Необичайни празници на храни по света
Знаем, че у нас народът е определил специални дни за един или друг хранителен продукт, чествайки ги като празници. Обикновено това са регионални събития. Например: Празник на тиквата в Севлиево, Празник на райската ябълка в старозагорско, Фестивал на сливата в Троян, Празник на ябълката в русенско, Фестивал на чушката и домата в пловдивско и шуменско и още много, много други.
Но днес ще излезем от пределите на Родината, за да видим какви необичайни празници на храни честват по света.
Започваме с Нощта на ряпата, която се отбелязва в Мексико на 23 - 24 декември. Фестивалът стартира, когато монасите донесли зеленчука в новите колонии. За да привлекат клиенти на стоковите пазари, продавачите започнали да изрязват интересни фигурки от него. Тази традиция се запазила в продължение на векове и през 1987 година се превръща в официален Фестивал. От ряпа се "изрязват" религиозни и исторически сцени. Майсторите имат възможността да се състезават в три различни категории, за да спечелят паричната награда.
Следва Празник на чесъна в Гилрой (Калифорния, САЩ) - 24 - 26 юли. Гилрой неофициално се смята за столица на чесъна, която привлича над 100 000 туристи годишно. По време на празника се изяждат около 2,5 тона чесън. Според информация от официалния сайт на Фестивала, за 29-годишната история на събитието са се използвали 72 тона от зеленчука. На кулинарните демонстрации и лекциите се обсъждат традиционни начини за приготвяне на чесъна и ползата му за здравето, най-творческите личности могат винаги да изразят любовта си към него по оригинален начин. На празника се представят продукти като: чеснов сладолед, чеснови безалкохолни напитки, а един от победителите през годините е орехово-чеснов кейк с чеснов сладолед и сироп от чили.
Фестивал по хвърляне на портокали се чества пък в Ивреа (Италия) в периода от 25 - 28 февруари. Празникът се отбелязва от 12 век, когато по времето на градските паради девойките са хвърляли портокали от балконите, за да привлекат вниманието на младежите. Те се включвали в играта и всичко завършвало със закачливо боричкане. След Втората световна война са поставени правилата на цитрусовите боеве :).
Пренасяме се в Испания, където ежегодно се провежда най-сладкото състезание в света. Пекарите отварят свои магазини, в които предлагат безплатни боеприпаси за децата под формата на торти. За боевете се използват над 100 000 кг храна, започвайки от торти и стигайки до бонбони. Фестивалът се закрива официално с церемониално погребение на сардина, за да се отбележи началото на Великият пост.
Състезания с палачинки се провеждат пък в Олни (Англия). Местните жени се обличат като домакини (с поли, престилки, шалове и т. н) и пробягват 37 километра по улиците на Олни с тиган в ръка. Палачинките се "подхвърлят" на старта и после още веднъж на финала. Състезанието е традиция от 1445 година, а от 1959 г. се включват и домакини от Либерал, Канзас.
И завършваме с Дни на марулята в ЮМА, Аризона, САЩ. ЮМА се смята за световна зимна столица на марулята.
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовОТМЪСТИТЕЛИТЕ: ВСЕКИ ИСКА ДА УПРАВЛЯВА СВЕТА - ДАН АБНЕТ - СИЕЛА
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИТЕ НА ЕДНА НОМАДКА - РИТА ГЕЛМАН - ХЕРМЕС
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Любопитни факти от кулинарния свят
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
- Вина и сирена - кое с какво?
- Как да поднесем храната по оригинален начин - Пета част
- 25 храни, които могат да се консумират и сурови
- Как да "храним" слезката (далака)
- Диета № 4Б - при остри чревни заболявания
- Как да храним мозъка
- Да заместим едни продукти с други - I част
Коментари към Необичайни празници на храни по света