Хранене при резекция на стомаха (премахване)

Ракът на стомаха е едно от най-разпространените онкологични заболявания. От изключително значение е храненето при такъв здравословен проблем. Различните състояния на пациента налагат консумацията и съответно изключването на някои хранителни продукти. Днес ще говорим за тези забранени и позволени храни, в случай че вследствие на рак на стомаха е премахнат целият орган.
След такава оперативна намеса е необходимо пациентът да се придържа към разделно хранене, при което се яде често (5-6 пъти дневно) и се приемат малки порции храна. Не трябва да се изяждат повече от 2 ястия и да се пие повече от 1 чаша течности наведнъж. Млякото трябва да се разрежда с вода и да се ограничи приемът на въглехидрати (тестени изделия, картофи, торти, баници, бонбони, шоколад, захар и други).
През първите два месеца след операцията трябва да се употребява минимално количество сол. Готовите ястия не се препоръчва да се консумират горещи или студени, а топли. Храната, която се приема, е добре да бъде мека или добре намачкана (смляна).
Абсолютно забранени хранителни продукти след резекция на стомаха
- черен хляб и печива от бяло брашно;
- сладкарски изделия (шоколад, какао, мед, сладка, бонбони, торти, баници и други);
- сладки напитки;
- газирана вода;
- несварено прясно мляко;
- животински мазнини (сланина, трътки, краве масло, високомаслена сметана и други);
- тлъсти видове риба и месо (свинско, патешко, агнешко, сьомга, есетра, херинга и др.);
- субпродукти (черен дроб, бъбреци, бели дробове);
- всякакви консерви (месни, рибени, зеленчукови, плодови);
- пушени изделия и туршии;
- колбаси, наденици, кренвирши;
- гъби (без значение от начина им на приготвяне);
- зеленчуци с груби влакна (зеле, ряпа, репички, чушки, спанак, киселец и други);
- алкохол;
- силно кафе.
Насоки за хранене след резекция на стомаха
- Започнете с 6 или повече малки хранения на ден. В началото може да изядете само 1/2 порция, но с течение на времето това ще се промени, което може да отнеме няколко месеца.
- Яжте бавно, така ще спрете да приемате храна, преди да сте се преситили и да почувствате тежест.
- Седнете изправени по време на хранене.
- Последното хранене за деня нека бъде поне 2 часа преди лягане.
- Включете протеин към всяко хранене. Добри източници на белтъци са следните храни: яйца, месо, птици, риба, ядки, прясно и кисело мляко, котидж сирене, сирене, фъстъчено масло и тофу.
- Избягвайте пикантни храни и подправки скоро след операцията.
- Избягвайте мазни и сладки храни.
Насоки за приемане на течности след премахване на стомаха
- Стремете се да приемате около 8 до 10 чаши течност всеки ден.
- Избягвайте газираните напитки.
- Пийте повечето от течностите поне 1 час преди или 1 час след хранене, за да избегнете усещането за пълнота и да предотвратите дехидратацията.
- Не приемайте повече от 1/2 чаша течности по време на хранене.
- Не забравяйте, че супата и протеиновите шейкове също са течности.
- Добре е да приемате няколко глътки течности, ако устата ви е пресъхнала или кашляте.
Диета след резекция на стомаха
Диетата, която се прилага, след отстраняване на стомаха се състои от няколко етапа.
През първите 1-2 седмици след операцията е необходимо строго придържане на "стрита" следоперативна диета, последвани от 2 до 4 месеца на стрита диета, а 6 месеца след операцията - нестрита диета №1, в която са ограничени химическите дразнители на храносмилателния тракт.
Ако храносмилателните функции се възстановяват успешно в рамките на една година след резекцията на стомаха, може да се премине към нормално хранене. Тогава може да се позволи консумацията на по-топли и по-студени храни, но ограниченията по отношение на приеманото количество си остават. Трябва да се примирите и със забраната да си хапвате сладки, тестени и мазни ястия.
