Спелта – хранителен състав, ползи и противопоказания
Спелтата (Triticum spelta) е отглеждана още от дълбока древност и се счита за основен вид пшеница, от която произхождат всички останали. Съдържа над два пъти повече витамини, белтъчини и цинк. Характерното за този сорт култура е, че има ядков вкус. В Европа спелта се отглежда над 300 години.
В България е позната още като динкел, лесно усвоим и натурален продукт, съчетал много ползи за човешкото здраве.
Хранителен състав на спелтата
Спелтата съдържа ниацин, микроелементи, фибри, магнезий, желязо, фосфор, бета-каротин, мед, селен и витамини от B групата.
Хранителен състав в 194 г (една чаша) сготвена спелта
калории | 246 |
протеини | 10,7 г |
мазнини | 1,7 г |
въглехидрати | 51 г |
фибри | 7,5 г |
манган | 92% от ПДП* |
ниацин | 31% от ПДП |
магнезий | 23% от ПДП |
цинк | 22% от ПДП |
желязо | 18% от ПДП |
* препоръчителен дневен прием
80% от протеина в спелтата е глутен. Освен това, в сравнение с пшеницата, тя е по-богата на антиоксиданти, което означава, че има свойството да унищожава свободните радикали в тялото.
Зърнената култура съдържа основно въглехидрати, повечето от които скорбялни (тоест бавни въглехидрати като тези в ориза и картофите) и дълговерижни глюкозни молекули.
Ползи за здравето от консумацията на спелта
Пълнозърнестите храни, каквато е спелтата, имат безспорни ползи за човешкото здраве. Те съдържат въглехидрати, протеини, фибри и важни елементи като желязо и цинк, от които нашето тяло има нужда, за да функционира нормално.
- Регулира холестерола – Храните със съдържание на разтворими фибри намаляват количеството холестерол, което тялото абсорбира чрез кръвта. Китайско проучване от 2015 г. сочи, че честият прием на фибри с храната повишава стойността на HDL (добрия) холестерол.
- Намалява кръвното налягане – Отново благодарение на разтворимите фибри спелтата помага за регулиране на високото кръвно налягане. Анализ на общо 24 проучвания разкрива, че приемът на добавки с фибри понижава кръвното налягане, особено при хората над 40-годишна възраст, които страдат от хипертония.
- Предпазва сърцето – Според Американската асоциация за сърдечно здраве хранителните фибри предпазват човека от сърдечни заболявания, инсулт и коронарна болест на сърцето. Мета анализ върху 18 изследвания сочи, че рискът от сърдечни проблеми при хората, които се хранят основно с пълнозърнести продукти, е с 21% по-нисък.
- Подобрява храносмилането – Фибрите, които се съдържат в спелтата, я правят особено полезна при запек, диария, подуване, а също така и при хемороиди. Според някои учени диета, богата на фибри, намалява риска от дивертикулна болест, която засяга дебелото черво.
- Регулира теглото – Голямото предимство на фибрите и бавните въглехидрати в спелтата е, че създават трайно усещане за ситост. Специалистите смятат, че 30 г фибри дневно подпомагат отслабването.
- Намалява риска от диабет – Фибрите в спелтата забавят храносмилането и намаляват честотата на пиковете на кръвната захар. Пациентите, които вече са диагностицирани с диабет, е добре да знаят, че зърнената култура улеснява поддържането на оптимално тегло, а оттам и ги предпазва от сърдечни нарушения.
Противопоказания на спелтата
Динкелът може да не е подходящ за хората, които страдат от синдром на раздразненото черво, заради високото съдържание на FODMAP – олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли, податливи на ферментация.
Освен това спелтата съдържа глутен, което означава, че не се препоръчва при цьолиакия или чувствителност към глутен.
Странични ефекти от консумацията на спелта
Антинутриентите са вещества, които се срещат най-често в храните с растителен произход. Те ограничават или блокират усвояването на полезните хранителни вещества. Антинутриентите в спелтата са лектини и фитинова киселина.
Лектините водят до стомашни разстройства и автоимунни заболявания, но в повечето случаи се губят при термична обработка.
Накисването или ферментацията на зърнената култура помага за пречистването и от фитиновата киселина.
Употреба в кулинарията
От спелта се приготвят мюсли, бира, макаронени изделия, безкофеиново кафе, основни ястия, салати и други.
Спелтата може да се използва под формата на брашно или зърна. Преди употреба е добре да измивате старателно и да накисвате за една нощ зърната, което ще улесни храносмилането ви.
С нея можете да замените други източници на въглехидрати като ориз и картофи.
Заместването на бялото пшенично брашно с брашно от спелта е много лесно, тъй като двете имат сходни свойства.
Идеи за употреба на брашно от спелта
- хляб от спелта;
- бисквити и мъфини от спелта;
- традиционен хляб (като замествате 50% от брашното със спелта);
- сгъстяване на сосове.
Идеи за употреба на зърна от спелта
- ризото със спелта вместо ориз;
- яхния със спелта;
- гарнитура;
- сутрешна закуска.
Помнете, че зърната от спелта трябва да се изплакват добре преди готвене.
- What Is Spelt, and Is It Good for You?: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-spelt
- What are the health benefits of spelt?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323659#health-benefits
- Is Spelt Good for You? What to Know About This Ancient Whole Grain: https://www.thehealthy.com/nutrition/spelt/
Често задавани въпроси
Как се консумира спелта?
Можете да я консумирате под формата на брашно и на зърна.
Брашното замества успешно бялото пшенично брашно и може да се използва за приготвяне на бисквити, хляб и мъфини. Зърната от спелта са подходящи за зърнена закуска, гарнитура, ризото и яхния.
Съдържа ли глутен спелтата?
Да, спелтата съдържа глутен, поради което не е подходяща за хора с цьолиакия.
Какви са ползите от спелтата?
Зърнената култура регулира теглото, подобрява храносмилането, понижава високото кръвно налягане и предпазва сърцето от болести.
Коментари към Спелта – хранителен състав, ползи и противопоказания