Ползи от приема на йод и хранителни източници
Йодът е минерал, който се среща естествено в земните почви и океанските води, както и в много солената вода и някои растителни храни. Най-голямо съдържание от елемента има в йодираната сол. Тъй като той регулира хормоните и развитието на плода, е задължително да присъства в диетата, особено на бременните жени. Набавяме си го чрез храната и водата. Малки количества получаваме чрез въздуха (като го вдишваме или приет посредством кожата).
Йодът участва в синтеза на тироксина и трийодтиронина – хормони, необходими за дейността на щитовидната жлеза. Когато тя работи нормално, клетките й могат да улавят йода от кръвта. Обмяната на веществата също е в норма, следователно елементът действа върху функционирането на целия организъм.
Ползи от приема на йод
Йодът се счита за основен минерал за нашите тела. Помага за образуването на фагоцитите – клетки, унищожаващи външни микроорганизми и увредени клетки. Особено необходим е по време на бременност за предотвратяване на определени здравословни състояния на плода в по-късен етап на живота. Изключително важен е за децата и подрастващите, защото участва в образуването на костната и хрущялната тъкан, в синтеза на белтъка, стимулира умствените възможности, подобрява работоспособността и намалява умората.
От количеството на елемента в организма зависи нормалната дейност на нервната система и психичното състояние: клетките растат и се развиват, формира се емоционалния фон, намалява се раздразнителността. От значение е за обменния процес на липидите, за обмяната на веществата в подкожната мазнина: помага за разграждането на мазнините и за премахването на целулита. Нормалното съдържание на йод в организма улеснява изгарянето на мазнини при спазване на диети, запазва активността и дава енергия. Оказва въздействие върху здравето на кожата, косата, ноктите и зъбите.
1. Насърчава здравето на щитовидната жлеза
Йодът има жизненоважна роля за здравето на щитовидната жлеза, която е отговорна за регулирането на производството на хормони, контролиращи метаболизма, здравето на сърцето и други процеси в човешкото тяло. За да произвежда хормони, щитовидната жлеза има нужда от малки количества йод.
2. Намалява риска от образуване на гуша
Подуването на шията поради увеличаване на щитовидната жлеза се нарича гуша. Може да се получи в резултат на хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм (свръх активна щитовидна жлеза). Понякога гушата се развива като пряк отговор на йодния дефицит. Това е най-честата причина за гуша в световен мащаб, въпреки че не е толкова често срещана в страни с достъп до богати на йод храни. Може да се предотврати чрез консумиране на храни или приемане на добавки, съдържащи минерала.
3. Подобрява когнитивната функция на бебето
Жените имат нужда от по-големи количества йод по време на бременност, тъй като приемът на този елемент е свързан с развитието на мозъка на плода. Установено е, че бебетата, чиито майки са имали йоден дефицит по време на бременност, са по-склонни да растат с по-нисък коефициент на интелигентност и други интелектуални забавяния.
Препоръчителен дневен прием на йод
Дневната потребност от йод въз основа на възрастта е:
- новородено до 6 месеца - 110 микрограма;
- кърмачета между 7–12 месеца - 130 микрограма;
- деца 1-8 години - 90 микрограма;
- деца 9–13 години - 120 микрограма;
- възрастни и тийнейджъри на 14 и повече години -150 микрограма;
- бременни жени - 220 микрограма;
- кърмещи жени - 290 микрограма.
При кърмещите жени е най-голяма необходимостта, тъй като йодът, който се приема от храната и добавките, се пренася чрез кърмата в бебето. Той е нужен за развитието на мозъка им. Бебетата имат нужда от 110 микрограма йод на ден, докато достигнат 6-месечна възраст.
Йодът влияе и върху здравата мозъчна функция през детството, включително и намален риск от интелектуални затруднения.
Хранителни източници на йод
Този елемент се намира в големи количества във водата и в следните храни:
- йодирана сол;
- орехи;
- водорасли, пресни морски дарове;
- месо, мляко, яйца;
- лук, чесън, цвекло, картофи, моркови;
- ягоди, грозде;
- фасул;
- просо;
- елда.
Странични ефекти от приема на йод
Възможните странични ефекти от прекомерния прием на йод са:
- гадене или повръщане;
- диария;
- главоболие;
- парещо усещане в гърлото и устата;
- болки в стомаха.
В по-тежки ситуации, йодната токсичност може да доведе до кома. Не трябва да приемате минерала, ако имате заболяване на щитовидната жлеза, освен ако не е препоръчано от вашия лекар.
Недостигът на йод води до:
- нарушения с различна степен в умственото и психично развития;
- забавено или недостатъчно умствено развитие при деца и юноши;
- нарушени познавателни способности;
- кретенизъм – вродено заболяване на щитовидната жлеза, изразяваща се в различни форми на умствена изостаналост (олигофрения, изоставане във физическото развитие).
Освен това, при хора, които непрекъснато имат нужда от йод, се забелязва липса на инициативност, неспособност да взимат самостоятелни решения. При йоден дефицит се наблюдава и увеличаване на телесното тегло, слабост, летаргия, бързо изтощаване, намаляване на паметта, поява на раздразнителност, повишена чувствителност към студ, косопад, изсъхване на кожата, нарушения на менструалния цикъл при жените. Смята се, че много от сърдечно-съдовите и дихателните заболявания са свързани с недостатъчното количество йод, което е причина и за проблеми с репродуктивната област (спонтанни аборти, мъртвородени деца, аномалии на плода, безплодие и импотентност).
healthline.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
АЛАЙВ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОЦЕНТРУМ SILVER 50+ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ 50 + таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОСЪСТАВКАТА е свързана към
- Минерали и микроелементи
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
- Лечение с радиоактивен йод
- Саргасум
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Лечение на косопад след раждане
- Силиций и силициева вода в полза на здравето
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Полезно ли е да се консумира злато и в кои храни се съдържа
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
Коментари към Ползи от приема на йод и хранителни източници