Чай от шипка – ползи и противопоказания
Както народната, така и официалната медицина отдавна е признала лечебните свойства на шипките. Чаят от дребните плодчета се отличава с широк спектър на действие върху човешкия организъм, помагайки му получи недостигащите витамини и да се възстанови след боледуване.
Преди да се премине към употреба на шипковата напитка, е добре да се знае, че освен ползи тя има и своите противопоказания. Консумираното количество също е от значение, затова следва да сте информирани и колко от чая е добре да се изпива в рамките на един ден.
Полезни свойства на чай от шипка
- Чаят от шипки е нискокалоричен и може да се приема без притеснения от хора, страдащи от наднормено тегло. Освен това шипките съдържат вещества, които ускоряват метаболизма, спомагат за изгарянето на мазнините, извеждат токсините и активизират мастния метаболизъм. Калият в състава на плодовете нормализира електролитния баланс в организма, като допринася за освобождаването на излишната течност. В шипките има и голямо количество пектини, които подобряват чревната дейност, извеждат шлаките от организма и намаляват чувството на глад.
- Консумацията на напитката помага за поддържане на силен имунитет и в борбата с някои заболявания. Шипковите плодчета имат прекрасни бактерицидни свойства, чието действие допринася за спиране на възпалителните процеси, протичащи в организма. В голяма степен полезността на шипките се дължи на немалкото количество витамин С, влизащ в състава им.
- Напитката помага и при заболявания на стомашно-чревния тракт, а жлъчегоните му свойства са клинично доказани. Напитката не уврежда бъбреците, за разлика от някои лекарствени продукти.
- Употребата на чай от шипки способства за укрепването на кръвоносните съдове.
Полезни съставки в шипковия чай
- Витамини С, А и Е. Рекордни са техните количества в шипковия чай. За да се поддържа добро здраве и за да се подсили имунната система, е достатъчно да се изпива по една чаша от напитката всеки ден в продължение на две седмици, след което се прави пауза от минимум седем дни. По този начин ползата от отварата ще бъде максимална. Употребата на чая дава възможност да се възстанови дефицитът на рибофлавин, бета-каротин, аскорбинова и никотинова киселини.
- Минерали: калий, фосфор, магнезий, калций, натрий и желязо – действат благоприятно върху функциите на храносмилателните органи, възстановяват нарушените обменни процеси.
Кога е необходимо да се пие чай от шипки?
Напитката се приема като спомагателно средство при лечението на:
- атеросклероза;
- анемия;
- гинекологични заболявания;
- нарушена работа на стомашно-чревния тракт;
- отслабен имунитет;
- маточни кръвоизливи.
По-добър ефект върху тялото оказва чаят, приготвен от сушени шипки, защото ползата от плодовете е максимална. Важно е и правилното приготвяне. Най-лесният начин е използването на термос: сложете в него две супени лъжици от плодовете, залейте ги с половин литър вряща вода и оставете шипките да се запарят за не по-малко от осем часа, след което прецедете течността.
Противопоказания на чая от шипки
Полезните свойства на шипковия чай са очевидни, но въпреки тях има и някои противопоказания за употребата му.
Става въпрос за големите количества аскорбинова киселина в продукта, които биха могли да навредят на хора, страдащи от стомашни заболявания. Това е и причината течността да не е полезна при гастрити и язви.
Напитки, съдържащи шипки не се препоръчват и при:
- Гастрити с повишена киселинност;
- Язви на стомаха и дванадесетопръстника;
- Жлъчно-каменна болест. Шипките стимулират производството на жлъчен сок, което може да доведе до обостряне на заболяването.
- Проблеми с кръвното налягане. Хората, които приемат лекарства за понижаване на кръвното налягане, следва да бъдат внимателни, тъй като шипките са в състояние да засилят действието на медикаментите.
- Чернодробни проблеми. Въпреки че шипковият чай е полезен за черния дроб, прекомерният прием може да навреди. Затова е необходимо да се консултирате с лекар, запознат с индивидуалното ви състояние, и да се съобразите с неговите препоръки по отношение на продължителността на курса и оптималните за вас количества.
- Дерматологични проблеми. Преди да консумирате отвара от шипки, е необходимо да се консултирате с лекар.
- Тромбофлебит и предразположеност към образуване на тромби.
Преди да включите напитката в менюто си, се запознайте детайлно с всичките й плюсове и минуси, за да получите максимален ефект от нея и да изключите рискове за здравето.
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 0,25 гр. |
Мазнини | 0,04 гр. |
Въглехидрати | 8,18 гр. |
Калории | 34,7 кал. |
Витамини и минерали
Витамини С, А и Е; Минерали: калий, фосфор, магнезий, калций, натрий и желязо |
Други
Други полезни | дъбилни вещества, пектини |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ШИПКА И КАРКАДЕ * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
КОСНАТЮР ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С ШИПКА 250 мл
БАБЕ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ПРОТИВ БРЪЧКИ С ЛИФТИНГ ЕФЕКТ 50 мл
БАЛЕВСКИ И КИРОВ ШИПКОВО МАСЛО + ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл
МАКЕДА БОТАНИКС БАЗОВО МАСЛО ОТ ШИПКА 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Безалкохолни напитки и сокове
- Здравословни приложения на масло от шипки
- Шипково масло – състав, ползи за здравето и противопоказания
- Шипка, Обикновена шипка, Див гюл, Див трендафил, Кучешка шипка
- Пийте чай от шипка, ако страдате от чернодробно заболяване
- Шипката - вълшебният лековит храст
- За нормално кръвно и силен имунитет пийте чай от борови иглички, шипка и лучени люспи
- Ползи за здравето от шипката
- Сок от шипка – лек срещу възпаление на бъбреците
- Екстрактът от шипка намалява болката при остеоартрит
- Срещу грип, пневмония и кашлица пийте силен чай от шипка или офика
Коментари към Чай от шипка – ползи и противопоказания
Гинка Маринова
Но как така е противопоказен при чернодробни увреждания? Аз си спомням като малка боледувах от хепатит и в болницата ни лекуваха с чай от шипки пиехме. Плюс още шест месеца във вкъщи. Не разбирам противоречието?
Здравейте! Предозирането дори и с най-полезният продукт би могло да навреди на организма. Затова консултацията с лекар, запознат с индивидуалното здравословно състояние на човек, е задължителна. Благодарим Ви за въпроса!
Но как така е противопоказен при чернодробни увреждания? Аз си спомням като малка боледувах от хепатит и в болницата ни лекуваха с чай от шипки пиехме. Плюс още шест месеца във вкъщи. Не разбирам противоречието?
Hyliq
Може ли дете на година и четири месеца да приема чай с Шипка, Липа, листа от Коприва, листа от Мента, Малина, Женско биле, Лайка и Венчелистчета каркаде
Здравейте! Може да се консултирате с педиатър във форума на Фрамар в тази тема: Развитие, хранене и профилактика на бебетата и децата
Може ли дете на година и четири месеца да приема чай с Шипка, Липа, листа от Коприва, листа от Мента, Малина, Женско биле, Лайка и Венчелистчета каркаде