С какво да се храним през зимата
Биологичният часовник през зимата се променя. Денят става по-кратък, температурите падат, а това влияе директно върху дейността на нашия организъм. Най-уязвима е имунната система, променят се обмяната на веществата и хормоналните функции.
През зимата се понижава разходът на енергия, което се дължи не само на забавените обменни процеси в организма, но и на по-малката физическа активност на хората през този период. От друга страна, по-краткият ден води до намаляване производството на мелатонин, влияещ на настроението.
Всичко това налага промени в менюто ни и ни задължава да търсим източници на топлина и удоволствие в храната, особено в продукти, богати на въглехидрати (но, уви, даващи на организма много калории). Често през зимата се натрупват излишни килограми. Ще ви запознаем с основните правила, свързани с храненето през студения период от годината.
1. Промяна на състава на храната. Хубаво е да се приемат горещи супи, варени или задушени зеленчуци, билкови чайове, каши.
2. Внимавайте със сладките храни! Имат се предвид сладкиши, тестени изделия на основата на маргарин, сладки напитки, торти с крем и др.
3. Консумирайте повече супи! На масата ви да присъстват зеленчукови супи, пилешки бульон, супи от бобови култури! Крем супите, в чиито състав присъстват брашно, маргарин или сметана, е най-добре да се избягват. Желателно е да не се добавят крутони в супите или количеството им да се ограничи до 1 лъжица на порция.
4. В хладилника ви винаги трябва да има варени зеленчуци. През зимата се консумират по-малко пресни зеленчуци, количеството им трябва да се компенсира с варени или приготвени на пара.
5. Намалете приема на кафе! Вместо чашка кафе, която обикновено е придружена с бисквитка, пийте билкови чайове, които сгряват, успокояват и отвличат за известно време мислите ви от храната.
6. Спете повече през зимата! Лягайте час по-рано, отколкото през другото време на годината. Доказано е, че допълнителният час сън оказва затоплящо действие, което е съпоставимо със загряването при изяждането на торта или друга сладост. Освен това, през зимата тялото ни се нуждае от повече почивка.
7. Физическо натоварване. И през зимния период физическата активност трябва да бъде редовна. Дори през най-тежките зимни дни може да намерите 30 минути за упражнения. Те регулират обмяната на веществата в организма ни, подобряват настроението и повишават мотивацията за запазване на добра физическа форма.
Примерно зимно меню
Закуска:
Порция гореща зърнена каша (2 с. л. овесени люспи или грис, приготвени с чаша мляко). Такава каша е подходяща, както за закуска, така и за вечеря. Приготвена правилно, тя затопля, вкусна е и засища глада. В състава й влизат сложни въглехидрати, хранителни влакна, витамини от група В и калций. Подходяща е също каша от варен кафяв ориз. Алтернативен вариант: две препечени филики хляб със сирене.
Втора закуска:
Сандвич или закуска от пълнозърнесто брашно с авокадо и парче сирене (5% масленост). Може да използвате "зимни" подправки, които оказват затоплящо действие върху организма, например червен и черен пипер. Добавяйте към сандвича листа рукола, босилек, домати, също цитруси или банан.
Обяд:
Зеленчукова супа и месно ястие с гарнитура от скорбялни зеленчуци (тиква, тиквички и др.).
Следобедна закуска:
Сандвич с мъничко сладко. Добавете и един сезонен плод.
Вечеря:
Макарони с доматен или зеленчуков сос и парченце сирене (5% масленост).
Преди сън - порция супа.
Това меню е богато на въглехидрати, съдържа малко мазнини и от една страна създава чувство на ситост и топлина, а от друга - не дава повод за притеснение от напълняване.
Когато приготвяте ястията, използвайте по-голямо количество подправки, които ще придадат вкус на храната, но не съдържат калории, позволявайки да се замести мазнината.
В билките има много витамини, които са необходими на организма през зимата и укрепват имунната система. Прибавяйте ги в салати, супи (с ниско съдържание на мазнини, разбира се), в сандвичи (в края на приготвянето им, за да се запазят витамините и да не се развали вкуса).
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛЕ-PH ЗИМЕН ЗАЩИТЕН КРЕМ SPF 30 50 мл
ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ЗА ЗИМНИЯ ПЕРИОД ЗА РАСТЕНИЯ 250 мл
КОИМБРА СТЕЛКИ ТЕРМАЛ 335 N 36 - 46
МЕДЕЛА ШИШЕ С БИБЕРОН размер S 150 мл 200.0597
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 260 мл 78256
МЕДЕЛА НАКРАЙНИК С БИБЕРОН ЗА БУТИЛКА ЗА ХРАНЕНЕ КАЛМА 008.0139
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Правилен прием на лекарства - преди, по време, след хранене, на празен стомах
- Хранене според кръвната група - кръвна група В
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Хранене през тръба
- Здравословно хранене при диабет
- Хранене след секцио – полезни и вредни храни
- 50 приказни зимни фотографии на малки къщи, изолирани от света насред бялата пустош
Коментари към С какво да се храним през зимата