Хранене при трихинелоза
Трихинелозата е паразитно (хелминтно) заболяване, отнасящото се към групата на нематодите. Причинител е кръгъл малък червей, навит като спирала, който се нарича трихинела.
Разпространители на заразата са:
- дивите животни: мечки, лисици, вълци, язовец, диви свине;
- домашните прасета или животни, които се хранят с плъхове или мъртви животни.
Начин на заразяване
Ларвите попадат в човешкия организъм чрез храната (т.е по перорален път). Заразяване настъпва, когато се консумира сурово, осолено, изсушено, недобре сварено месо от по-горе изброените животни.
Женският червей прониква в хранопровода, като там оставя ларвите си, които на свой ред проникват в мускулната тъкан на човека, където растат, превръщайки се в червеи. Последните се навиват спираловидно, на четвъртата седмица от заразяването се покриват със специална капсула.
Храната
При наличие на това заболяване, както и при всякакви други хелминтни зарази, е необходимо придържането към противопаразитна диета.
Съществуват и някои правила, които следва да се спазват, тъй като са в състояние да предотвратят появата на проблема и да предпазят от повторна инвазия.
- Преди да се приготви дивечът, е добре да нарежете месото на парчета (поне 14) като разрезите да бъдат по влакната на всяка мускулна група. Това се прави за отриване на червеи.
- Всяко месо (независимо дали е домашно или дивеч) задължително да бъде термично обработено. То трябва да се сварява или задушава добре. Ако се приготвя на огън, е хубаво да се нарязва преди това на малки порции.
- Месото не бива да се осолява и изсушава, защото така хелминтите не са унищожени. Също така, те са устойчиви на студ, което прави обикновеното замразяване неефективно в борбата с паразитите. За да се унижат червеите помага само дълбокото замразяване.
Опасни и вредни храни при трихинелоза
- Да не се консумират сурови, изсушени и термично необработени меса и месни продукти, особено с неясни произход и качество.
- Алергените и сладките изделия са противопоказни при заразяване с трихинела. Продуктите със съдържание на захар създават благоприятна среда за съществуване на ларвите в организма, а алергените ще засилят още повече съответните реакции.
- Със солта да се внимава, за да не се увеличават отоците. Максималното количество, приемано на ден, да не превишава 5 грама.
- При наличие на големи отоци, не трябва да се прекалява с течностите, защото те само ще ги увеличат, а и ще натоварят допълнително бъбреците.
edaplus.info
Снимка: healthinfo.ua
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Албендазол
- Ядливи насекоми - видове, вкус и здравни ползи
- Хранене при токсокароза
- Пържени бамбукови червеи
- ТРИХИНЕЛОЗАТА НЕ РАЗЛИЧАВА ПИТОМНОТО ОТ ДИВОТО
- Откриват жив червей от вида ophidascaris robertsi в мозъка на 64-годишна австралийка
- Клинична патология на трихинелоза
- Червеи с магданоз
- Увеличават се случаите на заразени с трихинела животни и хора
- Как да разберете без препарати дали в почвата има земни червеи?
Коментари към Хранене при трихинелоза