Целина - ползи, лечебни свойства и противопоказания
Целината е част от семейството на морковите, пащърнака и магданоза. Хрупкавите й стъбла я правят популярен нискокалоричен зеленчук с редица ползи за здравето.
Хранителен състав на целината
Целината често се използва в народната медицина за лечение на и профилактика срещу редица заболявания, благодарение на целебните си и полезни свойства. В корените и листата на растението се съдържат ценни аминокиселини, аспаргин, тирозин, каротин, никотинова киселина, микроелементи, етерични масла. Зеленчукът е богат на витамини от група В (тиамин, рибофлавин), витамини К и Е, провитамин А и аскорбинова киселина. Освен минерални вещества, в продукта има холин, протеин и др. Специфичният вкус на растението се дължи на наличието на апиол.
Ползи за здравето от консумацията на целина
Полезните свойства на целината са толкова много, че не могат да бъдат изброени. Тя забавя процеса на стареене, защото уникалната комбинация от съдържащи се в нея протеини, витамини, киселини и минерали осигуряват стабилността на клетките. Притежава успокояващо действие - използва се за лечение на нервни разстройства, дължащи се на преумора. Етеричното масло в корените и стъблата на растението стимулират секрецията на стомашен сок. Продуктът влиза в менюто на болните от захарен диабет. Подобрява водно-солевия обмен, затова се препоръчва особено на стари хора.
1. Източник на антиоксиданти, които намаляват възпаленията в тялото
Антиоксидантите предпазват клетките, кръвоносните съдове и органите от оксидативно увреждане. Целината съдържа антиоксидантите витамин C, бета каротин и флавоноиди, както и най-малко 12 допълнителни вида антиоксиданта, които се намират в стъблата й. Чудесен източник е на фитонутриенти, за които е доказано, че намаляват случаите на възпаление в храносмилателния тракт, клетките, кръвоносните съдове и органите.
Хроничното възпаление е свързано с много заболявания, като артрит и остеопороза. Целината и семената й съдържат около 25 противовъзпалителни съединения, които защитават организма от възпаления.
2. Подобрява храносмилането и помага в борбата с излишните килограми
Целината е много полезна за здравето, действа благоприятно върху храносмилането. Диуретичните й свойства се дължат на наличието на калий, апиол и аспарагин в състава й. Най-добре е да се консумира в суров вид. Полезна е при стомашни заболявания, ревматизъм, затлъстяване, болести на пикочния мехур. Отличен зеленчук е за добавяне към диета за отслабване.
За полизахаридите на базата на пектин в зеленчука е доказано, че намаляват случаите на стомашни язви и подобряват лигавицата на стомаха. Зеленчукът съдържа големи количества вода (94%), както и много разтворими и неразтворими фибри. Всички те поддържат храносмилателния тракт здрав. В една чаша стръкове целина има 5 грама фибри.
3. Богат източник на витамини и минерали + нисък гликемичен индекс
Целината съдържа витамините A, K и C, както и минералите калий и фолат. С ниско съдържание на натрий е. Поради ниския си гликемичен индекс, тя има бавен и постоянен ефект върху кръвната захар.
4. Има алкализиращ ефект
Целината съдържа минералите магнезий, желязо и натрий, които имат неутрализиращ ефект върху киселите храни. Тези минерали са важни и за основните функции на тялото.
5. Други ползи за здравето
Медикаменти със съдържание на целина се използват за регулиране на чернодробната дейност и за подобряване на сексуалната функция; също като сънотворни, болкоуспокояващи средства, средства срещу затлъстяване и за бързо зарастване на рани; за профилактика срещу атеросклероза, за нормализиране обмяната на веществата, като противоалергично средство.
Листата на растението укрепват сърдечния мускул и в народната медицина се употребяват срещу подагра и ревматизъм.
Целината е много полезна за зрението, а съдържащите се в нея хранителни вещества - за кожата и косата.
Ползи от приемане на сок от целина
Сокът от целина се използва при лечение на уролитиаза, при стомашно-чревни заболявания, като средство срещу алергии, диатеза, уртикария и други. Редовната му употреба пречиства кръвта и помага да се излекувате от много кожни заболявания (за по-голям ефект се препоръчва да се смеси със сок от коприва или глухарче).
