Хранене при сърдечна недостатъчност
Сърдечната недостатъчност се изразява в намалена контрактилна способност на сърдечния мускул.
При наличие на такъв здравословен проблем е необходимо да се ограничи консумацията на течности, включително и на течни храни. Максималното дневно количество е 1-1,2 литра, което включва супи, компоти и други напитки. Кафето да не бъде силно и да се пие с мляко, соковете да се разреждат наполовина с вода. Ако последната е минерална, за ден да не се приемат повече от 1-2 чаши.
В менюто да се включат продукти, съдържащи калий: сушени кайсии, стафиди, ядки, печени картофи, брюкселско зеле, праскови, банани.
Да се консумират също:
- каши (овесена и от елда);
- сок от тиква с мед (подобрява биохимичния състав на кръвта, повишава тонуса на кръвоносните съдове и стойностите на хемоглобина);
- сочни и меки круши (намаляват сърцебиенето);
- малини (нормализиран артериалното налягане, пречистват кръвоносните съдове, като по този начин намаляват холестерола);
- сладки чушки и домати (укрепват стените на кръвоносните съдове);
- плодове и листа от касис (намаляват съсирването на кръвта, използват се при лечение на атеросклероза);
- глог (премахва аритмията, понижава нивото на холестерола, намалява сърдечната болка).
Препоръчва се ястията да се приготвят на пара или да се сваряват.
Храненето да бъде 5-6 пъти дневно и да се приемат малки порции, защото големите количества натоварват допълнително сърдечно-съдовата система.
Тъй като при сърдечна недостатъчност се нарушава киселинно-алакалният баланс, в полза на киселинността, е необходимо да се консумират повече алкални продукти. Такива са: мляко и млечни изделия, цвекло, краставици, домати, спанак, круши, ябълки.
Месата да не са тлъсти: говеждо, телешко, пилешко, пуешко, също нетлъста риба.
Супите да са млечни или вегетариански, а за гарнитура може да се консумират картофи, зеле, моркови, тиквички.
Калият и магнезият са важни елементи и са необходими при сърдечна недостатъчност в по-големи количества. Калият притежава диуретични свойства, т.е от организма се извежда излишната течност. Недостигът на веществото води до сърдечна аритмия. Магнезият е нужен за нормалното функциониране на кръвоносните съдове.
- Продукти, богати на калий: сушени кайсии, сушени сини сливи, ядки, пшенични трици, цвекло, картофи, зеле (бяло, цветно, червено), шипки, портокали, грейпфрут, елда, овесени ядки, ориз, червено и черно френско грозде, малини, червени боровинки, цариградско грозде, диви къпини.
- Източници на магнезий са: зърнено-житните култури, хлябът, орехите, лешниците, слънчогледовите семена, динята, морското зеле.
Опасни и вредни храни при сърдечна недостатъчност
- Не се препоръчва прием на готварска сол дори и в минимални количества. Затова от менюта да се изключат всички храни, в които има сол, а при тежки случаи - даже и хлябът.
- Пикантните зеленчуци, лимоновият сок и различните подправки са сред забранените продукти, също и храните, образуващи газове.
- Сладките изделия да се ограничат, защото захарта може да се превърне в причина за появата на отоци, които затрудняват сърдечната дейност.
- Да се намали и приемът на масло (до 1 чаена лъжица на ден), за приготвяне на ястия да се използват растителни мазнини.
- Забранени са също: шоколадът, концентрираните бульони, пушените и остри ястия, тлъстите меса, подправките.
Прочетете също: "С какво да храним сърцето?" и "Здравето на сърцето започва от стомаха"
edaplus.info
Снимка: zdorovejka.ru
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Пластир от стволови клетки може да възстанови функцията на увредено сърце
- Сърдечна недостатъчност
- Д-р Лиляна Мирчева: Сърдечната недостатъчност – какво още не знаем за сърцето?
- I50 Сърдечна недостатъчност
- Лечение със спиронолактон
- Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност
- Левостранна сърдечна недостатъчност
- Десностранна сърдечна недостатъчност
- Дигоксин
- I50.0 Застойна сърдечна недостатъчност
Коментари към Хранене при сърдечна недостатъчност