Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
След отстраняване на жлъчния мехур се налага доживотно спазване на диета, тъй като организмът вече не разполага с "резервоара", в който се е натрупвала жлъчната течност. Затова се изисква непрекъснато разтоварване, т.е освобождаване, което се постига с помощта на храната. Това означава, че колкото по-често човек се храни, толкова по-малко се застоява жлъчната течност в жлъчните пътища.
При отстранена жлъчка е необходимо непрекъснато отделяне на жлъчната течност от жлъчните пътища. Задържането на течността ще доведе до възпаление. Затова се налага хората, преминали такава интервенция, да се придържат към някои правила по отношение на храненето, особено що се отнася до честотата му. То трябва да бъде не по-малко от 5 пъти дневно, тъй като жлъчната течност се освобождава в червата само след прием на храна.
Освен това, след премахване на жлъчния мехур, се намалява количеството ензими в жлъчната течност, които допринасят за разграждането на мазнините. Затова мазнините с животински произход (свинска мас, овча лой) трябва да бъдат изключени от менюто на хората, при които е отстранена жлъчката. Растителните и млечните мазнини действат обратно – те допринасят за бързото изхвърляне на жлъчната течност.
Как да се храним и как да приготвяме ястията при отстранена жлъчка?
Храната трябва да се приготвя на пара, да се сварява или задушава. В пържените ястия се съдържат вещества, които активизират отделянето на храносмилателни сокове и дразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт. Подобно интензивно храносмилане е вредно при липсата на жлъчен мехур.
Разбира се, както вече споменахме, храненето да бъде поне 5 пъти на ден и за предпочитане по едно и също време.
Какви продукти може да се консумират при отстранена жлъчка?
За приготвянето на супите се използват несилно концентрирани зеленчукови бульони, в които се добавят зърнено-житни култури. Основните ястия включват нетлъсто говеждо или пилешко месо. Препоръчва се 1-2 пъти седмично да се консумира риба (нетлъсти видове). Особено полезна е морската риба, тя допринася за усвояването на мазнините.
За закуска и вечеря са подходящи киселомлечните продукти и храни, направени от извара (запеканки, пудинги и други), да се подправят с обезмаслена сметана.
Може да се консумират омлети и рохки яйца, но не и твърдо сварени.
Разбира се, не може съвсем без мазнини, защото те участват активно във всички обменни процеси на организма, но се препоръчват растителните и кравето масло.
В менюто на хората с отстранена жлъчка трябва да присъстват каши (оризова, овесена, от елда, ечемичена), също зеленчуци и сладки плодове (киселите сортове се изключват). Подходящи за консумация са морковите и тиквата, които може да се приготвят самостоятелно или да се добавят в кашите. Полезни са дините и пъпешите, те са диуретици, следователно извеждат токсините от организма. За десерт може да се хапват плодови сладка, конфитюри, мармалади и мед.
Кои хранителни продукти не трябва да се консумират при холецистектомия?
- продукти, които дразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт – подправки, лук, чесън, репички, гъби; месни, рибени и гъбени бульони; кисели, остри, пикантни и пушени храни; консервирани и мариновани изделия, туршии;
- тлъсти меса, птици и риба;
- сладкарски изделия – бонбони, торти, сладки газирани напитки и т. н.;
- боб, грах, хляб с цели зърна и други храни, съдържащи голямо количество груби влакна;
- студени изделия – сладолед например – водят до спазми на жлъчните пътища.
Странични ефекти след отстраняване на жлъчката
През първите няколко седмици след медицинската интервенция при някои хора се наблюдават следните неразположения след прием на храна:
- повишено образуване на газове;
- проблеми с храносмилането;
- подуване на корема;
- често изхождане;
- диария.
Приблизително 20% от хората се оплакват от диария след премахването на органа, която обикновено отшумява с времето. Малък е процентът на случаите, в които проблемът се наблюдава в продължение на няколко години.
Ако страдате от диария след холецистектомия, изхождате се по-често от нормалното или обратното – по рядко, следващите препоръки ще ви бъдат от полза (в зависимост от случая):
- увеличете количеството на продуктите с високо съдържание на хранителни влакна (например кафяв ориз);
- избягвайте ястия и храни, които биха могли да доведат до разстройство (млечни, остри и мазни ястия);
- въздържайте се от напитки, съдържащи кофеин (чай, кафе).
Не забравяйте, че най-точни съвети и препоръки относно храненето може да получите от лекар, запознат с индивидуалното ви състояние.
healthline.com
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЖИВОВЛЕК ТЕСНОЛИСТ ЛИСТА
СУОНСЪН БИЛКОВА ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА ЖЛЪЧКАТА капсули * 60 SW1492
ПРОМОАРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ДИВА МЕНТА 5 мл
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ТРОЙЧАТКА 100 мл
ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ КИТАЙСКА КАНЕЛА перли * 60
ХЕПАХОЛЕЦИН ДУО капсули * 40 + сироп 100 мл
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Прегъната жлъчка
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Бяло подъбиче
- Полезни и вредни за жлъчката храни
- Лечение на холецистит
- Билки и алтернативни средства след отстраняване на жлъчния мехур
- Профилактика и лечение на камъни в жлъчката с алтернативни методи
- Туя, Божо дърво, Божие дърво, Западна туя, Бял кедър
- Кейл, Листно зеле, Къдраво зеле
Коментари към Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
Галина
Наскоро съм чела, че един месец се спазва такава диета, а после се храниш нормално! Не мисля, че има някой, който ще се храни по вашите препоръки!
Здравейте! Спазва се диета и след този един месец, като е необходимо да се уточни с лекуващия лекар.
Наскоро съм чела, че един месец се спазва такава диета, а после се храниш нормално! Не мисля, че има някой, който ще се храни по вашите препоръки!