Салатите и сока от растението са отлични за пречистване на организма от токсините.
Съвети за закупуване, съхранение и приготвяне на целина
- Стъблата на зеленчука трябва да са пресни, здрави и изправени, да не се огъват, а лесно да се чупят.
- Листата трябва да са свежи и хрупкави, вариращи на цвят от бледо до яркозелено. Избягвайте целина с жълти или кафяви петна. Листата могат да се ядат. В тях зеленчукът съдържа най-много калций, калий и витамин C. Поради това, че често не се съхраняват добре, те трябва да се консумират в рамките на 1 или 2 дни след покупката.
- Целината трябва да се нарежи непосредствено преди готвене или сервиране, за да се запазят всички хранителни вещества. При съхранение на зеленчука за няколко часа нарязан ще се изгубят много от полезните му съставки.
- Варената на пара целина ще запази вкуса и почти всичките си хранителни вещества.
- Зеленчукът трябва да се консумира пресен за 5 до 7 дни, за да се облагодетелства организмът максимално от всичките му ползи.
- Целината е универсален зеленчук. Може да се яде сурова или сготвена и да се добави към смутита, пържени картофи, супи и сокове. Може да се свари на пара и дори изпече.
Противопоказания от консумацията на целина
Алергични реакции
Целина е много често срещан алерген и реакциите към зеленчука могат да бъдат опасни за живота. Ако сте алергични към прашеца от бреза, също е много вероятно да реагирате на целината. Симптомите могат да включат сърбеж и обриви, подуване на лицето, устата, езика и гърлото, виене на свят и стомашно разстройство. По-тежката реакция, наречена анафилактичен шок, е белязана от световъртеж, спад на кръвното налягане, бърз пулс и затруднено дишане. Готвенето не влияе на алергенния потенциал на зеленчука.
Фоточувствителност
Растението съдържа няколко съединения, известни като фуранокумарини. Тези химикали предизвикват фоточувствителност на кожата - тоест чувствителност към ярка светлина, особено слънчева светлина. Обикновено тази реакция се случва поради интензивно третиране; често е сред селскостопанските работници, например. Въпреки това, съобщава се, че „приемането от време на време на тези химикали от супа от целина може да предизвика слънчева чувствителност; няколко души са развили силно слънчево изгаряне, след консумация на супа от растението и излагане на слънце или в салон за добиване на тен“.
Проблеми с бъбреците
Целината е богата на вода и е естествен диуретик, затова хората с бъбречни проблеми трябва да намалят приема на зеленчука. Прекомерната консумация може да предизвика допълнително напрежение върху бъбреците. Консултирайте се с лекар, преди да добавите растението в ежедневното си меню, ако страдате от проблеми с бъбреците.
Бременност
Бременните жени трябва да избягват приемане не големи количества целина, тъй като може да предизвика кървене и маточни контракции. Умерената консумация на зеленчука като част от добре балансирана диета не оказва вреди при бременни.
healthline.com; webmd.com; livestrong.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 94.0 мл. |
Белтък | 0.9 гр. |
Мазнини | 0.1 гр. |
Въглехидрати | 2.0 гр. |
Калории | 13 кал. |
Витамини и минерали
витамини К,Е,А,В,С |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НЕОПЮР БАЛАНСИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ МАЗЕН ПЪРХОТ 150 мл
ХЕЛИКС ОСТЕО СИСТЕМ 300 мл LE REEL
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НЕОПЮР БАЛАНСИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ СУХ ПЪРХОТ 150 мл
МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!ХЕРБАЛКАН ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ 150 г
ЕКСТРАКТ ОТ СЕМЕНА НА ЦЕЛИНА капсули 75 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Целина, Керeвиз
- Салата от моркови, цвекло и целина
- Домашна целинова сол
- За какво е полезен сокът от целина?
- Диета със супа от целина
- Пригответе си здравословен чипс от целина
- Само 50 грама сок от целина на ден ще ви поддържа в добро здраве
- Как да изсушите целина в дехидратор или фурна
- Как най-бързо да си захванем целина у дома?
- Облекчете болките в ставите с напитка от целина, моркови и ябълка
Коментари към Целина - ползи, лечебни свойства и противопоказания