Как да съчетаваме правилно хранителните продукти - Втора част
Включването на здравословни продукти в менюто не е достатъчно за съставянето на добър хранителен режим. Необходимо е да умеем да ги съчетаваме правилно. За преработването на различните групи хранителни елементи организмът изработва различни вещества. Затова, за да го облекчим в усвояването, следва едновременно да се приемат сходни продукти. Как да направим това, ще научим сега, а правилното съчетаване на хранителните продукти е важен момент от храненето, който има пряко отношение към нашето здраве.
Съчетаването на продуктите
Киселини с нишестета
Нежелана е комбинацията на кислини и нишестета, тъй като първите унищожават веществата, които преработват нишестето. Такива продукти следва да се консумират отделно.
Белтъчини и нишестета
За преработка на белтъчините е необходима високо киселинна среда, за нишестето киселини не са нужни. При това, стомашната среда е практически неутрална. Ако тези продукти се смесят, това ще се отрази на разграждането на нишестето, тъй като веднага ще се отдели кисел стомашен сок.
Белтъчини с белтъчини
Това съчетаване не е желателно. За преработката на различните белтъчини се отделя стомашен сок с различна киселинност. Затова от една от съставките няма да бъде преработена качествено или за целта ще е необходимо по-дълго време. Да не се комбинират: месо с яйца, мляко с ядки, сирена с месо.
Киселини с белтъчини
За преработката на белтъчини се отделя ензимът пепсин. Но, ако се използва кисела среда заедно с белтъчна, то организмът ще произвежда по-малко пепсин от необходимото. Т.е. процесът на преработка на белтъчините ще се забави. Такова съчетание предизвиква ферментация и гниене на протеиновата храна.
Мазнини с белтъчини
Всякакви мазнини спират производството на стомашни сокове. Присъствието на първите може да удължи времето за преработка на белтъчините повече от 2 часа, затова не комбинирайте белтъчините с мазнини. Положението може да спаси изобилието от зелени растения на трапезата, които намаляват способността на мазнините да стопират секрецията.
Захари с белтъчини
Захарите под всякаква форма пречат на производството на стомашен сок. По този начин се възпрепятства усвояването на протеиновата храна. Да не се съчетават белтъчините със захарите. Белтъкът не се преработва, прекалено дълго време се намира в стомаха, предизвиквайки процеси на гниене.
Захари и нишестета
Преработването на нишестета започва още в устната кухина под въздействието на слюнката и завършва в стомаха. Захарите се обработват само в тънките черва. Така, попадайки заедно в организма, захарите се инхибират в стомаха, което е абсолютно ненужно, и предизвиква ферментация. Изхождайки от това твърдение, следва, че кашите не трябва да се подслаждат със захар, да не се добавя и мед към тях. Хлябът със стафиди, сушени сини сливи или кайсии също води до този процес.
Снимки: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Таблица за съвместимост на продуктите (разделно хранене)
- 90-дневна диета (разделно хранене)
- Как да съчетаваме правилно хранителните продукти - Първа част
- Основни правила за съвместимост на продуктите при разделно хранене
- Основни принципи за преминаване към здравословно (разделно) хранене
Коментари към Как да съчетаваме правилно хранителните продукти - Втора част