Хранене при склеродермия
Склеродермията е заболяване, което поразява съединителната тъкан на вътрешните органи (белите дробове, сърцето, бъбреците, стомашно-чревния тракт и хранопровода, опорно-двигателния апарат) и кожата. При това се нарушава кръвоснабдяването, а в тъканите и органите се наблюдава уплътняване.
Придържането към правилно, разделно хранене, запазването на нормално телесно тегло и отказването от вредните навици са от решаващо значение при лечението на склеродермия. Недостигът на хранителни вещества през този период може да провокира развитието на различни хронични заболявания и състоянието да се обостри.
В зависимост от вида на болестта или от нейното локализиране лекарят дава своите препоръки по отношение на храненето. Ние ще ви запознаем с общите такива.
Общи препоръки
- При склеродермия е полезно да се ядат много плодове и зеленчуци, кафяв ориз, водорасли (ламинария), гъби (шийтаке), тъй като тези продукти помагат за укрепването на имунитета и нервната система.
- Задължителен е приемът на храни със съдържание на витамин С - той е антиоксидант и помага на организма да се бори с молекулите, поразяващи тъканите и клетките, със свободните радикали, също с възпаленията и инфекциите. Богати на витамина са: цитрусите, пъпешите, броколите, ягодите, листните зеленчуци, брюкселското зеле, касиса, чушките, доматите, шипките, ябълките, кайсиите, райските ябълки, прасковите. Разбира се, всички те трябва да се консумират в сурово състояние или да бъдат приготвени на пара, защото по този начин се съхраняват полезните им свойства.
- Изключително важно е през този период в менюто да влизат продукти-източници на бета-каротин и витамин А. Те са диетични, но поддържат имунитета и здравето на кожата. Освен това, при склеродермия нивото на бета-каротин в организма се понижава. За подобряване на състоянието помагат морковите, спанакът, броколите, тиквата, доматите, сливите, рибеното масло, граха, гъбите пачи крак, яйчните жълтъци и черния дроб.
- Един от мощните антиоксиданти е витамин Е. Той предотвратява риска от ново възпаление и увреждане на тъканите, а недостигът му в организма води до затлъстяване. Източници на витамина са: растителните масла, бадемите, спанакът, авокадото, орехите, лешниците, кашуто, макаронените изделия, овесената каша, елдата, черният дроб.
- Полезно е да се консумират продукти с високо съдържание на целулоза, като: трици, бадеми, пшеница, пълнозърнест хляб, фъстъци, стафиди, леща, обелките на плодовете, листни зеленчуци. Основната им полза за организма е, че регулират работата на червата.
- Лекарите препоръчват да се употребяват храни, богати на витамин Д, защото заедно с витамините А и С той предпазва организма от различни инфекции. Витамин Д има в рибата и яйцата.
- При лечение на склеродермия е от полза приемът на витамини от група В, по-специално В1, В12 и В15. Те подобряват работата на клетките в организма и повишават неговата устойчивост към инфекции, подобряват храносмилането, понижават нивото на холестерола в кръвта, нормализират обменните процеси и действат благоприятно върху тъканното дишане, допринасят за пречистването на тялото от токсините. Съдържат се в някои видове ядки (кедрови ядки, орехи, шамфъстъци, бадеми, кашу), в елдата, овесената каша, лещата, просото, пшеницата, царевицата, черния дроб, свинското (най-добре да се избира нетлъсто), говеждото, заешкото, рибата и морските продукти, кокошите яйца, сметаната, тиквените семки, дивия ориз, боба.
- Важно е ежедневно да се изпиват по минимум 1,5 литра течности. Това може да бъдат: минерална вода, сокове, кисело мляко, прясно мляко, компоти и зелен чай.
Вредни продукти при склеродермия
- При това заболяване не трябва да се гладува, защото гладуването може да бъде причина за появата на стрес и състоянието на болния да се влоши.
- Много е важно да се ограничи приемът на мазна храна, тя трябва да бъде не повече от 30% от общото количество калории. При това следва да се предпочитат мононенаситените мазнини или мазнините с ниско съдържание на холестерол. Такива са: зехтин, фъстъчено масло, авокадо, маслини, пекан, макадамия.
- Да се избягват острите и пушени храни, защото те възбуждат апетита, а преяждането е път към затлъстяването.
- Алкохолът и тютюнопушенето влошават състоянието на заболелия и действат неблагоприятно върху организма.
- При фокална склеродермия е най-добре да се въздържате от консумацията на млечни продукти и пшеница, тъй като са възможни алергични реакции, но това са вече индивидуални препоръки.
edaplus.info
Коментари към Хранене при склеродермия