах от манастира Чудов пръв открива рецептата за истинска пивка водка. Тя става толкова популярна из северната славянска страна, че владетелят Иван Грозни въвежда акциз върху нея. Царската заповед гласи, че само кръчмите, притежаващите разрешително, могат да продават питието. Частното производство на спиртната напитка без позволение се наказвало от закона.
През 17-ти век водката става официално питие на Русия. Започва да се използва за църковни ритуали и да се сервира в царския двор. По това време питието се нарича с много имена, сред които огнено вино, хлебно вино. Често се споменава само като вино, тъй като в източнославянската държава няма подходящи условия за отглеждане на грозде. По това време алкохолната концентрация не надвишава 40%. Наименованието „водка“ се използва само за медицинската течност, която достига 75% спиртно съдържание.
През следващите два века популярността на питието става толкова голяма, че в края на 19-тото столетие след Христа акцизната заповед е премахната. Това води до откриване на нови дестилерии за водка из цялата страна. Този бум на производство на високоалкохолната напитка значително намалява цената на течността. Това позволява на руснаците да започнат масов износ към останалата част на континента. През 19-ти век са изобретени и нови методи за премахване на лошия вкус, появяващ се след дестилация. Така се появява чистият вкус на водката, който познаваме днес.
В Полша питието никога не е подлагано на акциз. Тъкмо обратното, през 16-ти век крал Йан Олбрехт дава официалното си позволение на всеки жител на страната да произвежда алкохолната течност.
Чрез имигрантската вълна на славяни към САЩ през 30-те години на 20-ти век, водка започва да се произвежда и в Щатите. Една от големите компании производители – Смирноф – става особено популярна сред американците. Постепенно питието започва да се консумира в комбинация с други алкохоли, ликьори и сокове. Така се появяват популярните и до днес коктейли Блъди Мери, Уайт Рашън, Отвертка и много други.
Други страни, известни с високата консумация на водка, са: Финландия, Швеция, Естония, Беларус, Литва, Латвия, Украйна и Исландия. Заедно с Полша и Русия, тези държави се обединяват от специалистите в алкохолната индустрия като „Поясът на водката“.
СТАТИЯТА е свързана към
- Aлкохолни напитки
- Ликьор от нар
- Домашен портокалов ликьор
- Леден коктейл с Бейлис, водка и Калуа
- "Блъди Мери" – история на коктейла и рецепти за приготвянето му
- Тропически текила шотове
- Коктейл Флиртини с ванилова водка
- Придайте блясък на косата си с водка, мед, кокос, яйце и майонеза
- Премахнете пърхота с маска от водка и розмарин
- Малинов коктейл с ликьор, спрайт и водка
- Леден коктейл Черешов бриз
Коментари към Водката – от средство за стерилизиране на рани до популярна алкохолна напитка