Хранене при вулвит
Вулвитът е възпалителен процес, който протича във външните женски полови органи. Наименованието на заболяването идва от думата "вулва" - термин, с който в медицината се нарича група от външните полови органи на жената. Това са: пубисът, срамните устни (малки и големи), хименът (при момичетата), бартолиновите жлези, клиторът, изходът на уретрата, началото на влагалището и венозният плексус под формата на подкова, обхващащ пикочния канал.
Погрешно се смята, че вулвитът засяга само зрели жени. Заболяването може да се прояви и при малки и по-големи момичета, също и при възрастни представителки на нежния пол.
При наличие на такъв здравословен проблем е важно вниманието по отношение на храненето да се насочи към възстановяване на чревната микрофлора и тази във влагалището. За тази цел ще помогнат киселомлечните продукти (сметана, суроватка, кефир, кисело и прясно млека), които не трябва да съдържат никакви добавки в състава си. Тези изделия са богати да бифидобактерии.
В борбата с възпалението важна роля играят витамини В, Е, С и А.
- Витамини Е и А може да се набавят чрез консумацията на броколи, спанак, киселец, морско зеле, сладък картоф, сушени сини сливи и сушени кайсии, плодове на калина.
- Дефицитът на витамин С в организма може да се набави, ако на трапезата присъстват цитрусови плодове, касис, ягоди, зелени ябълки.
- Най-много витамин В има в ядките, бобовите култури, черния дроб, гъбите, чесъна и сирената.
За бързо възстановяване на организма са крайно необходими следните елементи:
- цинк - съдържа се в елдата, граха, кедровите ядки, овесените ядки, гъшето месо, агнешкото и пуешкото;
- магнезий - за набавянето му да се ядат морски дарове и ядки;
- калций - източници са горчицата на зърна и ечемичената каша.
Освен всичко изброено, на тялото му е нужна и много целулоза, която се съдържа в сезонните плодове, ягодоплодни и зеленчуци.
Опасни и вредни хранителни продукти при вулвит
По време на лечението на заболяването да не се консумират:
- остри, сладки, солени, мазни и пушени храни;
- алкохолни напитки (особено газирани);
- всякакви безалкохолни сладки газирани напитки;
- квас;
- майонеза, кетчуп и други сосове, които не са домашно приготвени;
- тестени изделия;
- консерви.
Всички продукти и храни, споменати по-горе, провокират развитието на бактерии и гъбички, които след това дразнят лигавиците и по този начин отново предизвикват възпаление.
edaplus.info
Коментари към Хранене при вулвит