Формите за печене – характеристика и видове
Разнообразието от форми за печене, предлагано в търговската мрежа, е огромно: всевъзможни цветове, голям избор от размери, различни материали. Но какъв съд да изберем, за да се получават ястията и печивата вкусни?
Ще обърнем внимание на материалите, от които се правят такива съдове, както и на най-характерните за тях свойства, а преценката оставяме на вас. Надяваме се да ви бъдем полезни в избора на най-подходящата форма за печене.
Започваме с това, че всички материали, които се използват за направата на такива съдове, са термоустойчиви, разбира се. Разликата помежду им се изразява в устойчивостта им на механични повреди и в безопасността им за здравето ни.
Характеристика на формите за печене в зависимост от материала, от който са направени
Съдове за печене от стомана
- Неръждаемата стомана не променя цвета и вкуса на продуктите. Тя е устойчива на въздействието на киселини и основи, на механични повреди. Но стоманените форми за печене се деформират лесно (особено тези от тънка стомана), затова и не се използват дълго време.
Форми за печене от чугун
- Чугунените форми се нагряват равномерно, а незалепващите им свойства се увеличават с течение на времето. Тези съдове са идеални за ястия, които изискват продължително печене. На практика, единственият им недостатък е теглото, тъй като са доста по-тежки в сравнение с формите от други материали и със същия размер.
Форми за печене с тефлоново покритие
- Тефлоновите съдове са предпочитани заради незалепващите им свойства. Недостатъците им са, че лесно се повреждат от метални прибори или абразивни средства, както и фактът, че такова покритие не е подходящо за прекалено високи температури (над 200 градуса).
Керамични съдове за печене
- Керамичните форми за подходящи за печене на бавен огън: глината се затопля достатъчно дълго и ястието се нагрява постепенно, благодарение на което запазва хранителните си вещества. Формите са красиви на външен вид и храната може да се поднася директно в тях. Лошото е, че керамичните изделия лесно се чупят, глинените съдове се боят от влагата – течността прониква през микро пукнатините и разрушава керамиката отвътре.
- Порцеланът и глазираните изделия са много по-издръжливи. Трябва да се знае, че керамиката не реагира добре на промяната на температурата, затова продуктите, които се слагат в такъв съд, е хубаво да бъдат на стайна температура, а съдът да не се поставя в гореща фурна.
Стъклени форми за печене
- Формите за печене от стъкло за красиви и храната може да бъде сервирана директно в тях, както и при керамичните съдове. Неприятното в случая е, че стъклените варианти губят привлекателния си външен вид вследствие на честа употреба. Но пък хубавото е, че запазват натуралния вкус на продуктите и ястията в тях остават топли дълго време. Да не забравяме, че стъклото може да бъде много чувствително към промяната на температурите, затова в никакъв случай не трябва горещият съд да се слага в студена вода.
Силиконови форми за печене
Силиконовите форми притежават отлични незалепващи свойства, достатъчно е само да се намажат с масло или олио, преди да се използват за първи път, след което намазняване не е необходимо. Печивата лесно се изваждат от тези съдове, могат да се поставят във фурната, в микровълновата, но от открит огън силиконът се страхува. Към минусите се причислява и прекалено меката и гъвкава структура, която не позволява употребата на твърди и абразивни средства и предмети при измиване, също и използването на нож за изваждането на съдържанието от тях, тъй като материалът ще се повреди. Силиконовите форми за печене имат редица предимства пред съдовете от други материали.
Форми за печене от фолио или пергамент
Формите от фолио или хартия са най-различни като размери и видове, удобни са за използване и не се налага да се измиват след приготвяне на ястието, тъй като са за еднократна употреба.
Както виждате, не съществува универсална форма за печене, затова ви съветваме да си набавите от различните видове (и като форма, и като размери, и като материал), със сигурност все някога ще ви потрябват.
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
АТИТЮД ПРЕПАРАТ ЗА ИЗМИВАНЕ НА БЕБЕШКИ СЪДОВЕ 700 мл
ХАЙТМАН ПЮР ЧИСТА КИСЛОРОДНА БЕЛИНА 350 г
ПРЕПАРАТ СЪДОВЕ 1 л DXN
ВОЛКАНО ПРИСТАВКА ЗА КУХНЕНСКИ РОБОТ ЗА ПЪЛНЕНЕ НА НАДЕНИЧКИ
АЛМАВИН БИО ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ МАНДАРИНА 500 мл
АТИТЮД ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ С АРОМАТ НА ДИВИ ЦВЕТЯ 700 мл
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Силиконовите форми за печене – употреба, предимства и вреди
- Как да почистим захабените и замърсени емайлирани съдове без препарати
- Как да си направим красиви подложки за чаши?
- Как да почистим съдовете с тесни гърла, ако нямаме дълга четка?
- Използването на алуминиеви посуда намалява интелекта при децата
- Как да си направим домашен био препарат за миене на съдове?
- д-р Красимира Бориславова Кадийска
- За да почистите ръжда или загоряло по тенджерата, сварете круши и ябълки в нея
- Мийте съдове и мръсни повърхности с домашен препарат без търкане
- Влияе ли цветът на съда върху вкуса на храните и напитките
Коментари към Формите за печене – характеристика и видове