Ред на въвеждане на нови храни при бебетата (8-12 месеца)
Продължаваме с информация за това какви храни следва да се добавят в менюто на бебето според неговата възраст.
През 8-ми месец се въвежда месо:
1. Пюре с месо или риба
Захранването с пюре от месо или риба започва в началото на осмия месец. За препоръчване е да се дава готово месно-зеленчуково пюре, 2-3 пъти седмично на обяд, като се редува със зеленчуково. С месото детето получава белтъци, минерали и желязо и по този начин се предотвратява риска от развитие на желязо дефицитна анемия. В началото се предлага пюре от пилешко или пуешко месо, телешко или риба, а по-късно и нетлъсто свинско и заешко меса. Рибата е богата на ненаситени мазнини, белтъци, калций, фосфор, витамин А и Д, лесносмилаема е и не съдържа съединителна тъкан. На деца, склонни към хранителна алергия, не трябва да се дава ярешко и агнешко месо и риба, а при непоносимост към белтъка на кравето мляко – телешко и говеждо. На тях се предлага месо от пиле, пуйка и заек.
2. Пюре с черен дроб и мозък
Черният дроб съдържа витамини А и Б, мед, цинк, желязо и други микро- и макроелементи. В тях няма съединителна тъкан, което ги прави лесносмилаеми и добре усвоими от детския организъм.
3. Попара със сирене
В средата на 8-ми месец едно сутрешно млечно хранене постепенно се замества с попара със сирене и масло. Сиренето трябва да е обезсолено. В същия период количеството на жълтък се увеличава от ¼ на ½ през ден, а плодовият сок може да се замести с настъргани плодове.
В началото на 9-ти месец в менюто на кърмачето се включват бульон и супа. Те подпомагат храносмилането и чрез тях детето започва постепенно да привиква към вкуса на храната на възрастните. Готовите бульони не се препоръчват, защото съдържат съставки (хранителни добавки, черен пипер и високо съдържание на сол), които не са подходящи за детската възраст. На обяд, преди пюрето, се започва с даване на малко количество зеленчуков или месен бульон или супа от нарязани или смлени зеленчуци.
Зеленчуков бульон или супа се дава в дните, когато детето се храни с месно пюре, а месен бульон или супа в дните, когато то се храни със зеленчуково пюре. В тях не трябва да се дроби хляб, защото по този начин детето се засища и може да откаже да се храни.
През 9-ти месец поникват първите резци. Поради тази причина може да се дава в ръката на бебето коричка хляб или парче ябълка, за да привикне да отхапва и преглъща по-едри и по-твърди храни.
В края на 10-ти месец се включва преходна храна. Закуската се състои от преходно или кисело мляко с бисквити, парче кифла или мюсли. На обяд - пълнени чушки с месо, пюре от картофи със сирене или мусака. 2-3 пъти седмично се дава цял сварен яйчен жълтък. Следобедната закуска включва мляко с ориз, млечен крем, комбиниран с плодове или сокове.
През 11-ия месец обедното меню се замества изцяло с преходна храна.
През 12-ия месец вечерята трябва да се състои от безмесно ястие или кисело мляко и хляб.
Важно е да се знае, че не бива да се забавя своевременното въвеждане и привикване на детето към по-грубо смлени храни, ястия със смляно месо, настъргани плодове и др. Ако то се храни само с пасирани ястия и пюре до края на първата година, на по-късен етап няма да му е лесно да се научи да дъвче и гълта по-трудно смилаема храна.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Калкулатор на пола на бебето
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Как да свалим температурата при бебе
- Методи за лечение на анорексия
- Регулация на слюноотделянето
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Секреция на стомашен сок
Коментари към Ред на въвеждане на нови храни при бебетата (8-12 месеца)