Храни-естествени антибиотици: История и предимства на антибиотика
Преди повече от 2500 години един от най-великите през древността лекари – Хипократ – изрича изключително важните и мъдри думи, гласящи: "Нека храната бъде твоето лекарство и лекарството – твоя храна". Изпълнени с дълбок смисъл, те биват тълкувани по различни начини. Според някои Хипократ има предвид необходимостта от консумация само на най-полезните продукти. Други смятат, че става въпрос за умереността в храненето, без която е невъзможно да се говори за здраве. Трети твърдят, че лекарят акцентира върху важността от въвеждане в менюто на продукти, притежаващи антимикробен ефект.
Избрахме да говорим за естествените антибиотици, защото много от тях са ежедневно сред нас, но невинаги участват в приготвянето на основните ястия, просто защото никой не подозира за чудодейната им сила.
Антибиотиците: история и съвременност
Историята на антибиотиците започва през 20-те години на 20 век, когато Александър Флеминг открива пеницилина. Сигурно се питате какво се е случвало преди това? Разбира се, инфекции има още в древността. Много от тях стават причина за смъртта на десетки хиляди хора. Тогава също се прилага лечение, но с помощта на други антибактериални средства. Известно е, че древните египтяни се доверяват на плесенясал хляб и други продукти с плесен. Върху раните, с цел дезинфекция, слагат мед. На свой ред, древните римляни се доверяват на чесъна, който широко е използван в борбата с инфекциозни заболявания. Тази традиция успешно се прилага от много народи до момента, в който е открит пеницилина.
Именно откриването на последния става причина за забравянето на натуралните антибиотици допреди няколко десетилетия, когато все по-често и бурно започва да се говори за пагубното действие на тези медикаменти върху човешкия организъм. В ход е търсенето на техни заместители. Оказва се, че това не е толкова трудна задача.
Предимства на натуралните антибиотици пред синтетичните
Естествените аналози са:
- Безвредни: в частност, за чревната микрофлора, за разлика от синтетичните, които са предназначени да унищожават абсолютно всички бактерии, включително и полезните.
- Ефективни: междувременно е най-рационално да се приемат като профилактика, в начален стадий на заболяванията или по време на лечение в качеството им на подпомагащо го средство, тъй като по мнение на медиците, натуралните антибиотици не са в състояние самостоятелно да се справят с някои форми на инфекциозни заболявания, които не са лекувани навреме.
- Полезни: наред с всичко останало, те повишават имунитета, а като резултат от това помагат на организма да се бори с едни здравословни проблеми и да се противопоставя на развитието на други.
- Изключват риска от развитие на гъбични инфекции, за разлика от синтетичните, които са в състояние да ги провокират.
- По-достъпни и значително по-евтини от синтетичните.
- Устойчивостта на бактериите към природните антибиотици никога не се понижава, за разлика от тази към изкуствено създадените средства. Това се дължи на факта, че натуралните, попадайки в организма в различни количества и пропорции, му позволяват да синтезира нови и нови химични съединения (наброяващи над 200), помагащи за ефективната борба с микробите и бактериите.
За финал ще кажем, че естествените антибиотици нямат противопоказания, въпреки това е необходима консултация с лекар преди употребата им.
Останете с нас, проследявайки следващите части на материала, за да се запознаете с топ 17 на храните-антибиотици.
edaplus.info
Снимки: pixabay.com
Коментари към Храни-естествени антибиотици: История и предимства на антибиотика