Манов мед – състав и полезни свойства
Мановият мед е специален вид мед, приготвен не от нектара на цветята, а от сока на дърветата. Той е краен продукт от съвместните усилия на медоносните пчели и на малките насекоми, които се хранят със сока, отделящ се от дърветата. Това, което прави мановия мед специален, е неговият хранителен състав и уникалните му свойства, които допринасят за здравето на храносмилателната и дихателната система. Медът помага в борбата с умората и ниските нива на кръвна захар, успокоява симптомите на кашлица и болки в гърлото, подобрява състоянието на кожата и помага при гастрит.
Какво представлява мановият мед и как се прави?
Мановият мед се прави от сока на дърветата (и други растения). Дървесният сок е захарна течност със състав, подобен на нектара, който служи като източник на храна за някои видове насекоми, обикновено листните въшки. Тези насекоми ядат сока и отделят лепкаво вещество, което наподобява капчици роса върху листата, клоните или по самия ствол на дървото. Медоносните пчели събират това вещество и го използват като храна и за производство на мед. Необходими са големи количества от лепкавото вещество, за да се получи мед, достатъчен за изхранването на цяло пчелно семейство и за напълване на кошера. Такъв богат източник на храна са гори, където има достатъчно дървета и други растения, произвеждащи сок. Заради това мановият мед се нарича още горски.
Колко вида манов мед има?
Медоносните пчели не правят разлика между източниците на храна, когато се хранят. Например, ако се намират в поле с десетки различни видове цветя, които цъфтят приблизително по едно и също време, те ще произведат нектар от всяко цъфтящо растение в района. Аналогично на това – ако се окажат близо до гора с различни дървесни видове и растения, произвеждащи сок, те ще съберат секрета, отделен от листните въшки, без значение от вида на дърветата. В зависимост от вида мед, който се цели да се добие, пчелните кошери могат да се транспортират до гори, където има един преобладаващ дървесен вид, от който да се хранят. Това ще доведе до произвеждане на специфичен вид горски мед – боров, от сребърна ела, гръцка ела, от бук и други.
Мановият мед съдържа ли прашец (полен)?
Пчелният мед от цветове на растения и дървета бива монофлорен или полифлорен. Мановият мед също може да бъде произведен от сока на един или на няколко дървесни вида. Освен това може да съдържа и цветен прашец. Ако в гората цъфтят диви цветя, медоносните пчели ще събират както нектара от дърветата, така и полените от цветята, въпреки че цветният прашец ще бъде много малка част от крайния продукт. Преобладаващият вид дърво или цъфтящо растение в района ще бъде основният източник на храна за медоносните пчели и ще представлява най-голям дял от състава на меда.
Можем ли да имаме алергия към манов мед?
Възможно е да сте алергични към мановия мед, ако сте алергични към ензимите, отделяни от медоносните пчели за производството му. В такъв случай трябва да избягвате да го консумирате. Ако мановият мед съдържа цветен прашец и сте алергични към полени, тогава също има вероятност да получите алергична реакция. Други възможни замърсители на мановия мед са тежките метали, но те обикновено се намират в твърде малки количества, за да предизвикат сериозни странични ефекти. Ако почвата, където растат дърветата, от които се извлича сок, е чиста, тогава и полученият мед също ще бъде чист.
Как изглежда, какъв вкус и мирис има мановият мед?
Различните видове манов мед имат различен вкус, вид и мирис. Вкусът може да бъде смолист, боров, билков, карамелен, пикантен, с малцови нотки, а ароматният профил – различен според вида на дърветата и растенията, от които се събира сокът. Вкусът му обикновено е по-силен – в сравнение с меда, добит от цъфтящи растения, и не много сладък. Цветът на мановия мед е тъмен кехлибар с тъмнокафяв до червен оттенък.
Полезни свойства на мановия мед
1. Има антибактериални свойства
Мановият мед е известен със своите терапевтични свойства, включително антимикробното си действие. Основният антибактериален агент в него е водородният прекис, но киселинното pH и ниското съдържание на влага в продукта също участват в цялостния антибактериален ефект.
Медът има различни терапевтични приложения, включително за ускоряване на процеса на зарастване на рани, намаляване броя на бактериите на мястото на инфекция и предотвратяване на разпространението им.
2. Източник на антиоксиданти
Изследвания, анализиращи различни проби мед, показват, че мановият мед има много по-висока антиоксидантна стойност от пчелния мед букет. Тъмният му цвят е показател за по-високо съдържание на антиоксиданти, особено на полифеноли, флавоноиди, както и на каротеноиди и други видове. Антиоксидантите предпазват клетките от оксидативен стрес и възпират появата на хронично заболяване в резултат на него. Освен това те имат противостареещо действие.
3. Съдържа повече минерали и витамини от пчелния мед букет
Мановият мед концентрира повече основни хранителни вещества от полифлорните видове, въпреки че общото съдържание на витамини и минерали остава умерено ниско. Изследвания показват, че проби от манов мед от девствени области на гората могат да съдържат в много добри количества определени хранителни вещества, особено калий (до 3500 милиграма в 100 грама мед), но също и магнезий, калций, фосфор и витамин C. Макар че има големи разлики между различните проби мед, дори когато те са извлечени от един пчелин, по едно и също време на годината и от един и същ регион. Основните витамини и минерали в меда, заедно с естествените захари и други хранителни елементи, помагат в борбата с умората, повишават енергийните нива и предотвратяват хипогликемия.