Хранене след резекция на стомаха
Веднага след операцията менюто се състои от минерална вода, леко подсладен кисел и слаб чай. След 2-3 дни се въвеждат шипкова отвара, зеленчукова крем супа, стрити течни каши от ориз или елда, приготвени с вода, суфле от извара на пара. На 8-9 ден след операцията се включват картофено пюре, месни и рибени кюфтенца на пара.
Хранене след 2 до 4 месеца след операцията
На 2-4 месец след операцията пациентът преминава на стрита диета, която намалява възпалителния процес и стимулира възстановяването на нормалната структура на органите на стомашно-чревния тракт след отстраняването на органа.
Всички ястия се приготвят на пара или се сваряват, след което се намачкват на каша или пюрират. По този начин може да си правите зеленчукови крем супи с бульон от зърнени храни, немазни бульони, пилешко месо, нетлъсто говеждо, риба (нарязани на малки парчета). Позволени са рохко сварени яйца и омлети на пара. Мляко и сметана да се добавят към готовите блюда в качеството им на допълнение или подправка. Може да се консумират сварени зеленчуци - цветно зеле, тиквички, тиква, картофи, моркови, броколи, цвекло и други.
От зърнените култури да се приготвят течни стрити каши с вода. Олио и краве масло да се добавят като подправка във вече готовите ястия.
Хлябът не трябва да бъде пресен, а да е леко изсушен пълнозърнест или от трици. Но хляб и кефир се включват в менюто най-рано месец след операцията.
Що се отнася до плодовете, те трябва да бъдат обработени, приготвени във вид на мусове, кисели и други. Пресни сокове може да се пият, с изключение на гроздов.
Хранене след 8 до 10 месеца след операцията
На 8-10 месец вече може да се премине към ястия, които не са стрити. Това хранене да продължи до навършване на година от извършената операция. Всички ограничения си остават, разликата се състои в това, че храната вече може да се приготвя не само на пара, но и да се задушава и пече. Може и да се консумира в умерено топло и умерено студено състояние. Позволяват се нетлъсти месни супи, хлябът продължава да бъде стар - ръжен, пшеничен или ръжено-пшеничен. Разрешават се също бисквити от немаслено тесто (например, овесени), както и ястия от нетлъсти меса и риба. Зеленчуците вече може да се консумират не само сварени, но и сурови, печени или задушени. В този период се позволяват пресни листни зеленчуци и домати, подправени с растително масло.
Ако не се наблюдава непоносимост към мляко и кефир, те може да се включат в менюто.
От зърнените култури се приготвят каши, пудинги и запеканки. Предястията, които се позволяват са: варени колбаси, неостри и обезмаслени сирена, нетлъста шунка, пресни плодове и ягодоплодни.
Диетата трябва да се спазва през целия живот, необходимо е да се запазят ограничените количества храна за един прием, също препоръките по отношение на сладките, мазни и тестени изделия.
Важно!
Статията има за цел да даде общи насоки по отношение на храненето след резекция на стомаха. Консултирането и придържането към препоръките на специалист, запознат с индивидуалното състояние на пациента, са задължителни.
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЖЕНСКО БИЛЕ капсули 450 мг * 100 NATURE'S WAY
ЧАЙ АКБАР ЗЕЛЕН ГОЛД ФИЛТЪР * 25 бр.
МАЙ РИАЛ УЕЙ ЛОУАЦИД ТАЙД ПЛЮС ПРИ ГАСТРИТ С НИСКА КИСЕЛИННОСТ капсули * 30
ЧАЙ АКБАР ЗЕЛЕН С ЖАСМИН листа 100 гр.
