Грозде – състав и здравни ползи според сорта
Гроздето се отглежда от човека от древни времена. То е често срещан герой в различни произведения на изкуството – в литературата, живописта, архитектурата... Плодът е полезен за човешкото здраве, което се дължи на влизащите в състава му компоненти.
С какво гроздето е полезно за здравето
- Гроздето допринася за укрепване на стените на кръвоносните съдове и сърцето, насища кръвта с азотен оксид, възпрепятстващ образуването на кръвни съсиреци. Поради тази причина се препоръчва като профилактика срещу инфаркт.
- Плодовете на асмата са изключително ценни и за нервната система, защото я предпазват от стрес и напрежение. Благодарение на гроздето бързо може да укрепите имунитета си и да възстановите силите си.
- Благотворно е действието на дребните плодчета и върху дихателната система. Затова те се препоръчват на хора с дихателни проблеми, включително астма.
- Консумацията на грозде е добра профилактика срещу заболявания на очите и ускорява лечението на вече появили се очни проблеми.
- Наличието на киселини в плода допринася за намаляване на нивото на холестерола в кръвта.
- Хапването на грозде нормализира нивото на хемоглобина, освен това подпомага борбата с гъбични заболявания.
- Пословична е ползата на гроздето за мъжете. Представителите на силния пол често страдат от метаболитен синдром, при който в областта на корема се натрупват мазнини, понижава се нивото на добрия холестерол, повишават се стойностите на кръвната захар и артериалното налягане. Всичко това може да бъде причина за развитие на захарен диабет и сърдечносъдови заболявания. Хапвайки грозде, мъжете биха могли да се избавят от посочените проблеми, в което се състои и ползата от консумацията на гроздови зърна.
- Що се отнася до жените, те също следва да обърнат специално внимание на плода, защото в семената му се съдържат фитоестрогени, които по състав наподобяват женските хормони естрогени. Благодарение на това гроздето подпомага нормализирането на хормоналния фон. То е особено полезно за жени в менопауза, защото тогава производството на естрогени намалява, а те са важни за доброто състояние на кожата, косата, ноктите.
Хранителна стойност, калории и витамини
В 100 грама грозде се съдържат:
- 65-70 кКал;
- 1,06 г белтъчини;
- 0,67 г мазнини;
- 17,39 г въглехидрати.
Не може да се каже, че калоричността на гроздето е прекалено висока, но в състава му има много глюкоза, затова не трябва да се прекалява с консумацията на плода. Въпреки че в различните сортове грозде съдържанието на глюкоза може да бъде различно (в зелените сортове тя е най-много), калоричността им е приблизително еднаква.
>>> Отслабване с грозде – четиридневна диета и разтоварващи дни
Витамини и други полезни вещества в гроздето
- Гроздето е истинско находище на фолати, които са производни на фолиевата киселина, както и на витамини В6, С, А. Плодът е богат на селен, желязо, калций, калий, фосфор и магнезий.
- Наличието на флавоноиди в зърната определя антиоксидантните им свойства, благодарение на които се забавят процесите на стареене, а състоянието на кожата, косата и ноктите значително се подобрява.
- Витамини К и Е също се съдържат в гроздето, но в неговите семена. Затова е добре те да не се отстраняват при консумация на плода.
Ципата/обвивката на зърната също не бива да се пренебрегва, защото тя помага за пречистване на червата от вредните вещества и допринася за по-доброто функциониране на стомашно-чревния тракт.
Вреда и противопоказания
- Голямото количество глюкоза в гроздовите зърна може да навреди на хора със захарен диабет и затлъстяване.
- Плодът не е подходяща храна за вас, ако имате непоносимост към фруктоза. В този случай полезните вещества в гроздето нямат никакво значение, тъй като те няма да могат да се усвоят от организма.
- Онези от вас, които имат излишни килограми, трябва да ограничат консумацията на плода, защото той увеличава апетита.
- Гроздето може да навреди и на хората с колит и язви, тъй като съдържа киселини, които в най-високи концентрации се срещат в тъмните сортове на растението. Те биха могли да провокират диария.
- Киселините може да окажат негативен ефект и върху зъбния емайл, затова ако имате кариеси, бъдете внимателни с консумацията на грозде. След приема му изплакнете устата си с вода. Плодът може се отрази неблагоприятно и върху състоянието на тъканите на устната кухина, ако страдате от стоматит.
