Противопоказания за кърмене
Всеки знае, че майчината кърма е най-добрата храна за бебето! Въпреки това, понякога се налага временно или постоянно кърменето да бъде прекъснато. Причините за това могат да бъдат единствено здравословни проблеми от страна на майката или от страна на бебето.
Вероятно много майки са си задавали въпроса дали могат да кърмят своето бебе при настинка, грип, стомашно-чревно разстройство или други леки инфекции. Отговорът е: ДА! Бебетата могат да бъдат кърмени, ако спазвате добра хигиена и вземате подходящи предпазни мерки (маска за уста). В действителност по време на такива инфекции е по-разумно да продължите да кърмите бебето, тъй като с кърмата то ще получи готови антитела срещу инфекцията и това може го предпази от заразяване със същата.
Има моменти, в които кърменето трябва да се преустанови временно. В тези случаи е необходимо майката да поддържа количеството на кърмата като я изцежда толкова често, колкото пъти е кърмила бебето. Изцедената кърма се изхвърля!
Ако кърменето трябва да се преустанови, когато бебето е по-малко от две седмици, майката трябва да изцежда кърма най-малко осем пъти за денонощие, включително и през нощта. Дори изцеденото количество кърма да е в малки количества (между една чаена и една супена лъжица), това не бива да обезсърчава майката. Производството на мляко постепенно се увеличава през първата седмица, затова е необходимо кърмата да се изцежда за време, а не за количество. Времето трябва да е между 10-15 мин. на гърда при всяка сесия. Целта е да се стимулира производството на мляко.
Временно жените трябва да преустановят кърменето ако:
- по гърдите се появят лезии свързани с импетиго и херпес симплекс - кърменето може да се възобнови, едва след като лезиите са напълно изчезнали.
- са приели еднократна доза радиоактивни съединения с диагностична цел - кърменето се възобновява, след като организмът се изчисти напълно от съединението.
- се наложи прием на определени медикаменти за кратък период от време - антихистамини (за лечение на алергии), някой антибиотици, диуретици, аналгетици, противовъзпалителни, йодни продукти, липидопонижаващи лекарства и други. Задължително се консултирайте с лекуващия лекар при нужда от прием на медикаменти!
Всяка жена, която временно трябва да преустанови кърменето може да потърси помощ от консултант по кърмене или насока от групи в помощ на кърменето. Това би й било от полза, тъй като бебето може да изпитва затруднения да засуче отново от гърдата. Консултантите по кърмене подпомагат с техники, които правят прехода към кърменето по лесен за бебето.
Съществуват състояния от страна на майката, при които кърменето не се препоръчва. Към тях се отнасят:
- Инфекция на майката с ХИВ или СПИН. Вирусът на ХИВ може да се предаде на бебето чрез майчиното мляко. По тази причина то не се допуска, ако майката е ХИВ позитивна или има СПИН. Жените трябва да знаят своя ХИВ статус, преди да решат да кърмят. Тези майки, могат да се обърнат към банки за майчина кърма, ако желаят да използват кърма за своите бебета, а не адаптирано мляко.
- Ракови заболявания и подлагане на химиотерапия от страна на майката. Химиотерапевтичните медикаменти затрудняват деленето на бързорастящите клетки и това може сериозно да наруши растежа на бебето. Самите ракови заболявания не са противопоказни за кърменето.
- Радиационна терапия, особено на гърдите. Майките подложени на тази терапия също не трябва да кърмят, докато схемата на лечение не е приключила.
- Нелекувана активна туберкулоза. При това състояние майките не бива да кърмят своето бебе докато инфекцията не е излекувана.
- Инфекция с човешки Т-клетъчен лимфотропен вирус тип I или тип II.
- Употреба на наркотици - амфетамини, кокаин, хероин, марихуана, или фенциклидин. Майки употребяващи наркотични вещества не трябва да кърмят бебетата си, тъй като тези средства могат да причинят сериозни увреждания на бебето. Чаша алкохол може да бъде консумирана, при условие че майката не кърми бебето в следващите най-малко два часа. Най-добрият вариант е тютюнопушенето и алкохолът да бъдат напълно преустановени от кърмещите майки.
- Случаи, при които се налага да бъдат предписани медикаменти на майката за дълъг период от време. Лекуващият лекар трябва да бъде осведомен, че тя кърми! Противопоказни по време на кърмене са - антидепресанти, медикаменти за високо кръвно налягане, антиретровирусни медикаменти, стабилизатори на настроението (литий и ламотрижин), сънотворни, контрацептиви съдържащи естроген, лекарства за лечение на мигрена (алкалоиди на моравото рогче).
Подробна информация за употребата на лекарствата по време на кърмене може да откриете в темата: Лекарства по време на кърмене.
Съществуват и състояния от страна на бебето, при които кърменето не се препоръчва:
- Галактоземия (наследствено заболяване, което се изразява в непоносимост към галактозата – захар, съдържаща се в майчината кърма). Бебетата с класическа галактоземия трябва да бъдат хранени със специална диета, която е свободна от лактоза и галактоза.
- Много рядко, бебето може да бъде сензибилизирано от алергени, които проникват в него чрез млякото. Често те стават причина за отбиване на детето. В такива случаи е необходимо да се открие алергенът, за да бъде отстранен от храната на майката.
Източници:
http://www.babycenter.com
http://www.cdc.gov
http://www.news-medical.net
http://www.wikihow.com
http://nj.gov
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР ПОМПА ЗА КЪРМА BY 70
Безплатна доставка за България!ПРЕГНАКО ПРОТЕИН ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ С ВКУС НА ШОКОЛАД И БАНАН 300 г
БОИРЕР РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА BY 15
ЛАНСИНОХ УНИВЕРСАЛЕН АДАПТЕР ЗА ПОМПИ ЗА КЪРМА * 2
ЛАНСИНОХ КОМПЛЕКТ ИЗПОМПАЙ - СЪХРАНИ - НАХРАНИ
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТЕСА ПЛЮС ЛАКТОГОНЕН * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Противопоказания за кърмене