Какви са ползите от консумацията на млечен шоколад
Най-разпространеният вид шоколад е млечният. Той се прави от шоколад, който има ниско съдържание на какао и по-високо съдържание на захар. Към него се добавя мляко (варено, кондензирано или сухо). Различните видове млечни продукти водят до различен вкус на крайния продукт. Млечният шоколад е по-лек, по-сладък на вкус и с по-мека текстура от тъмния.
Хранителен състав на млечния шоколад
В 3 квадратчета млечен шоколад (около 38 грама) се съдържат 220 калории и 13 грама мазнини. Същата порция съдържа и 21 грама въглехидрати, 19 грама, от които идват от захарта. Млечният шоколад съдържа магнезий, който участва в протеиновия, фосфорния и въглехидратния обмен, необходими за доброто състояние на нервната система. Жизненоважните елементи желязо (1,08 милиграма), калций (100 милиграма) и калий също присъстват в състава му.
Съдържа алкалоидите теобромин и кофеин
В продукта има и теобромин - един от най-важните алкалоиди (втори е кофеинът), които се съдържат в какаовите зърна. Това вещество стимулира мозъчната дейност на човека, особено паметта. Тренира и сърдечния мускул. Теоброминът е силен токсин за някои животни (особено за кучета, папагали, котки, коне), които е напълно възможно да се натровят с шоколад. Този алкалоид (също и кофеинът) стимулира централната нервна система и помага за разширяването на кръвоносните съдове, повишава работоспособността и зарежда организма със сила и енергия.
Порция от 45 грама млечен шоколад съдържа около 9 милиграма кофеин. В една чаша кафе съдържанието на кофеин е значително по-голямо (95-165 милиграма), но консумирането на големи количества шоколад може да повиши значително дневния прием на този алкалоид. Някои бонбони съдържат комбинация от какао и кафе на зърна, в които има много кофеин.
Млечният шоколад е богат на калций
Благодарение на това, че се приготвя с мляко, млечният шоколад съдържа значително повече калций, отколкото по-тъмните видове. Човешкото тяло има нужда от този микроелемент, за да поддържа здрави костите и функцията на сърцето, мускулите и нервите. При недостатъчен прием, организмът може да не функционира добре. Увеличава се и рискът от развитие на слаби кости или артроза. Разбира се, млечният шоколад не е единственият източник на калций, но е вкусен начин да увеличите приема на минерала. Други добри източници са киселото мляко, сиренето, тъмнолистните зеленчуци, сардините и сьомгата.
Полезни свойства на млечния шоколад
1. Действа благоприятно на сърцето
Проучване установява, че редовната консумация на шоколад е свързана с по-нисък риск от сърдечни заболявания и инсулт. При участниците в проучването, които са предпочели млечния вид, се наблюдава намаляване на риска от развитие на сърдечни заболявания с 14%, а риска от инсулт с 23%.
Когато учените комбинират своите открития с девет други проучвания, разглеждащи връзката между шоколада и сърдечните заболявания (общо почти 158 000 участници), резултатите са още по-впечатляващи. Високата консумация на десерта е свързана с 29% по-нисък риск от сърдечни заболявания и с 21% по-нисък риск от инсулт. За пореден път повечето от участниците в изследването предпочитат млечния шоколад.
Въпреки че трябва да се отбележи, че корелацията не е равна на причинно-следствената връзка, учените вярват, че умерената консумация на шоколад може да подобри здравето на сърцето чрез понижаване на кръвното налягане, увеличаване на притока на кръв към мозъка и намаляване на риска от кръвни съсиреци. Възможно е също така калцият и мастните киселини, съдържащи се в млечния шоколад, да имат допълнителен ефект върху здравето на сърцето.
2. Подпомага мозъчната дейност
Проучване установява, че консумацията на млечен шоколад води до подобрения в редица когнитивни функции, включително паметта, решаване на проблеми и задържане на вниманието. Учените приписват тези предимства на съдържанието на големи количества процианидин (флавоноид, който може да намали възпалението в мозъка) и тиамин (известен още като витамин B1, който има енергизиращ ефект) в продукта.
Тъмният шоколад е известен със своите високи нива на антиоксиданти, които могат да повлияят положително на здравето на хората по редица начини. Това се дължи на високото съдържание на какао в тъмния шоколад, което обикновено достига 60% или повече. Тъй като млечният обикновено съдържа 20% (или до 50%) какао, той не съдържа толкова голямо количество антиоксиданти като тъмния. Въпреки това, млечният шоколад е източник на полезни полифеноли, които подсилват имунитета, подобряват здравето на косата и облекчават стреса.
Какаовите зърна съдържат психоактивни вещества, които подобряват настроението и отделянето на хормона на щастието – серотонин, чиято продължителна липса води до депресивни състояния.
Как правилно да темперираме млечен шоколад?
Темперирането на шоколад е основна техника в сладкарството, която помага на шоколадовите изделия да изглеждат по-добре. Осигурява им лъскаво и стегнато покритие. Сладкарите използват тази техника, за да приготвят шоколад, бонбони, покрития и други изделия от шоколад, както и да оформят различни фигури.
