Макробиотична диета
Макробиотичната диета се представя като начин за преследване на щастието. Макробиотиците, като кафяв ориз, боб, морски зеленчуци (макроводорасли, известни още като морски зеленчуци), и Ин-ян философията имат за цел да намерят баланс в живота.
Макробиотичната диета не е за постигане на баланс в теглото, тя е за постигане на баланс в живота. Хранителният режим обещава по-здравословен, по-хармоничен и дълъг живот на всички, които го прилагат. Хората, следващи го, се насърчават да дъвчат храната си бавно, да бъдат активни.
Зеленчуците, пълнозърнестите и бобови култури, са основната храна, която според някои хора дори може да предотврати развититето на рак.
Какво може да консумирате и какво не?
Ако харесвате зърнени храни, зеленчуци и супи, то значи вие сте късметлия и сте попаднали на правилния режим.
Около 40% до 60% от ежедневната ви храна трябва да е от органично отглеждани зърна, като кафяв ориз, овес и царевица. Зеленчуците съставляват 20%-30% от дневния обем храна. От 5 до 10% са запазени за боб и бобови изделия, като тофу, темпе; морски зеленчуци, като водорасли, нори и агар-агар.
Освен това може да консумирате прясна риба и морски дарове, местни плодове, туршии и ядки няколко пъти седмично. Оризовият сироп е един от подсладителите, които може да използвате.
Забранена е консумацията на млечни продукти, яйца, птици, преработени храни, рафинирани захари и месо, както и някои тропически плодове, плодов сок и зеленчуци, като аспержи, патладжан, спанак, домати и тиквички.
Трябва да пиете единствено вода и то когато се чувствате наистина жадни. Не се консумират алкохолни напитки, сода, кафе и всичко, което е преработено.
Основни правила на диетата
Макробиотичната диета изглежда много трудна, но всъщност е доста гъвкава. В зависимост от избора си, може да започнете бавно, като се предвижвате към следващото ниво.
Тъй като макробиологията е философия на живота, ако диетата отнема твърде много от енергията ви, философията и духовната система остават назад.
Дъвченето на всяка хапка най-малко 50 пъти е стандартна макробиотична практика. Дори по време на хранене трябва да направите пауза, за да благодарите за вашата храна. Препоръчва се да се храните по 2-3 пъти на ден и да спрете да ядете, преди да сте се нахранили. Яжте само тогава, когато сте истински гладни и пийте тогава, когато сте жадни.
Изисквания за готвене
Храните са предимно печени, сварени или приготвени на пара. Някои избягват готвенето с електричество и използват съдове от естествени материали, като стъкло. Но ако не сте готови да се разделите със своите съдове, може да готвите в глинени. Най-голямо усилие в макробиотичната диета е намирането на местно отглеждана храна. И разбира се, времето да направите всичко от самото начало.
По статията работи: Данна Панджарова
Източник: webmd.com
Продукти свързани с ДИЕТАТА
БИОГЕЙМ АМИНОГЕЙМ АМИНОКИСЕЛИНИ ТЕЧНИ 492 мл
БИОГЕЙМ СУПЕРМАС 500 г
ДИЛЕМАТА НА ВСЕЯДНИЯ - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ТОВА НЕ Е ДИЕТА - ДАВИНИЯ ТЕЙЛЪР - ХЕРМЕС
НовОЛ НУТРИШЪН СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ ЧЕСЪН 250 мл
СОЕВИ КУБЧЕТА 200 г ПЪТ КЪМ ЗДРАВЕ
ДИЕТАТА е свързана към
- Диети с дълготраен ефект
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Лечение при панкреатит
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Лечение на анална фисура
- Методи за лечение на анорексия
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Чия, чиа
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
Коментари към Макробиотична диета