Хранене при анемия
Анемията може да се появи в резултат на загуба на кръв, на нарушени функции на кръвообразуващите органи, при повишено разрушаване на еритроцити, при инфекции и други заболявания. Най-често срещаната анемия е свързана с дефицит на желязо в организма. Червените кръвни клетки съдържат протеин, наречен хемоглобин, който е богат на желязо. Без достатъчно желязо, тялото не може да произведе хемоглобина, от който се нуждае, за да създаде достатъчно червени кръвни клетки и да достави богата на кислород кръв в цялото тяло.
По-рядко срещани анемии са вследствие на недостиг на витамин В12 и фолиева киселина. Ако тялото не обработва витамин B12 правилно, човек може да развие пернициозна анемия. Тъй като източници на витамин В12 и фолиева киселина са продуктите с животински произход, от липса на тези елементи страдат главно вегетарианци, може да се появи при хора на преклонна възраст, в резултат на нарушени функции на стомашната лигавица. Друга причина за такава анемия е алкохолизмът. Диетата трябва да бъде богата на желязо и витамини от група B за хора, които страдат от анемия. Ако е необходимо, говорете с лекар за включване на добавки като допълнителна терапия. В тази статия ще разгледаме храните, които могат да помогнат или да навредят на хората с анемия.
Диетичен план за хранене и лечение на анемия
Най-добрият диетичен план за лечение на анемия включва храни, богати на желязо и други витамини от съществено значение за производството на хемоглобин и червени кръвни клетки. Трябва също да се включат и продукти, които помагат на тялото да усвоява желязото по-добре.
Има два вида желязо в храните - хемово и нехемово. Хемовото се намира в месото, птиците и морските дарове, а нехемовото в растителните храни и продуктите, обогатени с желязо. Човешкото тяло може да усвои и двата вида, но по-лесно усвоява хемовото.
Може да следвате следния план за хранене, за да набавите допълнителни количества желязо:
Закуска:
- Вариант 1: Обогатена с желязо зърнена закуска с чаша обогатен с желязо портокалов сок.
Съвет: Чаят и кафето инхибират усвояването на желязо, затова не трябва да се приемат заедно с храна.
Обяд:
- Вариант 1: Сандвич от обогатен с желязо хляб с печено телешко месо и кресон.
- Вариант 2: Бургер с пушена сьомга и спанак.
Вечеря:
- Вариант 1: Агнешки котлети с варени картофи, задушени броколи и къдраво зеле (кейл).
- Вариант 2: Яхния от боб, нахут, домати, лук, червени чушки и чесън.
Въпреки че лечението на анемия е индивидуално за всеки човек, в повечето случаи е необходимо да се приема около 150-200 милиграма желязо дневно. Трудно се постига това количество само чрез диетата, затова се налага да се приемат хранителни добавки с желязо, докато се възстановят нивата му в тялото.
Храни, богати на желязо, които помагат в борбата с желязодефицитната анемия:
1. Листни зеленчуци
Листните зеленчуци, особено тъмните, са сред най-добрите източници на нехемово желязо. Това са:
- спанак;
- къдраво зеле (кейл);
- рукола;
- зеле колард (колар грийнс);
- манголд.
Някои листни зеленчуци, като манголда и зелето колард, също съдържат фолиева киселина - витамин B9. Диета с ниско съдържание на този витамин може да причини анемия с недостиг на фолиева киселина (фолиевонедоимъчна анемия). Цитрусовите плодове, бобът и пълнозърнестите храни са добри източници на витамина.
При консумация на тъмнолистни зеленчуци, източници на желязо, има покачване на стойностите на минерала. Някои зеленчуци с високо съдържание на минерала, като спанака и кейла, също имат и високо съдържание на оксалати. Това са съединения, които предотвратяват усвояването на нехемовото желязо. Не трябва да се набавят нужните на организма минерали и витамини единствено и само от тези зеленчуци, а е препоръчително да се разнообразява с избора.
Витамин C помага на стомаха да усвои желязото. Яденето на листни зеленчуци с храни, които съдържат витамин C като портокалите, червените чушки и ягодите, може да повиши усвояемостта на минерала. Някои зеленолистни, като зелето колард и манголда, са добри източници както на желязо, така и на витамин C.
2. Месо и домашни птици
Всички видове месо и птици съдържат хемово желязо. Червеното и агнешкото месо, както и дивечът са най-добрите източници на минерала. Домашните птици и пилешкото имат по-ниско съдържание, затова трябва да се комбинират с храни, съдържащи нехемово желязо, като листните зеленчуци, за да се увеличи усвояването на минерала.
3. Черен дроб
За много хора е неприятна консумацията на субпродукти, но те са чудесен източник на желязо. Черният дроб е може би най-популярният субпродукт, богат на желязо и фолиева киселина. Други богати на минерала субпродукти са сърце, бъбреци и говежди език.
4. Морска храна
Някои морски дарове доставят хемово желязо. Ракообразните като стриди, миди и скариди са добри източници. Повечето риби съдържат минерала, а тези с високо съдържание са:
- сардини, консервирани в масло;
- прясна или консервирана риба тон;
- прясна сьомга;
- пресен халибут;
- пресен костур;
- прясна пикша (вид треска).
Както прясната, така и консервираната сьомга са добри източници на желязо. Консервираната сьомга е и с високо съдържание на калций - минерал, който се свързва с желязото и намалява усвояването му. Храни с високо съдържание на калций не трябва да се консумират едновременно с храни, богати на желязо. Други продукти, богати на калций са:
- сурово прясно мляко;
- кисело мляко;
- кефир;
- сирене;
- сардини;
- броколи;
- тофу.
