С какво да "храним" сърцето
Сърцето е главен орган на кръвоносната система, който е своеобразна естествена помпа, изтласкваща кръвта по кръвоносните съдове. При възрастните органът прави средно от 55 до 70 удара в минута. Въпреки жизненоважната функция, която му е отредена, сърцето има малки размери – теглото му варира от 240 до 330 грама (при възрастни).
Грижата за този орган не бива да се подценява. Един от най-важните фактори, определящи здравословното му състояние, е храната. Затова ще говорим за нея.
Продукти полезни за сърцето и кръвоносните съдове
- Авокадо – съдържа мед, желязо, витамини В6, В12, Е, С, ензими; понижава нивото на холестерола и подобрява паметта;
- Грейпфрут – в състава му влизат гликозиди, които придават горчивия вкус на вътрешната част от плода. Освен това, той подобрява сърдечната дейност, възпрепятствайки развитието на атеросклероза и инфаркт на миокарда, нормализира храносмилането;
- Ябълки – съдържат калий, ябълчена киселина, пектини (растителните влакна имат способността да свързват токсични вещества); намаляват риска от появата на новообразувания, намаляват и отоците, нормализира се артериалното налягате;
- Нар – богат на антиоксиданти; нормализира кръвообращението, профилактика е срещу развитието на атеросклероза;
- Ленени масло и семе – в тях има много Омега-3 мастни киселини, възпрепятстват образуването на тромби;
- Морски риби – наличие на Омега-3 мастни киселини; намаляват риска от появата на инфаркт на миокарда. Редовната консумация на риба понижава триглицеридите в кръвта, а също така и възпалението. Препоръчително е два пъти в седмицата да се консумира риба.
- Шоколад – също е полезен за сърцето, но само този, който е със съдържание на какао минимум 70%, той намалява артериалното налягане;
- Ядки (орехи, бадеми) и фъстъци – всички те съдържат в състава си вещества, които действат благоприятно върху сърцето. Бадемите са източник на витамин Е, фибри и протеини – всички необходими хранителни вещества, за да бъде сърцето ви в добра форма. Орехите подобряват сърдечната дейност, снабдявайки организма с полезните омега-3 мастни киселини и антиоксиданти. Приемът на 50 грама орехи на ден подобрява функцията на кръвоносните съдове при хората с диабет и също така предпазва тези, които са изложени на риск от сърдечни заболявания. Ядките понижават холестерола и помагат за контрол на глада.
- Бобови храни – Бобовите храни са богати на аминокиселини, фибри и антиоксиданти. Те са една от най-полезните и достъпни супер храни. В черния боб например има фолиева киселина, желязо и магнезий; лещата също е обогатена на желязо. Консумирайте всяка седмица бобови култури.
- Овес – специално място трябва да отделим на овеса. Класическата овесена каша или друга закуска, приготвена от богатите на ценни хранителни вещества зрънца, понижава холестерола, подпомага отслабването и поддържането на здравословно тегло. Избирайте пълнозърнести овесени ядки и избягвайте инстантните и обработените готови зърнени закуски.
- Зеленолистни зеленчуци – безспорно това са най-добрите зеленчуци и най-подходящият избор за вашата здравословна салата. Те са нискокалорични и съдържат витамини А и С, както и фолат, манган, калий, фибри и много други. Тези важни хранителни вещества позволяват на кръвта да се съсирва нормално, предотвратяват калцирането на артериите и дори предпазват от костни фрактури. Понижават холестерола в организма и повишават сърдечното здраве чрез противовъзпалителните свойства, които притежават.
- Домати и доматени продукти – доматите съдържат солидна доза витамин С и са богати на ликопен (всъщност ликопенът е отговорен за червения им цвят). Витамин С е антиоксидант, предпазва клетките от увреждане, така че може да сте сигурни, че консумирайки домати, давате най-доброто на тялото си. Приготвяйте сами доматените сосове, вместо да използвате готови, за да сте сигурни, че в тях има само полезни съставки.
