Хранене при стенокардия
Стенокардията е позната още като исхемична болест на сърцето, която се развива при недостатъчно количество кръв в кухината му. Заболяването е известно още и под народното "гръдна жаба".
Правилното хранене при такова заболяване е от изключително значение. Доказано е, че хората, страдащи от излишно тегло, са значително по-застрашени, също и рискът от усложнения при тях е по-висок.
Балансираното хранене ще подобри обменните процеси в организма.
Полезни продукти при стенокардия
- Каши (те са на първо място). Особено полезни са такива от просо и елда, тъй като съдържат калий и витамини от група В. В състава на елдата влиза също витамин Р, както и полезните минерали калций, натрий, желязо и магнезий.
- Ориз със сушени кайсии и стафиди - ястието е богато на калий и магнезий, помага за извеждането на вредните вещества от тялото.
- Пшеница - големи количества витамини от група В, Е и биотин (витамин Н), регулиращ въглехидратния обмен.
- Овесена каша - в нея има хранителни влакна, които възпрепятстват холестерола, и целулоза - тя пречиства организма. Освен това ястието е богато на витамини В, РР, Е, също на фосфат, калций, желязо, натрий, цинк и магнезий.
- Ечемик - източник е на витамини А, В, РР, Е, на бор, йод, фосфор, цинк, хром, флуор, силиций, магнезий, мед, желязо, калий и калций.
- Морско зеле - съдържа йод, фосфор, натрий, калий и магнезий, също фолиева и пантотенова киселина. Такъв състав подобрява обмяната на веществата.
- Всички плодове и зеленчуци са полезни за консумация при стенокардия. Те може да се приемат в сурово състояние, приготвени на пара или запечени. Важно е да бъдат пресни. При сърдечни заболявания лекарите препоръчват ежедневно да се ядат банани, поради високото съдържание на калий в тях.
- Бобовите култури също за желани на трапезата. В тях има сложни въглехидрати и целулоза, точно те засищат организма.
- Растителни масла - слънчогледово, царевично, соево, зехтин. Всички те са богати на моно- и полиненаситени мазнини, това са витамини А, D, Е, К, F, които участват в образуването на клетките и обмяната на веществата.
- Риба също трябва да присъства в менюто на болния, от месата - дивеч, телешко, пуешко, пилешко. С помощта на високото съдържание на протеин и малкото мазнини се постига баланс в обменните процеси.
- Мляко и млечни продукти - източници са на лактоза,тиамин, витамин А и калций.
- Медът е важен, защото има калий в него.
- Що се отнася до течностите, важно е да се изпиват не по-малко от 2 литра вода дневно.
- Още полезни храни: стафиди, сушени сини сливи, ядки, соеви продукти - те са източници на калий.
Опасни и вредни продукти при стенокардия:
- Мазнини с животински произход - тях има много холестерол, а той допринася за натрупването на плаки в кръвоносните съдове, вследствие се развива атеросклероза. Тлъстите видове меса и колбасите, пържените яйца, сметаната, пушените изделия и черният дроб също влизат в тази група
- Тестени и сладкарски изделия - те са източници на въглехидрати, водещи до затлъстяване. Също шоколад, сладолед, газирани напитки и различни сладости.
- Употребата на сол трябва да се ограничи, тъй като се забавя процесът на отделяне на течности от тялото. Може да се замести със зелени подправки, те съдържат множество витамини (А, В, С, РР), фолиева киселина, фосфор, калий, калций, желязо.
- Напитки, които съдържат кофеин (кафе, силен чай) - диуретици са и извеждат големи количества течност от организма.
- Алкохолът и тютюнопушенето повишават риска от развитие на атеросклероза, затова следва отказване от вредните навици.
Източник:
edaplus.info
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Вазодилататори
- I20.0 Нестабилна стенокардия
- Сърдечно-съдов стрес-тест
- Гледичия, Медоносен скакалец, Бодлив скакалец
- Волски език, Еленов език, Биволски език
- Бяла ела, Обикновена ела
- Пащърнак
- Боянка, Разклонена боянка
- Болката в гърдите, проявяваща се при натоварване, е признак на стенокардия
- Верапамил
Коментари към Хранене при стенокардия