Основни правила за съвместимост на продуктите при разделно хранене
Когато се говори за съвместимост на продуктите при разделно хранене, се има предвид тяхното съчетаване с оглед на химичните процеси. Комбинирането им е основата на здравословното хранене, защото на организма му се дава възможност да преработва и усвоява веществата напълно.
Какво е това съвместимост на продуктите при разделно хранене?
Съчетаването на различните храни е основата на разделното хранене и гаранция за здрав организъм. Дискомфортът в резултат на лошо храносмилане е толкова разпространен сред съвременното общество, че стомашното разстройство се приема за нещо нормално. Доказателство за това е фактът, че ежегодно в световен мащаб се харчат близо 2 милиарда долара за средства, понижаващи киселинността. Вместо да даваме пари за лекарства, не е ли по-разумно да се опитаме да отстраним причините за появата на проблема?
Идеята за съвместимостта на продуктите при разделно хранене се състои в това, че различните групи продукти изискват различно време за храносмилане. Можем да помогнем на организма си, ако консумираме такива, за чиято преработка е необходим еднакъв период.
Съвместимост на хранителните продукти при разделно хранене: кое с какво и как?
- Зеленчуците съдържат голямо количество вода, следователно се отнасят към продуктите с по-ниска плътност, в сравнение с тези на основата на белтъчини, зърна и масла. Това означава, че зеленчуците може да се употребяват заедно с тези храни, също така да се смесват различни зеленчуци. За приготвянето на всяко ястие е добре да се избира един единствен "плътен" продукт. Например, по-добре пригответе ястие от зеленчуци с риба, отколкото такова от риба и ориз, защото и рибата, и оризът се отнасят към "плътната" храна.
- Друг принцип на съвместимост на продуктите при разделно хранене се състои в това, че трябва да се разделя скорбялата от киселините, защото киселата храна ще неутрализира алкалната среда, необходима за преработването на нишестето. Поради тази причина трябва се отделят и белтъчините, които се нуждаят от кисела среда, от въглехидратите, за чието преработване е нужна алкална.
- Ще завършим с това, че се препоръчва консумацията на продукти, които се усвояват лесно (например, захар) на един прием и такива, които се преработват по-трудно - при друг. Ако едновременно ядете сладки изделия и белтъчини, организмът ще игнорира вторите и ще се съсредоточи върху усвояването на захарта, а белтъчините ще се изведат от храносмилателната система, без да бъдат преработени.
Коментари към Основни правила за съвместимост на продуктите при разделно хранене