4. Пребиотични ползи
Мановият мед е добър източник на олигозахариди, естествени захари, които ферментират и служат като пребиотици или източник на храна за полезните бактерии в храносмилателния ни тракт. Благодарение на пробиотичните ефекти, мановият мед насърчава здравето на храносмилателната система, подобрява усвояването на хранителни вещества. Те също могат да имат много леко слабително действие, което помага за облекчаване на запека и подобряване на цялостната стомашно-чревна функция.
5. Естествен лек при гастрит
Предполага се, че мановият мед има както гастропротективно, така и антибактериално действие. Подпомага лечението на гастрит и язви на стомаха. Смята се, че медът оказва успокояващо и защитно действие на лигавицата на стомаха, като я насърчава да произвежда повече слуз и по-малко стомашни киселини. Освен това различните елементи в меда (антибактериални съставки и антиоксиданти) правят стомаха неблагоприятна среда за бактериите Helicobacter pylori, които са водеща причина за гастрит и стомашни язви. Разбира се, при лечение на гастрит важна роля играят и балансираната диета, както и приемът на подходящите лекарства.
6. Естествен лек при кашлица и болки в гърлото
Със своята лепкава и захарна консистенция мановият мед образува защитно покритие върху лигавицата на гърлото, като по този начин облекчава болката и успокоява кашлицата. Антибактериалните съединения в меда спират разпространението на бактериите и намаляват съдържанието им в гърлото. Активно участват в лечението на инфекции на дихателните пътища като обикновена настинка или грип. Медът има естествено противовъзпалително и антисептично действие.
Приемът на една супена лъжица манов мед няколко пъти на ден и избягване приема на храна и течности до един час след това ще помогне за успокояване на кашлицата, дразненето и възпалението. Мановият мед облекчава болките в гърлото, помага за възстановяване на апетита и предотвратява ниските нива на кръвна захар.
7. Насърчава здравето на кожата
Пчелният мед омекотява и прави кожата по-гладка. Възстановява естествения й блясък. Има лек ексфолиращ и стягащ ефект, отпушва порите и намалява проявите на акне, ако се използва редовно. Освен това успокоява, възстановява и освежава раздразнената или чувствителна кожа.
Можем ли да даваме манов мед на бебета и деца?
Въпреки че мановият мед има невероятни полезни свойства за здравето, той не е предназначен за бебета на възраст под 1 годинка. Естествените му съставки не могат да се усвоят от недоразвитата храносмилателна система на бебето. Медът може да е замърсен със спори на бактерия, наречена Clostridium botulinum. При бебетата на възраст под 12 месеца тези спори могат да се размножат и да произведат опасен токсин, който да причини ботулизъм. Бебетата са изложени на най-голям риск от ботулизъм, когато са на възраст под 6 месеца. За деца над 1 годинка и възрастни спорите са безвредни, тъй като храносмилателната система вече може да ги усвои.
Вреди и противопоказания
Медът е най-добрият лек за повечето кожни проблеми, стига да не сте алергични или чувствителни към него. Не забравяйте да се консултирате с лекар, преди да ядете или използвате мед за различни заболявания, особено ако подозирате, че може да имате алергия или сте проявявали симптоми на алергична реакция към друг вид мед.
Заключение
Мановият мед е здравословен вид мед с разнообразни ползи за здравето при условие, че не сте алергични към него или към меда като цяло. Помага при множество здравословни проблеми – от обикновена настинка, грип и други инфекции на дихателните пътища до акне, хипогликемия (ниски нива на кръвна захар), умора, гастрит, язви на стомаха и други храносмилателни проблеми. Медът трябва да се консумира суров и със стайна температура. Всяка форма на преработка, филтриране или нагряване намалява полезните му свойства и може да го направи неефективен, така че винаги търсете суров, непреработен мед и избягвайте да го загрявате преди консумация.
natureword.com; parenting.firstcry.com
Снимки: freepik.com; flickr.com
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 0,6 гр. |
Въглехидрати | 82 гр. |
Калории | 334 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИО МЕД ОТ ГОРСКИ ЦВЕТЯ + ЖЕНШЕН 170 г FAMILLE MARY
БИО ГОРЧИЦА С МЕД 150 г 090505 FAMILLE MARY
ПЧЕЛЕН МЕД ОТ МАЩЕРКА 360 г 011403 FAMILLE MARY
БИОХЕРБА БРОНХО БИЛКОВА ФОРМУЛА В БИО ПЧЕЛЕН МЕД 280 г
МЕЛЛИГЕЛ КАКАО МИНТ * 12
ПЧЕЛЕН МЕД ОТ ЕВКАЛИПТ 500 г RUDIGER FELDT PRODUCTS
СТАТИЯТА е свързана към
- Сладкарски изделия
- Мед от манука - ползи за здравето
- Проф. Мермерски: Клеевата тинктура ще ви избави от хремата
- Как се прави мед от борови връхчета (боров мед) и сладко от шишарки
- Лекувайте синузита с мед
- Мед от глухарче – природен еликсир в бурканче
- Облекчете кашлицата с компрес от зелеви листа и мед
- Как и в какво да съхранявате меда?
- Домашна медовина
- Облекчете варицелата с помощта на мед
- Направете си маска за лице с картофи и мед
Коментари към Манов мед – състав и полезни свойства