Ред на въвеждане на нови храни при бебетата (6-ти месец)
На 6-месечна възраст детето приема:
Млечно–зеленчуково пюре
Млечно–зеленчуковото пюре е първата храна, която се дава на децата в периода на захранване. Започва се с 2 лъжички, като постепенно количеството се увеличава, докато след десетина дни се замести едно цяло хранене (около 150 – 160 грама). Зеленчуковото пюре задължително трябва да съдържа мляко. В началото трябва да бъде направено от по-лесно поносими за детския организъм зеленчуци – картофи и моркови, след което се продължава със зелен грах, броколи, цветно зеле, тиква, чушка, домат, тиквички и коприва. Картофите и морковите са особено ценна храна за децата, защото улесняват смилането и имат антидиаричен ефект. Спанак и зеленчуци, които биха могли да съдържат по-голямо количество нитрати, се въвеждат след 9–тия месец. Ако майката предпочита да приготвя храната на бебето вкъщи, тогава трябва да използва био зеленчуци. Такива са тези, за чието отглеждане не са използвани пестициди и други химически вещества и обикновено са по-скъпи, защото изискванията за качество са по-високи. Замразените продукти също могат да се използват за приготвяне на млечно–зеленчуково пюре, защото витамините и минералните соли се запазват добре.
Много често детето не харесва определен вид зеленчук. В такъв случай може да се опита с друг. Възможно е зеленчуковото пюре да се замести с каша, която съдържа зеленчуци, и след известно време отново да се даде пюре. Ако детето има храносмилателно разстройство (диария) или боледува често, по-добре е то да бъде захранвано с готова безглутенова млечно–брашнена каша, която е по-лесносмилаема, с по-добър вкус, с по-висока енергийна стойност от другите захранващи храни и се понася по-добре от капризните деца.
Плодов сок
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва през първите 6 месеца кърмачетата да не приемат сокове, защото майчината кърма или адаптираните млека доставят достатъчно витамини, минерали и пробиотици. След 6–ия месец зеленчуковите и плодовите сокове доставят витамини, минерални соли, органични киселини, глюкоза, фруктоза, пектин и вещества с антибактериален ефект, които активират стомашната секреция и подобряват чревната моторика. В началото се започва с даване на ябълков сок, който се понася добре от бебетата. Подходящи са и соковете от моркови, вишни, праскови, кайсии, череши. Цитрусовите плодове, киви, ягоди и малини при някои деца могат да предизвикат алергични реакции, особено при наличие на фамилна обремененост с алергия. Такива продукти се включват в менюто по-късно. Някои плодове имат слабителен (сливи, круши, домати, грозде), а други запичащ (ябълки, моркови, вишни, лимон) ефект. За да се провери поносимостта на детето, се започва с даване на 1 - 2 чаени лъжици, след което количеството постепенно се увеличава, но не повече от 100 милилитра след 6-ия месец. Приемът на големи количества може да бъде причина за поява на разстройство или да намали обема на приеманото мляко. Сокът да бъде 100 % натурален плодов и без добавки. Той трябва да се консумира само непосредствено след приготвянето, да не е застоял в биберона и да не се дава преди заспиване или по време на сън, защото може да причини зъбен кариес.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛАРЕН ЗАХРАНВАЩ КОМПЛЕКТ PS - SOLAR Е - 10
ЗАХРАНВАЩ АДАПТЕР ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ СИТИЗЕН AC 230
НовБИБС КОЛОР БИБЕРОН NORDIC MINT 6-18 м * 1
НовБИБС КЛИПС ЗА ЗАЛЪГАЛКА PETROL - BABY BLUE
НовЛОРЕЛИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА SAVE YOUR TIME
ЛОРЕЛИ КОШАРА MAGIC SLEEP
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
Коментари към Ред на въвеждане на нови храни при бебетата (6-ти месец)