Ако желаете добре темпериран шоколад, трябва да го разтопите на водна баня. Процесът е по-бавен, но крайният резултат е по-добър. Водата не трябва да докосва дъното на съда, нито да завира. Отделилата се пара не трябва да влиза в пряк контакт с шоколада. Има и по-бърз и лесен начин - в микровълнова фурна, но не гарантира за добрия вид на готовото изделие.
Темперирайте млечния шоколад до достигане на температура 40-45 градуса, след което охладете чрез разбъркване с шпатула и с добавяне на малки парчета шоколад до достигане на работна температура 30-31 градуса. Регулирайте количеството в зависимост от рецептата.
След като преминете през процеса на темпериране, разумно е да проверите дали е протекъл правилно, преди да го използвате. За целта вземете кухненска хартиена кърпа и я сгънете наполовина. Потопете сгънатото място в шоколада и оставете да стегне на хладно място за пет минути. Ако е добре темпериран, шоколадът трябва да е стегнал равномерно и да е сух на допир.
Как да използваме и съхраним млечния шоколад?
Млечният шоколад лесно се смесва с други съставки в приготвянето на печива, сосове, пълнежи и глазури, за да добави сладост. Ако желаете, може да сложите малко какао на прах, за да задълбочите вкуса или цвета на шоколада.
Въпреки че шоколадът не трябва да се съхранява в хладилник, можете все пак да го охладите леко през горещите месеци. Съхраняването на продукта в хладилник може да промени вида му на мътен. Това не наврежда и не променя вкуса му, но го прави да изглежда непривлекателно. На хладно място с постоянна температура можете да съхраните продукта за няколко месеца.
Как да изберем качествен млечен шоколад?
Висококачественият млечен шоколад има бляскав вид и въпреки че не е толкова крехък като тъмния, все пак трябва да се чуе характерен звук при отчупване. Характерен за млечните шоколади с пълнеж също е блясъкът.
Както при тъмния шоколад, колкото по-високо е декларираното съдържание на какао в млечния, толкова по-дълбок и горчив ще бъде на вкус. По-високото съдържание на какао обаче не гарантира по-ниско съдържание на захар, тъй като понякога се добавя повече захар, за да се балансира горчивината. Прочетете етикета на продукта за повече информация.
Ако избирате шоколад специално заради неговите ползи за здравето, трябва да знае че, че колкото по-тъмен е, толкова повече ползи носи на организма. Но все пак може да се възползвате и от млечните видове, които съдържат някои антиоксиданти и са също полезни, но в по-малка степен.
Вреди и противопоказания на млечния шоколад
Млечният шоколад е много калоричен, съдържа голямо количество захар. Затова прекаляването с консумацията му може да причини натрупване на ненужни мазнини в организма и излишни килограми, особено при хора със забавена обмяна на веществата.
Хората, предразположени към алергични реакции, също трябва да бъдат внимателни при употребата на продукта, защото какаовите зърна са алергени и могат да предизвикат акне, зачервяване, сърбеж. Трябва да се помни, че кофеинът в състава на шоколада превъзбужда децата и те следва да бъдат ограничавани.
Диета, състояща се единствено от млечен или друг вид шоколад и изделия от тях може да навреди на здравословното състояние и фигурата. Ако се похапва като лек десерт в умерени количества, млечният шоколад може да предложи някои ползи за здравето в допълнение към приятния сладък вкус.
Снимки: pixabay.com; pexels.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 0.9 мл. |
Белтък | 6.9 гр. |
Мазнини | 35.7 гр. |
Въглехидрати | 52.4 гр. |
Калории | 547 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИСПОЛ СВЕЩ В ЧАША С АРОМАТ НА ШОКОЛАД И ЧЕРЕША sn71-104
СИЙСТАРС ЕКСФОЛИРАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ ШОКОЛАД С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 220 мл
СИЙСТАРС ПОДХРАНВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ШОКОЛАД И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 80 мл
НовОЛ НУТРИШЪН NUTLOVE ДИЕТИЧНИ ЯДКИ БАДЕМИ ОБВИТИ В ШОКОЛАД 300 г
НАЙ-ПРЕКРАСНОТО МАГАЗИНЧЕ ЗА ШОКОЛАД В ПАРИЖ - ДЖЕНИ КОЛГАН - СИЕЛА
БИСПОЛ АУРА СВЕЩ В ЧАША ТРИЦВЕТНА С АРОМАТ НА ШОКОЛАД И ЧЕРЕША snk80-104
СТАТИЯТА е свързана към
- Сладкарски изделия
- Крем-десерт с маскарпоне и бисквитки в шоколад
- Шоколадови блокчета с извара и ягодово сладко
- Шоколадов сладкиш с райски ябълки
- Черен шоколад - изкушение или лекарство
- Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
- Лесен шоколадов кекс с масло
- Ограничаване на консумацията на шоколад
- Шоколадов ганаш - перфектната глазура!
- Домашни шоколадови пуканки
- Шоколадови кексчета с ванилов крем маскарпоне
Коментари към Какви са ползите от консумацията на млечен шоколад