Айрянът – как се прави и защо е полезен
Айрянът е киселомлечна напитка, която е широко разпространена на Балканите, сред близкоизточните страни и сред тюркските народи. Родината му е Древна Персия.
Айран или айрян?Думата айрян е заимствана от турски език (ayran). До 2002 година за правилно се приема изписването с "а". Официалният правописен речник на българския език, издаден през 2012 година, обаче нормира правописа на думата с "я" – айрян (Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 151). |
Как се прави айрян
В България айрянът традиционно се прави от разредено с вода краве кисело мляко, а гъстотата зависи от предпочитанията на човека, който ще го консумира. Обикновено в напитката се добавя сол и се пие охладена. Особено популярна е през лятото, защото разхлажда, утолява жаждата, засища и действа благоприятно върху организма през горещите дни.
Технология за приготвяне на айрян
- Днес в търговската мрежа се предлага готов айрян. Той се приготвя от обезмаслено пастьоризирано прясно мляко, което се охлажда до 42-43 градуса и се добавя закваска. След като се сгъсти, млякото се разбърква до хомогенност.
Домашен айрян
- Почти всеки българин прави айрян у дома си. В това няма нищо сложно. Достатъчно е да смесите кисело мляко с вода в съотношение 1:1 и да разбиете с телена бъркалка или вилица. Така ще наситите напитката с въздух и ще се получат характерните за нея балончета. Разбира се, според предпочитанията си бихте могли да приготвите айрян с различна гъстота.
Айрян може да си направите както от домашно кисело мляко, така и от готово. Маслеността му има значение: колкото по-висока е тя, толкова повече вода ще е необходима за получаване на напитката. Ако пък млякото е обезмаслено и в него има много суроватка, тогава вода може и изобщо да не е необходима, защото трябва само да разбъркате съдържанието на кофичката или да я разклатите енергично.
Разнообразие от рецепти за айрян
- В различните райони на страната, а и на света, напитката се приготвя на различна основа в зависимост от характерния за мястото киселомлечен продукт – кефир, скир, мътеница, цедено кисело мляко и дори катък. А водата може да бъде и газирана.
- Добавките също са разнообразни и могат да бъдат: кисели или пресни краставици, копър, магданоз, босилек, кориандър, мента, черен пипер, сол. По желание се добавят и кубчета лед.
На основата на айрян се приготвя популярната студена лятна супа таратор.
Класика: Айрян с баница е сред най-предпочитаните закуски у нас, а през летните вечери с напитката се пие ракия или мастика. |
Ползи за здравето от пиенето на айрян
Киселомлечните напитки се отличават с множество полезни за здравето свойства. Те подобряват чревната микрофлора благодарение на пробиотичните бактерии, които съдържат, насищат организма с витамини и микроелементи (като калий и фосфор), оказват противомикробно действие и дори укрепват имунитета. Айрянът не прави изключение. Той може да се приема без притеснения както от деца, така и от бебета. Заради високото си съдържание на калций, напитката се препоръчва и като профилактика срещу остеопороза. И още...
Айрян при храносмилателни и стомашни проблеми (киселини, диария...)
Към плюсовете от пиенето на айрян добавяме и лесното му усвояване от организма, както и наличието на съединения, които подобряват работата на стомаха, в частност – допринасят за активното отделяне на стомашен и жлъчен сок.
Напитката е полезна и при стомашни киселини, но с уговорката, че няма добавени сол и мазнина.
При диария или стомашно разтройство организмът изхвърля голямо количество течности, електролити и полезни бактерии, вследствие на което се изтощава и дехидратира. В тези случаи, за да си набавите необходимите течности и да нормализирате киселинноста в стомаха, пийте айрян.
Айрян при махмурлук
Напитката се препоръчва при отравяне и махмурлук, тъй като извежда токсините от организма и премахва главоболието. Това се дължи на факта, че тя възстановява недостига на кислород в тъканите, отразява се добре върху работата на нервната система и хидратира организма.
Айрян и кръвно налягане
Смята се, че айрянът повишава кръвното налягане, затова консумацията му не се препоръчва на хора с хипертония. Това се отнася за готовия продукт, тъй като той съдържа сол. Приготвеният в домашни условия айрян не съдържа сол и може да прецените дали да добавите такава или не.
Приемът на кисело мляко с канела е добър начин да понижите кръвното налягане. В тази връзка при високо кръвно се препоръчва и айрян (безсолен) с канела. Вкусът едва ли ще впечатли онези от вас, които не харесват подправката, но може да опитате.
Айрян за отслабване
Айрянът е подходящ и за отслабване, тъй като е богат на белтъчини и не съдържа мазнини, а това дава възможност на тялото да съхрани мускулната си маса и да се отърве от излишното тегло. Други фактори, подпомагащи загубата на килограми, са наличието на пробиотични бактерии, които действат благоприятно върху храносмилането (оттам и на отслабването), пречистващият ефект на напитката, който допринася за отделянето на токсините от организма, както и ниската калоричност на продукта.
Ако сте решили да отслабвате, може да си приготвите смути с айрян, като към напитката добавите спанак, зеле или любимите си плодове и смелите продуктите.
Коментари към Айрянът – как се прави и защо е полезен