Хранене при нисък хемоглобин
Ниският хемоглобин днес е сред най-често срещаните здравословни проблеми, а засегнатите са не само възрастни, но и деца. Непрекъснатата слабост, настъпването на бърза умора, понижаване на работоспособността, а понякога дори и припадъци, са основните показатели за понижен хемоглобин. Повечето хора знаят, че занижените му нива действат неблагоприятно върху работата на целия организъм.
В състава на хемоглобина влиза желязо - важен микроелемент, който помага доставянето на кислород до всички клетки. От неговия недостиг на първо място страдат тъканите на главния мозък и бъбреците.
Симптоми при нисък хемоглобин
Повечето симптоми при нисък хемоглобин остават незабелязани или се неглижират, като причината се посочва умора. Но не е изключено при наличието на някои от тези проблеми да се окаже, че страдате от критично нисък хемоглобин, така ако имате някои от тези симптоми, може да си направите профилактично изследване на кръвта. Ето и кои са най-честите симптоми:
- Необичайна умора - когато страдате от липса на желязо, тялото също така страда от липсата на кислород, което го кара да пести енергия и в резултат на това вие сте уморени и сънливи;
- Бледа кожа - характерно е за хората, страдащи от недостиг на желязо да имат по-бледа кожа, най-добре се вижда от вътрешната страна на клепачите и устните;
- Подуване на езика и устните - признаците включват подуване и възпаление на езика, той става блед и странно гладък. Устните се напукват и често се нацепват по ъглите, появяват се често херпеси в устната кухина;
Често при нисък хемоглобин наблюдават и симптоми като:
- задух;
- главоболие и замаяност;
- чупливи нокти;
- суха кожа и коса;
- сърцебиене;
- треперливи крака;
- тревожност;
- студени ръце и крака;
- понижен имунитет.
Храни при нисък хемоглобин
По-рано се е смятало, че най-полезните храни за повишаване на хемоглобина са ябълките, нарът и елдата, тъй като те съдържат значително количество желязо. По-късно става ясно, че малка част от елемента, който се намира в растителните продукти, се усвоява от организма. Затова се препоръчва приемът на животински протеини, съдържащи желязо, като месо, субпродукти, риба и хайвер.
Научете повече за най-богатите на желязо храни и как влияят на организма.
Как да увеличим усвояването на желязо
Ако страдате от нарушено усвояване на желязото, то сигурно знаете, че е много важно да внимавате как точно приемате храните (или добавките) с желязо.
За да увеличите усвояването на желязото, хапвайте храни богати на Витамин С. Той спомага за усвояването на елемента - по-често пийте пресни портокалов и доматен сокове, към храната добавяйте лимонов сок, зелени подправки, лук, чушки.
Витамин А и бета-каротин (който помага на тялото да произвежда витамин А), също спомагат на тялото да абсорбира повече желязо. Витамин А се намира в рибата и черния дроб, а бета-каротинът се открива в червени, жълти и оранжеви плодове и зеленчуци, като тиква, моркови, сладки картофи, манго.
Храни, които пречат на усвояването на желязо
Калцият в храните (а и като добавка), затруднява усвояването на желязото. Не е правилно да изключвате изцяло храните, богати на калций, тъй като той е основно хранително вещество. За да не си пречат двата елемента е важно да не консумирате храни с калций, докато ядете такива, богати на желязо. Между приема им е добре да има поне няколко часа.
Храни с по-високо съдържание на калций са млечните продукти, соята, семената.
Фитиновата киселина също оказва влияние върху усвояването на желязото, но тя влияе само върху усвояването по време на храненето, а не през целия ден. Затова, ако не консумирате месо, избягвайте приема на храни, които са богати на фитинови киселини и желязо едновременно, такива са: орехите, бразилския орех, сусамовите семена, тъй като в случая няма да усвоите правилно желязото. Не е необходимо да изключите напълно консумацията на храни с фитинова киселина, тъй като и тя от значение за организма. Изберете други източници, в които няма желязо, а него консумирайте от други продукти.
Чаят и кафето също затрудняват усвояването на желязото, тези напитки трябва да се изключат от менюто или да има интервал от 2 - 3 часа между храната, богата на желязо и консумацията им.
Да повишите хемоглобина си с помощта на храната никак не е трудно, необходимо е само да бъдете внимателни при избора на продукти и да бъдете постоянни. И все пак, ако страдате от сериозни дефицити е добре да се обърнете към лекар.
healthline.com, foodnutritiontable.com
Снимка: Pixabay.com
Коментари към Хранене при нисък хемоглобин
Храната е много важна, но ако тя се допълни към доказаният препарат на база само растителни съставки Маоло, резултатите са много добри. Важно е моето мнение като използвала го и вдигнала си хемоглобина от 98 на 116 за два пъти по 10 дена общо за 20 дни с контролни изследвания на кръвта и максималната дозировка в този период от 3 по 2 капсули Маоло или по 6 на ден. Но в сайта за препарата, като напишеш в ГУГЪЛ само Маоло и ти излиза допълнителна информация от лекари хематолози и онколози които са провеждали клинични проучвания с Маоло и са дали положителните си отзиви за него, като алтернатива на кръвопреливането. Там има инфо и за доброто му влияние и върху тромбоцитите, левкоцитите и неутрофилите.