- Горски плодове – изобилстват от антиоксиданти и са чудесен избор за закуска и за поддържането на здраво сърце. Плодовете увеличават добрия холестерол и намаляват лошия, като понижават кръвното налягане. Освен това са нискокалорични, без мазнини (независимо дали са пресни, или замразени), съдържат хранителни вещества, които подпомагат растежа на костите и превръщането на мазнини в енергия. Тези малки плодове са истинско оръжие в битката с рака. Ползите им не се изчерпват с това, защото горските плодове повишават и нивата на азотен оксид – молекула, която подпомага отпускането на кръвоносните съдове. За добро здраве консумирайте плодовете ежедневно, като за най-полезни се смятат боровинките.
- Вино – макар че не е храна, червеното вино се нарежда сред полезните за сърцето продукти, като е една от малкото позволени напитки за здравето на органа. Ресвератролът и катехините, две антиоксидантни вещества, съдържащи се в него, могат да предпазят стените на артериите. Но имайте предвид, че препоръчителното количество е една чаша, което се равнява на около 150 милилитра.
Храните, които вредят на сърцето
Основната причина този важен орган да не бъде здрав е лошото състояние на кръвоносните съдове, които се оказват недостатъчно проходими за притока на кръв. В резултат на това се образуват тромби, а инфарктът съвсем не е далеч.
Продуктите, чиято консумация повишава риска от инфаркт:
- свинско и говеждо меса – повишават нивото на холестерола;
- маргарин – произвежда се на основата на транс мазнини;
- всички продукти, които са преминали през кулинарните обработки пържене и опушване;
- фаст фууд и пуканки – приготвят се с използването на твърди мазнини;
- сол – задържа течността в организма, което е причина за образуването на отоци и повишено кръвно налягане, което често води до изтъняване на стените на кръвоносните съдове и разкъсване;
- маринати, подправки, оцет – тези продукти превъзбуждат сърдечния нерв, препълват се артериите, което увеличава вероятността от руптура (разкъсване) на аортата.
Най-полезните и най-вредните храни при определени заболявания на сърцето
Исхемична болест на сърцето, хипертония, атеросклероза:
- полезни – растителни мазнини, плодове и зеленчуци (без сурови влакна), морски продукти, извара, каши, вегетариански супи;
- вредни – печива, тлъсти видове риба, меса, пушени продукти, колбаси, готварски мазнини, млечни продукти с висока масленост.
Инфаркт на миокарда, стенокардия:
- полезни – плодове и зеленчуци (варени, печени или фино настъргани), листни зеленчуци, ядки, непресен хляб, макарони и зърнени храни, морски продукти, киселомлечни продукти, шипкова отвара, чай, кисело-сладки плодови сокове;
- вредни – мазни месни ястия, субпродукти, сол (не повече от 3-5 грама дневно), захар в големи количества, пресен хляб, изделия от маслено тесто, колбаси, консерви, бобови култури, чесън, лук, кафе, какао, гроздов сок.
Циркулаторна недостатъчност:
- полезни – пречистващи организма продукти: плодове, зеленчуци, млечни; много полезни са сушените кайсии и другите сушени плодове, ошав от тях, също листните зеленчуци, ядките и хляб без съдържание на брашно;
- вредни – сол, печива, гъби, бульони, репички, спанак, лук, чесън; пипер, хрян, горчица; кафе, какао и шоколад.
Общи препоръки:
За да се осигури пълноценна работа на сърцето, лекарите съветват да се придържаме към средиземноморската диета, която има ясно изразен антисклеротичен ефект. Този хранителен режим е богат на плодове, зеленчуци (включително и листни), ядки, риба и морски продукти. Също така се консумират хляб, зърнени храни, зехтин, киселомлечни продукти.
Важна роля за профилактиката срещу развитието на сърдечни заболявания има регулярното и пълноценно хранене. За здрави хора то трябва да бъде 3-4 пъти дневно. Ако се наблюдават някакви нарушения на сърдечната дейност, препоръката на лекарите е разделно хранене 5 пъти на ден.
снимка: unsplash.com
Коментари към С какво да "храним" сърцето