Осоляване на риба и месо. Технологията (месо)
Осоленото месо е добре познато у нас. Ввсички се опитвали пастърма, суджук и други месни продукти, приготвени по такъв или сходен начин. Технологията за направата не е сложна. Нека се запознаем с нея.
Технология за осоляване на месо
- Месото се нарязва на парчета и обилно се посипва със сол и предпочитани подправки. Слага в съд и се оставя да престои 3 седмици на студено, като периодично се обърква. След това се закача да съхне в продължение на около седмица.
- Допълнително изсушаване се прави, като месото се нареже на парчета с дебелина 1,5-2 сантиметра и се осоляват аналогично на технологията за обработка на рибата.
- Често към солта се прибавят и множество подправки, които проникват във вътрешността на месото по време на процеса. По този начин то придобива по-изтънчени вкус и аромат в сравнение с това, за което е използвана само сол.
- Когато месото се осоли достатъчно, се преминава към изсушаването.
- Може да поставите върху решетка/скара, подобна тази за барбекю, като преди това трябва да попиете излишната течност.
- Месото е достатъчно сухо, когато, почуквайки по повърхността му, звукът е сякаш удряте по картон. Тогава може да приберете за съхранение в плътно затворени стъклени съдове, които се оставят на сухо и тъмно място.
Осолени и изсушени по този начин меса и риба запазват вкусовите и хранителните си качества до 2-3 години след обработката.
Коментари към Осоляване на риба и месо. Технологията (месо)