- Алергията към грозде не е рядкост, а най-често такава предизвикват сините сортове.
- Хората с бъбречна недостатъчност трябва да сведат до минимум консумацията на плода, защото в него се съдържа много калий, който би могъл да задълбочи проблема.
- Гроздето следва да се изключи от менюто или приемът му да бъде минимален за хора със заболявания на задстомашната жлеза. Това се налага поради наличието на големите количества киселини, глюкоза и фруктоза в състава на плода.
- Ако страдате от ревматоиден артрит, артрози, подагра, гроздето не трябва да присъства в менюто ви.
Дори да нямате здравословни проблеми, лекарите препоръчват да се не прекалява с консумацията на грозде.
Колко грозде може да консумираме дневно
- Човек със здрава задстомашна жлеза може да приема средно по 300 грама грозде на едно хранене и това важи, ако плодът не се съчетава с други храни и продукти. Важно е също гроздето да се яде поне 4 часа след прием на друга храна, както и да е минало същото време, ако решите да хапнете нещо след като сте приели грозде.
- Най-добре е да консумирате плода веднъж на 4 дни, защото разнообразието на менюто е от голямо значение за здравето.
Състав и ползи на различните сортове грозде
Сортовете на гроздето се делят на 3 групи – зелени, червени и сини. Всяка от тях се характеризира с полезни свойства.
Зелено грозде
Зеленото (или бяло) грозде съдържа:
- наситени мастни киселини;
- витамини А и от група В;
- минерали: селен, калций, фосфор, натрий, магнезий;
- хранителни влакна.
Зелените сортове съдържат най-малко киселини (в сравнение с останалите разновидности), по-рядко предизвикват алергия и храносмилателни проблеми.
Благодарение на състава си, бялото грозде е полезно за сърцето, кръвоносните съдове и за функционирането на храносмилателната система.
Синьо (черно) грозде
Синьото грозде, наричано още черно, е високо ценено заради вкуса си, но то е и много богато на полезни вещества като:
- витамини от група В (с изключение на В7 и В12);
- киселини: гликолова, янтарна, винена, ябълчена, оксалова, салицилова;
- флавоноиди и дъбилни вещества.
Сините сортове грозде са най-богати на антоцианини, които подпомагат имунитета. Тези разновидности на плода имат антибактериално действие и помагат в лечението и профилактиката срещу офталмологични заболявания. Ползата на синьото грозде е голяма за храносмилателната система и кръвта, тези сортове помагат в борбата с мигрената, астмата и бронхита.
Червено грозде
Червеното грозде (розово) се използва за приготвяне на ароматни вина, но ползите му за здравето са при консумация в чист вид.
Гроздовите зърна с червен цвят помагат при заболявания на храносмилателната система, използват се и за профилактика срещу развитие на такива, защото в състава им влиза ензим, благодарение на който се произвежда стомашен сок.
Червените сортове грозде са полезни за кръвоносната система, затова се препоръчват при анемия. Те съдържат много желязо, благодарение на което повишават нивото на хемоглобина.
Културата подобрява паметта и стимулира умствената дейност. Помага за нормализиране на артериалното налягане и за пречистване на организма от вредните вещества.
Освен полезните съставки, които се съдържат във всички сортове, в червеното грозде има и:
- бета-каротин;
- аскорбинова киселина;
- витамини К, Р, В, А;
- манган, мед, бром, желязо и калий.
В червеното грозде е голямо количеството антиоксиданти, благодарение на които се укрепва имунитетът. Тъмните сортове (червени и сини) са полезни за бъбреците и сърдечносъдовата система.
Ползата от гроздовите семена и лозовите листа
Листата и семената на гроздето също имат огромна полза за човешкия организъм. Обикновено се използват извлеци от тях, които помагат при проблеми като:
- понижен имунитет поради умора, физически и умствени натоварвания;
- анемия;
- нарушен метаболизъм;
- алкохолна зависимост;
- проблеми с храносмилателната система;
- сърдечносъдови заболявания.
Гроздовите семена намират широко приложение и в козметиката, тъй като имат способността на подобряват състоянието на кожата и косата. За целта се използват отвари, масла и настойки, приготвени на основата на семената.
