Как да се храним, докато приемаме антибиотици
Едва ли има човек, на когото не му се е налагало да приема антибиотици по една или друга причина. На всички ни е известно, че тези лекарствени продукти се предписват често и се сблъскваме с тях още от ранна детска възраст. Дали това е належащо и оправдано в отделните случаи е една друга тема, която ние сега няма да повдигаме, защото целта ни е да поговорим за храненето по време на лечение с антибиотици, тъй като действието им се повлиява значително от нашето меню. Това не бива да ви отчайва, просто погледнете от добрата страна – имате повод да се поглезите с различни вкуснотии, които вероятно рядко си позволявате.
Как трябва да се храним при прием на антибиотици
Ако на организма ни са необходими около 2 литра течности при нормални условия, докато приемаме антибиотици, количеството трябва да се увеличи до 3-3,5 литра дневно. Разбира се, не бива да пиете всичко, което ви попадне, а да се ориентирате към плодовите сокове, чай с лимон и изобщо на течностите, съдържащи витамин С в състава си, защото естествената аскорбинова киселина помага на тялото да се пребори с инфекциите. Може да се набави чрез почти всички прясно изцедени сокове от плодове, като отличниците са: портокаловият и ябълковият, последвани от ягодовият и сокът от праскови.
Що се отнася до газираните и алкохолни напитки, те трябва да се изключат напълно от употреба по време на лечението.
Имунната система е необходимо да се "захранва" с протеини – ето ви един повод да си хапвате повечко морски деликатеси и различни ястия от риба. Порция от 250 грама е напълно достатъчна, за да си набавите необходимите протеини.
Няма как да не споменем и месото. Тук ще кажем, че тлъстите и мазни варианти са вредни по принцип, а по време на лечение с антибиотици изобщо не бива да ги консумирате. Затова пък е хубаво в менюто си да включите телешко, заешко, пилешко филе. Дневното количество да се равнява на около 200 грама.
Да се върнем на плодовете и зеленчуците. Поне 600 грама на ден трябва да изяждате от тях, докато се лекувате с антибиотици. Ако нямате тази възможност, хапвайте по минимум един лимон дневно. Спокойно добавяйте киселия цитрус в чая, супите. Ако пък той не е сред фаворитите ви, заместете го с портокали (поне 4-5 всеки ден, докато трае лечението).
>>> Антибиотици – механизъм на действие, странични ефекти и продължителност на лечението
За поддържане на естествена микрофлора на организма ще помогнат витамините и растителната целулоза, които се съдържат в достатъчни количества в бананите, ябълките, цитрусите и различните ягодоплодни. Пробиотиците също са желани. В резултат от употребата им се нормализира обмяната на веществата, пречиства се кръвта и се възстановява работата на червата.
Голямо количество целулоза има в пълнозърнестия хляб, зелето, тиквата, тиквичките, боба, триците и целите зърна. Затова не забравяйте да включите в менюто си зърнени каши и задушени зеленчуци или приготвени на пара. За да ви бъде по-вкусно, може да добавяте към тях ядки, сушени плодове, джинджифил, канела, ванилия.
Старайте се да консумирате колкото може повече зелени листни зеленчуци, също супи и бульони, които ще наситят организма с антиоксиданти и хранителни вещества.
Много полезно е киселото зеле, което помага да се възстанови чревната микрофлора. Приемайте и богатите на цинк тиквени семена, защото цинкът повишава съпротивителната сила на организма срещу вирусни и бактериални инфекции.
Как да приготвяме храната, която приемаме, докато се лекуваме с антибиотици
За хранителните продукти толкова. Сега да видим как стоят нещата с начините им на приготвяне. На първо място е обработката на пара, последвана от варенето и задушаването. Месото може да се пече, но само на фурна (в никакъв случай в микровълнова). Сигурно се питате къде е пърженото? За него ще се наложи да забравите по време на лечението с антибиотици.
Как се приемат антибиотиците
Следвайте указанията на лекуващия лекар относно дозата и схемата за прием на назначения антибиотик. Прочетете внимателно листовката на лекарството и обърнете внимание как се приема то спрямо времето на хранене (преди, по време на, след хранене или с отстояние от храна).
В листовките се посочват и опасните взаимодействия между храните и лекаствата. Например, ако е предписан тетрациклин, той не трябва да се приема с мляко и млечни продукти.
Чаят и кафето не са подходящи за прием заедно с антибиотика, тъй като в тях има множество дъбилни и свързващи вещества, които намаляват ефективността на лекарството. Тези напитки е добре да се пият час след приема на медикамента.
Някои антибиотици не е добре да се поглъщат с цитруси, тъй като съществуват съвременни препарати, които се разрушават в кисела среда.
Коментари към Как да се храним, докато приемаме антибиотици