Защо кърменето е полезно
Кърмата е най-доброто средство за бебето, като ползите се простират далеч отвъд основната - храненето. Освен всички хранителни вещества и витамини, които съдържа и, от които бебето се нуждае през първите месеци от живота си, кърмата съдържа и вещества, които предпазват новороденото от заболявания.
Поради тази причина Световната здравна организация и Американската академия по педиатрия да препоръчват бебета да са изключително кърмени през първите шест месеца.
Ето един поглед към някои от най-важните предимства, които кърмата предлага за вас и вашето бебе:
- тя e специфично образувана за вашето бебе;
- предпазва детето от инфекции и заболявания;
- кърменето осигурява ползи за здравето и за вас;
- достъпна е за бебето, когато пожелае;
- кърменето може да изгради силна емоционална връзка между вас и детето.
Множество проучвания от цял свят са показали, че бебетата на кърма са с по-малък риск от заболявания като:
- астма;
- левкемия;
- затлъстяване;
- ушните инфекции;
- екзема (атопичен дерматит);
- диария и повръщане;
- долните дихателни инфекции;
- некротизиращ ентероколит, заболяване, което засяга стомашно-чревния тракт при преждевременно родени бебета;
- синдрома на внезапната детска смърт;
- диабет тип 2.
Майчиното мляко може да предпази и от алергии
Децата, хранени с адаптирана формула на основата на краве или соево мляко е по-вероятно да развият алергична реакция, отколкото кърмените.
Учени твърдят, че някои имунни фактори като секреторен IgA (достъпен само от кърма) спомагат за предотвратяването на алергични реакции към храни като осигуряват определено ниво на защита в чревния тракт на кърмачето. Без тази защита е възможно развитието на възпаление, което да направи стените на червата по-пропускливи. Това позволява свободно преминаване на протеини през чревната стена, където те могат да причинят алергии и други здравословни проблеми.
При храненето с адаптирана формула не се получава този защитен слой. В тази връзка децата на адаптирано мляко са по-уязвими към възпаления, алергии и евентуални други проблеми в здравословното състояние.
Възможно е кърменето да предпази от затлъстяване
Американската академия по педиатрия препоръчва кърменето като начин, чрез който да се намали риска от прекомерно покачване на теглото и затлъстяване при децата. Според анализ на 17 изследвания, които били публикувани в американско списание по епидемиология се предполага, че естественото хранене намалява риска от наднормено тегло в тийнейджърска или напреднала възраст. Този ефект се установявана най-вече при изключително и продължително кърмени деца.
Експертите смятат, че приема на майчино мляко може да се отрази на по-късен етап в наддаването на тегло по няколко причини:
- кърмените бебета поемат майчино мляко, докато задоволят глада си, което води до по-здравословни хранителни навици по време на растежа им;
- в сравнение с адаптираното мляко, кърмата съдържа по-малко количество инсулин (инсулинът стимулира създаването на мазнини);
- естествено хранените бебета имат повече лептин в организма - хормон, за който се смята, че играе роля в регулацията на апетита и обмяната на мазнините;
- в сравнение с приемащите майчино мляко, изкуствено хранените деца наддават по-бързо на тегло през първите седмици от живота си. Това е и една от предпоставките за по-късно затлъстяване.
Кърменето може да намали риска от синдромът на внезапната детска смърт
Голяма немско проучване, публикувано през 2009 г. установява, че кърменето (независимо дали изключително или не) е свързано с по-нисък риск от развитието на този синдром. Стига се до заключение, че изключителното кърмене в първия месец от живото на бебето може да намали риска наполовина.
Според друго голямо проучване, проведено от Националния институт по опазване на околната среда, кърмените децата имат по-нисък риск (с 20 на 100) от смърт на възраст между 28-я ден и 1 година спрямо деца, които не са били хранени с майчино мляко.
Основният фактор тук е вещество, наречено секреторен имуноглобулин А (IgA), наличен в по-големи количества в коластрата - първото мляко, което майката предлага на детето си (секреторния IgA е в ниски концентрации в зрялото мляко).
Вашето мляко е специално разработено за вашето бебе. Тялото ви реагира на патогени (вируси и бактерии), които са в организма и секретира имуноглобулин А, така че той попадайки чрез кърмата в организма на бебето го предпазва от агентите, на които вие сте изложени.
Естественото хранене може да помогне на децата да избегнат множество заболявания, които ги застрашават на по-късен етап от техния живот, сред които захарен диабет (тип 2), висок холестерол, възпалителни заболявания на червата.
Учени са документирали връзката между липсата на кърмене и по-късно развитие на болест на Крон и улцерозен колит.
