Смокиня - ползи и вреди

Смокинята намира широко приложение в народната медицина, благодарение на изключителните си полезни свойства. Основно, се употребяват листата и плодовете на това дърво.
Плодът смокиня съдържа захар, под формата на лесноусвоимите за организма глюкоза и фруктоза. Също витамини А, В1, В2, С; целулоза, пектинови вещества, протеини, органични киселини. Водната и млечната отвари от плода имат полезни свойства и се използват при възпаления на дихателните пътища, простуда, а като гаргара - при възпалени венци и ангина.
Смокинята е полезна в профилактиката срещу хипертония в случаите на венозна недостатъчност. Тя съдържа финицин, ензими, които намаляват съсирването на кръвта. Плодът понижава силното сърцебиене, отлично кръвообразуващо средство е и има лек слабителен ефект. Полезен е при анемия, при заболявания на черния дроб и далака.
Здравни ползи на смокините
Богати на антиоксиданти
Смокините зареждат човешкото тяло с голямо количество антиоксиданти. Тъй като окисляването засяга всички системи в тялото, причините от него са свързани със сериозни заболявания - стареене и рак. А високоантиоксидантните храни като смокините спомагат за избягването на тези проблеми.
Някои сортове смокини имат повече антиоксиданти от други, но като цяло повечето са богати на полифеноли, които спомагат за борбата с оксидативния стрес. Проучвания показват, че сушените смокини дори са по-добър източник на всички полезни съединения, но те трябва да са изсушени естествено без допълнителна обработка. Смокините са лесни за съхранение, издръжливи са и се консумират по различни начини, може би и това е причината, че са една от храните, които са били част от историята.
Противоракови свойства
Смокините имат се използват от векове в традиционната медицина като средство за лечение на много здравословни проблеми, включително и рак. Дали това е така със сигурност, всеки случай може да говори сам за себе си, но фактите сочат, че смокините като цяло имат подобни свойства. Изследванията продължават, за да се установи каква точно е причината за положителното въздействие в борбата с раковите клетки и кои съединения помагат да се борят с болестите.
Борят се с редица заболявания
Както вече споменахме, смокините присъстват в историята на хората от векове. Повече от 40 заболявания свързани с храносмилателната, репродуктивната, ендокринната и дихателната системи са били третирани със смокини, екстракти и компоненти от смокиново дърво.
Проучвания показват, че смокините са добро средство за борба с анемията, рак, диабет, проказа, чернодробни заболявания, язви, инфекции.
Антибактериални и противогъбични свойства
Смокините действат като естествен антибактериален и противогъбичен агент. Две проучвания, проведени в университети в Малайзия показват способността на екстракта от смокини да се бори с устни бактерии, различни гъбички и микроби.
Източник на калий, фибри и други полезни вещества
Калият и фибрите са изключително важни компоненти за здравословното хранене, а често не приемаме достатъчно от тях. Похапването на малко смокини, могат да помогнат да се справим с недостига им. Фибрите са изключително важни за здравето на сърцето, храносмилателната система и поддържането на добро тегло. Калият се намира във всяка клетка в тялото и е от съществено значение за поддържането на нормални телесни функции.
Сушените смокини осигуряват също и манган, магнезий и калций, които при суровите са в значително по-ниски количества. Така че няколко сушени плода от време на време като следобедна закуска ще ви помогнат да се сдобиете и с тези полезни елемента.
Здравни ползи от смокинените листа
Ако имате достъп до смокиново дърво, което не е третирано с препарати, може да се възползвате от ползите и от листата на дървото. Те могат да бъдат изсушени и направени на чайове или екстракти.
Антиоксидантни свойства
Проучвания върху плъхове показват понижаване на кръвната захар, ако им се дава екстракт от смокини. Същият ефект се наблюдава и върху холестерола. Плодовете също имат ефект върху диабета, а противовъзпалителните свойства нормализират много телесни функции, понякога повредени вследствие на заболяването.
Спомагат при рак на кожата
Листата от смокиня доставят биоактивни съединения, които участват в борбата със свободните радикали. В проучвания са използвани съединения от състава на листата на смокиня, за да се разработят по-добри форми на фотодинамична терапия за лечение на някои видове рак на кожата.
Борят се с бръчките
Екстрактът от листа и смокиново дърво успешно се използват за борба с бръчките. Кремовете, които включват тези елементи показват значително намаляване на дълбочината на бръчките благодарение на антиоксидантните си свойства. Има твърдение, според което кремове със смокини помагат при акне, хиперпигментация и дори лунички.
Млечен сок от смокини
Млечният сок на дървото, при вътрешно приемане, допринася за отделянето на пясъка в бъбреците, помага при тумори.
Пресният сок действа благоприятно при анемия. Листата и корените на дървото се използват при пикочно–каменни болести и цистит.
Хранителна стойност
Хранителната стойност на смокините се изменя, според това, дали те са сурови или сушени.
Сурови смокини (100 грама):
- 74 калории
- 19 грама въглехидрати
- 0,7 грама протеин
- 0,3 грама мазнини
- 3 грама фибри
- 232 милиграма калий
- 4,7 микрограма витамин К
- 17 милиграма магнезий
- 35 милиграма калций
- В съдържанието на смокините влизат още малки проценти витамини С, А, В6, манган и тиамин.
Сушени смокини (100 грама):
- 249 грама калории
- 63.9 грама въглехидрати
- 3,3 грама протеини
- 0.9 грама мазнини
- 9,8 грама фибри
- 0,5 милиграма манган
- 15,6 милиграма витамин К
- 680 милиграма калий
- 68 милиграма магнезий
- 162 милиграма калций
- 2 милиграма желязо
- 67 милиграма фосфор
Противопоказания
Хора с чести кожни алергии могат да имат реакция при допира с плодовете, ако ги берат, например, за това е добре да сте с ръкавици. Страдащите от диабет трябва да бъдат предпазливи, когато консумират смокини, тъй като плодовете влияят върху нивата на кръвната захар. Това важи и за хората с диабет тип 1, тъй като смокините могат да променят ефективността на инсулина. Консултирайте се с лекар, преди да включите смокините в менюто си, въпреки добрите показания при диабет.
Смокинята е противопоказна при остри възпалителни процеси на стомашно–чревния тракт.
Редактор: Данна Панджарова
Източник: draxe.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
САНТЕ КРЕМ ЗА ТЯЛО БИО НАР И СМОКИНЯ 150 мл.
ПЕДИАКИД ФИТОВЕРМИЛ сироп 125 мл
ФРУТИ - ЛАКС сироп слабителен смокиня 150 мл ЕКОФАРМ
ПЮРВИТАЛ ТРИЕНЗИМ капсули * 100
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВО СЪРЦЕ 100 мл
ГРИЙН ФАРМАСИ ПОДХРАНВАЩ ДУШ ГЕЛ С АРГАНОВО МАСЛО И СМОКИНЯ 500 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Как да си захванем смокиня от клонче (първи стъпки)
- Смокиновите листа - безценни за здравето
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Използвайте отвара от смокинови листа против хемороиди
- Смокиня
- Отстранете камъните в бъбреците със смокини
- Отстранете мазолите по краката с домат или смокиново листо
- Сварете мляко със смокини срещу кашлица при децата
- Консумирайте мляко със смокини против запек
- Кокосови кремчета с чиа, смокини и мюсли
Коментари към Смокиня - ползи и вреди