5. Обогатени храни
Добавете обогатени с желязо хранителни продукти към ежедневното си меню, ако сте вегетарианец или ако искате да си набавите допълнително от минерала, за да се справите с желязодефицитната анемия:
- обогатен портокалов сок;
- обогатени, готови за консумация зърнени храни;
- храни, приготвени от обогатено брашно (например хляб);
- обогатена паста;
- храни, приготвени от обогатено царевично брашно;
- обогатен бял ориз.
6. Бобови
Бобовите са добър източник на минерала както за вегетарианци, така и за месоядни. Освен това са евтини и универсални. Богатите източници са:
- бъбрековиден боб;
- нахут;
- соя;
- боб "черно око";
- боб "пинто";
- черен боб;
- грах;
- маслен боб.
7. Ядки и семена
Много видове ядки и семена са добри източници на минерала. Те имат приятен вкус както консумирани самостоятелно, така и поръсени върху салати или кисело мляко. Яденето на сурови ядки и семена, когато е възможно, е по-добрият вариант. Съдържащите желязо са:
- тиквени семена;
- кашу;
- шамфастък;
- конопени семена;
- кедрови ядки;
- слънчогледови семки.
Бадемите също са добър източник на минерала. Те са здравословна храна като част от диетата, но тъй като са и с високо съдържание на калций, може да не повишат достатъчно нивата на желязо в тялото.
Какво може да причини анемия?
Анемията може да бъде резултат от много фактори, включително:
- липса на желязо в диетата;
- обилна менструация;
- липса на фолиева киселина или витамин B12 в диетата.
Кървенето в стомаха или червата също може да причини анемия. Този вид кървене понякога е страничен ефект от нестероидни противовъзпалителни средства или може да е резултат от язви, хемороиди или подуване в дебелото черво или хранопровода, както и от някои видове рак.
Бременните жени имат повишен риск от развитие на желязодефицитна анемия, която се проявява, когато нивата на желязо са твърде ниски. В този случай лекарите обикновено съветват да се приемат добавки с минерала.
Препоръчителната дневна доза на желязо зависи от възрастта и пола на човек. За бебета до 6 месеца са необходими около 0,27 милиграма желязо на ден. Мъж на възраст 19-50 години се нуждае от 8 милиграма желязо на ден, а жена на същата възраст - от 18 милиграма.
По време на бременност жените трябва да увеличат дневния прием на желязо до 27 милиграма.
Хората с желязодефицитна анемия имат нужда от набавяне на значителни количества - 150-200 милиграма желязо на ден.
Може ли да се пие кафе и чай при анемия?
Някои продукти затрудняват усвояването на желязото, например кафе и чай. Колкото по-силно е кафето или чаят, толкова по-малко се абсорбира желязото. Кофеинът в кафето не е единственото вещество, за което се знае, че пречи на усвояването на желязото. Смята се, че полифенолите в кафето и чая са основни инхибитори на усвояването на желязото. Полифенолите включват хлорогенна киселина, която се намира в кафето, какаото и някои билки; както и танините, открити в черния чай и кафето. Тези съединения се свързват с желязото по време на храносмилането и правят по-трудно усвояването му. Ефектът им върху усвояването на минерала зависи от дозата, което означава, че усвояването на желязото намалява с увеличаването на съдържанието на полифеноли в храната или напитките. Проучване установява, че приемането на 5 милиграма танини инхибира усвояването на желязото с 20%, докато 25 милиграма с 67%, а 100 милиграма с 88%. За да не страда организмът от железен дефицит, не бързайте да приемате тези напитки непосредствено след хранене, а изчакайте поне 1 час, за да се смели храната и да се усвои елементът.
На основата на причините за появата на анемия са изготвени следните препоръки за избягване на болестта:
- В менюто ви трябва редовно и в достатъчни количества да присъстват продукти, източници на желязо, витамин В12 и фолиева киселина. На трапезата ви да има храни от цвекло, спанак, маруля, соя. Много богат на желязо е сусамът. В12 се съдържа в месото, черния дроб, бъбреците, млечните продукти.
- Предвид това, че желязото се усвоява по-добре от организма при наличието на витамин С, то трябва да се внимава организмът да не изпитва нужда от този витамин. Заедно с продуктите, източници на желязо, в менюто трябва да присъстват и храни, доставящи ни аскорбинова киселина (зеле, чушка, зелен лук, спанак, киселец, портокали, грейпфрути, шипка и др.).
- Листата и семената на сминдуха, освен че са един от основните източници на желязо, те стимулират процеса на кръвообразуване.
- Бадемовите ядки са отлично средство за профилактика на анемия, използват се и за комплексна терапия на заболяването. Бадемите съдържат много мед, която стимулира синтезирането на хемоглобина.
- Ако страдате от анемия, яжте повече пресни плодове и пийте повече пресни зеленчукови сокове!
- Яжте ежедневно разнообразни храни, съдържащи хемово и нехемово желязо, за да увеличите приема на минерала и усвояването му.
healthline.com
Коментари към Хранене при анемия
Албена Димитрова
Здравейте, искам да попитам кои са тези хлябове обогатени с желязо? В статията ги споменавате в представянето на менюто.
Здравейте! Желязо се съдържа обикновено в хляб със семена. Обърнете внимание на етикета, там е описано съдържанието на продукта, включително витамини и минерали.
Здравейте, искам да попитам кои са тези хлябове обогатени с желязо? В статията ги споменавате в представянето на менюто.