Кърменето спомага и за по-бързото възстановяване на майката след раждането. То води и до по-малък риск някои здравословни проблеми при нея:
- диабет тип 2;
- рак на гърдата;
- рак на яйчниците;
- остеопороза;
- сърдечно-съдови заболявания;
- прекалена пълнота;
Кърменето може да намали риска от някои видове рак
Проучванията показват, че естественото хранене води до понижен риск от появата на някои видове злокачествени заболявания в детска възраст. Все още не е научно установен точният механизъм, но се предполага, че антителата в кърмата дават мощен тласък на имунната система на новороденото.
Отново многобройни са и изследванията, които установили, че колкото по-дълго кърмят жените, толкова по-защитени са от рак на гърдата и яйчниците. Кърменето в продължение на най-малко една година изглежда, че значително понижава риска от развитие на тези ракови заболявания. Не е съвсем ясно как точно то помага, но може да има общо със структурните промени в тъканта на гърдите, причинени от кърменето и факта, че то потиска количеството на естроген, което тялото произвежда.
Слагането на бебето на гърда и храненето му, също така, може да намали нивото на стрес и риска от следродилна депресия. В Американският националният институт по здравеопазване са прегледани повече от 9000 учебни резюмета и се стига до заключение, че жените, които не кърмят или са преустановили кърменето рано имат по-висок риск от следродилна депресия.
Майките често съобщават, че се чувстват много спокойни докато кърмят. Това е така, тъй като процеса води до освобождаване на хормона окситоцин, който, освен че стимулира притока на майчино мляко от гърдите, подпомага бързото възстановяване на матката след раждането.
Установено е още, че жените, с по-големи концентрации на окситоцин в организма (50 на 100 от кърмещите майки и само от 8% от майките, хранещи децата си с адаптирано мляко) са имали по-ниско кръвно налягане, след като са били помолени да говорят за свой личен проблем.
Кърменето може да стимулира интелигентността на детето
Различни изследователи са открили връзка между кърменето и развитието на познавателните способности. В проучване на повече от 17 000 малки деца (продължително и изключително кърмени), проследено от раждането им до 6,5-годишна възраст, изследователи, установили, че резултатите от IQ и други тестове за интелигентност са значително по-добри.
Друго проучване на почти 4000 деца показа, че хранените с майчино, имат значително високи резултати на теста за лексика проведен на 5-годишна възраст, в сравнение с децата, които са хранени с адаптирана формула, като оценките са по-високи при по-дълго кърмените.
Още едно изследване на преждевременно родени бебета с изключително ниско тегло при раждане, които са получили кърма скоро след раждането показва по-добри резултати в умственото им развитие на 18 месеца, в сравнение с преждевременно родени, които не са получили кърма. В хода на изследването (около 30-месечна възраст) са установени по-високи оценки, при кърмените бебетата, а също така и по-малък риск от хоспитализация във връзка с респираторни инфекции.
Експертите смятат, че емоционалната връзка, която се изгражда по време на кърмене, вероятно допринася за някои от предимствата на интелекта, но мастните киселини в майчиното мляко имат най-голямата роля.
Проучвания за ползите от кърменето все още продължават. През май 2010 г. специализирано издание по педиатрия, публикува изследване, което показва, че бебетата, които се хранят с майчино мляко е по-малко вероятно да вдигнат температура, след като е поставена имунизация, отколкото бебетата, които са изкуствено хранени.
Кърменето е естествен и физиологичен процес - но това не означава непременно, че е лесно. Не се колебайте да се свържете с медицинско лице или консултант по кърмене, ако имате нужда от помощ или подкрепа.
Най-интересното е, че ползи от естественото хранене има и за таткото. Ето какви са и те:
- кърменето е по-евтино;
- таткото не се налага да става през нощта, за да храни новороденото;
- изхожданията на кърмените бебета са по-малко „ароматни”, от тези на изкуствено хранените деца.
И все пак най-важното – таткото се чувства удовлетворен, че неговото бебче получава възможно най-добрата храна, която предразполага към отлично здраве.
Източници:
https://www.womenshealth.gov
http://www.babycenter.com
http://www.nhs.uk
http://www.pumpstation.com
Dobidi Photography - заглавна снимка
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОЛАКТ ПРЕНАТАЛ + капсули * 60
ПРЕГНАКО ПРОТЕИН ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ С КАКАО И ВКУС НА ШОКОЛАД 300 г
МЕДЕЛА ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА ЗЪРНА * 2 008.0230
ЧИКО ПРЕНОСИМА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ДВУФАЗНА ПОМПА ЗА КЪРМА N0103
Безплатна доставка за България!НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА JOLIE 10.749.078
ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Диария при кърмени бебета
- Лечение при мастит
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Кърмене и запушени млечни канали
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Тютюнопушене и кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
Коментари към Защо кърменето е полезно