Гроздето в медицината
От древни времена гроздето се е приемало не само като храна, но и като лекарство. Съвременната медицина не отрича полезните му свойства и често лекарите препоръчват плода като помощно средство при лечението на различни заболявания и неразположения. Например при:
- хипертония;
- туберкулоза;
- нефрит;
- проблеми с нервната система, безсъние;
- нарушена обмяна на веществата;
- дерматологични заболявания;
- отравяния, в това число с натриев нитрат, кокаин, арсен, стрихнин, морфин;
- загуба на сила;
- сърдечни, бъбречни и чернодробни болести.
Гроздето в кулинарията
Най-често гроздето се консумира в чист натурален вид, но от него може да се приготвят компоти, сокове, сладка... Популярен продукт, получен при изсушаване на грозде, са стафидите.
Гроздето обикновено се приема самостоятелно, но често се добавя и към салати, печива и десерти. Прекрасно се съчетава с птиче месо и сирена.
Разбира се, от грозде се приготвя вино – най-разпространената напитка от плода, която също носи определени ползи за организма, ако се приема в разумни количества и с мярка.
В кулинарията се използват не само гроздовите зърна, но и листата на растението – лозови листа. От тях се правят сарми с различни месни и постни плънки.
Кога е най-добре да се яде грозде
Най-добре е грозде да се консумира по време на обедното хранене или вечер, защото сутрин киселинността на организма е достатъчно висока и за постигането на баланс е необходима повече протеинова алкална храна, а гроздето е въглехидратен алкален продукт. Ако го консумирате сутрин, киселинността на тялото ще се увеличи прекалено много. Така се увеличава и рискът от развитие на гастрити, язви и колити. Освен това е възможно да се появят киселини и оригване. Затова е най-разумно да хапвате грозде след втория или след третия прием на храна за деня, като вечер количеството да бъде малко.
Трябва ли да премахваме семената на гроздовите зърна
Гроздето може да се приема заедно със семената. Ако се погълнат, те действат като допълнителен сорбент и активизират мускулната работа на червата. Освен това, ако говорим за семената на прясно грозде (не за мариновано например), те са полезни, защото съдържат полиненаситени масла с омега-3 и омега-9 мастни киселини. Ако организмът ви усвоява добре растителните мазнини, то гроздовите семена са полезни за вас. В случай че приемате масло от семената, не превишавайте количеството от 1 супена лъжица на ден.
Ако имате алергия към грозде, ще проявите такава и към маслото от семената му.
Грозде и сирена
Съчетаването на грозде с различни видове сирена е класика. Такава комбинация обаче не е подходяща, ако имате натрупано излишно телесно тегло, сърдечносъдова недостатъчност, възпаления на кръвоносните съдове, проблеми с очите или ставите, подагра, вирусни и бактериални инфекции. В такива случаи на организма ще му бъде много трудно да разгради протеините с въглехидратите. Ако обичате да си хапвате сирена, съчетайте ги с ядки, но не и с грозде или други плодове.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 80 мл. |
Белтък | 1,06 гр. |
Мазнини | 0,67 гр. |
Въглехидрати | 17.4 гр. |
Калории | 65 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, С, В6; калий, калций, желязо, фосфор, магнезий, селен |
Други
Други полезни | флавониди |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКА ЕЙДЖ ЕКСПЕРТ МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ 200 мл.
СИЙСТАРС КРЕМ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР И УСТНИ ШОКОЛАД С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 15 мл
ПЕРФЕКТИЛ ПЛАТИНУМ таблетки * 60 ВИТАБИОТИКС
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА желирани таблетки * 30
ПРОМОЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ LOVE BLOSSOM 6 ВИДА * 15
НовВИНО ДАРОБАС ПИНО НОАР ЧЕРВЕНО реколта 2008 год. 750 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Черно кучешко грозде
- Захванете си желания сорт грозде чрез резници
- Стафиди - състав и ползи
- Отслабване с грозде – 4-дневна диета и пречистващи дни
- Парти хапки от грозде, карамел и фъстъци
- Червено френско грозде
- Грозде, лоза
- Чурчхела (мъстеница, балсуджук)
- Гроздово семе – природен източник на здраве и дълголетие
- Сладко от грозде с орехи
Коментари към Грозде – състав и здравни ползи според сорта