СОЛГАР ЛЮТ ЧЕРВЕН ПИПЕР капсули 520 мг * 100
ПРОЛАКТ БАЛАНС + капсули * 60
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Домашни средства и методи облекчаващи киселинен рефлукс
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Натурални средства срещу нервен стомах
- Алтернативно лечение на гастрит
- Алтернативно лечение на болка в корема
- Алтернативно лечение на гаденето
- Ендоскопия
- Инхибитори на протонната помпа
- Чия, чиа
Коментари към Хранене при резекция на стомаха (премахване)
Кристина
Здр . Нуждая се от спешен съвет Нуждаем се спешно от вашата помощ.Става въпрос за майка ми 60 г. Една вечер събуждане от силен стрес получава силна болка горе под лъжичката(описва болката силна пробождаща и поемаща въздух в който не може да изпусне и усеща в корема облян вътре с гореща течност.) След преглед бариева каша и ехограф излиза .Остър гастрит Кръвни изледвания с в норма Хемоглобин 110. След 2м. Хемоглобин 84 Следва гасстро с копия и СКЕНЕР (по доло прилагам излед.) След Крайно решение АДекарценом на стомаха . В края на ноември операция като премахват напълно стомаха и един засегнат линфен възел .Казват ще следва 6 курса на химиотерапия.Пращат НИ в онкологична клиника на 22.01 .2020правят на ново изследване и 5 СКЕНЕР всичко в норма без разсейки и туморни маркер . 19-9:3 СЕА:1,79 Кръвни изследвания нормални Хемоглобин 128(остава за проследяване ) На 01.04.2020 преглед СКЕНЕР нормално без разсейки и туморни маркер 19-9:5 СЕА:2,3 ХЕМОГЛОБИН 141 всички останали в норма. Болки никакви в стомаха,само болка в гърлото но Не постоянна само на дни(чувство за нещо в гърлото )и отвреме на време леко повръщане на жълт сок болката в гърлото е при пиене или хранене но не винаги . храната е почти течна притесняваме и губенето на килограми но никой нищо не ни казва диета трябва ли витамини СИЛНО ПРИТЕСНЕНА СЪМ И ВИ МОЛЯ ЗА ВАШАТА ПОМОЩ. МОЛЯ ОТГОВОРЕТЕ МИ ПО ВАЙБАР ОЧАКВАМ ВАШЕТО ВНИМАНИЕ БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО. Очаквам вашата помощ
Здравейте! Няма как през интернет да установим какъв е проблемът и съответно да поставим точна диагноза. Необходимо е да се консултирате с лекуващия онколог (проблемите с гърлото може да са страничен ефект от химиотерапията, като той ще Ви насочи и към подходящи имуностимулатори), а също така и с гастроентеролог, като при необходимост ще направи ендоскопско изследване.
Здр . Нуждая се от спешен съвет Нуждаем се спешно от вашата помощ.Става въпрос за майка ми 60 г. Една вечер събуждане от силен стрес получава силна болка горе под лъжичката(описва болката силна пробождаща и поемаща въздух в който не може да изпусне и усеща в корема облян вътре с гореща течност.) След преглед бариева каша и ехограф излиза .Остър гастрит Кръвни изледвания с в норма Хемоглобин 110. След 2м. Хемоглобин 84 Следва гасстро с копия и СКЕНЕР (по доло прилагам излед.) След Крайно решение АДекарценом на стомаха . В края на ноември операция като премахват напълно стомаха и един засегнат линфен възел .Казват ще следва 6 курса на химиотерапия.Пращат НИ в онкологична клиника на 22.01 .2020правят на ново изследване и 5 СКЕНЕР всичко в норма без разсейки и туморни маркер . 19-9:3 СЕА:1,79 Кръвни изследвания нормални Хемоглобин 128(остава за проследяване ) На 01.04.2020 преглед СКЕНЕР нормално без разсейки и туморни маркер 19-9:5 СЕА:2,3 ХЕМОГЛОБИН 141 всички останали в норма. Болки никакви в стомаха,само болка в гърлото но Не постоянна само на дни(чувство за нещо в гърлото )и отвреме на време леко повръщане на жълт сок болката в гърлото е при пиене или хранене но не винаги . храната е почти течна притесняваме и губенето на килограми но никой нищо не ни казва диета трябва ли витамини СИЛНО ПРИТЕСНЕНА СЪМ И ВИ МОЛЯ ЗА ВАШАТА ПОМОЩ. МОЛЯ ОТГОВОРЕТЕ МИ ПО ВАЙБАР ОЧАКВАМ ВАШЕТО ВНИМАНИЕ БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО. Очаквам вашата помощ