Макадамия (Австралийски орех)
Макадамията е висококалоричен австралийски орех. Счита се за най-скъпия в света, тъй като е труден за отглеждане. Той е податлив на нападение от вредители, а самото дърво започва да дава плодове едва 8-10 години след засаждането.
Макадамията узрява за 6-7 месеца при наличие на силно слънце. Родината на ядката е Австралия, но дървета се отглеждат на различни места по света, като Бразилия, Коста Рика, Хаваи и Нова Зеландия.
Зрелият макадамов орех има сферична форма и диаметър 1,5-2 сантиметра. Ядките са покрити с твърди за отлепване жилави черупки със зелено-кафяв цвят. Има фин, подобен на масло вкус и кремообразна текстура. Във фабриките се използва автоматична линия с две ролки за отстраняване на черупките. Разстоянието между валовете е специално направено по-малко от средния размер на гайката, в резултат на това черупката се спуква и разпада, а ядките остават непокътнати и се преместват за по-нататъшна обработка.
Характеристика на австралийския орех
За първи път семейството на дивите ядки е описано от ботаника Фердинанд фон Мюлер преди повече от 150 години. Той именува ореха в чест на най-добрия си приятел - химикът Джон Макадам. Растението започва да се култивира през 1858 г. Професор Уолтър Хил се заема с тази задача, като започва масово разпространение на разсад сред местното население и написва трактат за полезните свойства на макадамията. Първоначално събирането на ядки се е извършвало ръчно и е било доста дълго и трудоемко. За един ден човек е можел да събере не повече от 150 килограма ядки. Ръстът на технологичния прогрес довежда до създаването на машина за събиране на ядки в Австралия, която за 8 часа може да събере до 3 тона макадамия. През 1972 г. се е събирала рекордна реколта от 70 хиляди тона ядки за годината.
Вече са известни девет разновидности на макадамията. Някои от тях растат в Австралия, докато други се култивират на Хаваите, в Бразилия, Калифорния и Южна Африка. Растението не е много придирчиво и предпочита добре дренирана мазна почва със средна киселинност. Не е устойчиво на замръзване, а максимално най-ниската температура за него е + 3°C.
В ядките макадамия се съдържат етерични масла, мазнини, въглехидрати, протеини, натурална захар, целулоза, витамини, минерални вещества. От витамините най-голямо е количеството на тези от група В, витамин Е и РР, а от минералите - на калия и калция. Също така съдържа и селен, мед, фосфор, цинк и натрий, както и органични киселини. Мазнините също са много, затова от макадамията се прави масло, което помага за зарастване на рани, за лечение на изгаряния, използва се в козметиката, възвръща младостта и красотата на кожата.
Ползи за здравето
Въпреки високата си калоричност, ядките предпазват от развитие на сърдечно-съдови заболявания, подобряват храносмилането и контрола на кръвната захар; помагат за отслабване, защото извеждат от организма вредния холестерол.
Един невероятен факт: макадамията е много полезна за хората, но за кучетата е отровна.
Върху човека действието е различно: консумацията на ядките намалява главоболието при мигрена, облекчава протичането на ставни и костни заболявания (остеопороза, артрит), лекува хиповитаминоза, ангина, забавя развитието на туморите, нормализира цвета на кожата и съдържанието на мазнини в човешкото тяло. Приема се при тонзилит, менингит и артроза. Ядките имат антиоксидантни свойства, полезни са при заболявания на кръвоносните съдове.
Редовната употреба на макадамия помага на организма да се избави от токсините, нормализира обмяната на веществата, следователно и теглото, намалява риска от появата на хипертония и укрепва имунитета.
Споменахме за маслото от тези ядки - то е изключително ценно: попива идеално в кожата, овлажнява я, омекотява я и я подхранва, затова се използва при направата на кремове, маски, лосиони, шампоани, балсами, червила и други.
Етеричното масло може да лекува изгаряния от втора степен. Използва се и за премахване на токсините от тялото, подмладяване на кожата и изглаждане на бръчките. Маслото от макадамия по своите свойства е много подобно на мазнините на мастните жлези на човека, затова се използва, за да стимулира подкожната микроциркулация на кръвта и укрепването на космените фоликули.
В състава на маслото влизат повече от 80% ненаситени мастни киселини, подобни на мазнините в кожата ни. Именно затова продуктът намира широко приложение в козметиката, без употребата му да води до странични ефекти и алергични реакции.
Маслото от макадамия се използва при лечението на алергии, кератози, фотодерматит, хиперпигментация. Антицелулитните средства с това масло са изключително ефективни.
1. Ядките на макадамията са богати на хранителни вещества
Ядките макадамия са богати на калории и здравословни мазнини, витамини и минерали. В 28 грама се съдържат:
- 204 калории
- 23 грама мазнини
- 2 грама протеин
- 4 грама въглехидрати
- 1 грам захар
- 3 грама фибри
- Манган - 58% от дневната потребност (ДП)*
- Тиамин - 22% от ДП*
- Мед - 11% от ДП*
- Магнезий - 9% от ДП*
- Желязо - 6% от ДП*
- Витамин B6 - 5% от ДП*
Ядките макадамия са богати на мононенаситени мастни киселини, които подпомагат здравето на сърцето, като понижават нивата на общия и LDL (лошия) холестерол. Имат ниско съдържание на въглехидрати и захар и умерено съдържание на фибри, което ги прави особено полезни за хората с диабет.
2. Заредени са с антиоксиданти
Подобно на повечето ядки, макадамията е чудесен източник на антиоксидант. Това са вещества, които неутрализират свободните радикали - нестабилни молекули, които могат да причинят клетъчно увреждане и да повишат риска от състояния като диабет, болест на Алцхаймер и сърдечни заболявания.
Освен това в ядките от макадамия се съдържат много високи нива на мощните антиоксиданти флавоноиди, които се борят с възпалението и помагат за понижаване на холестерола в човешкото тяло. Макадамията е богата на токотриеноли - форма на витамин E, която има антиоксидантни свойства, които също понижават нивата на холестерол. Тези съединения могат дори да предпазват от ракови и мозъчни заболявания.
3. Подобряват здравето на сърцето
Консумацията на макадамия може да намали риска от сърдечни заболявания.
Проучвания установяват, че консумацията на 8-42 грама от тези ядки на ден може да понижи нивата на общия и LDL (лошия) холестерол с до 10%.
Нещо повече, яденето на 42-84 грама ядки от макадамия всеки ден може значително да намали маркерите на възпаление, като левкотриен B4. Възпалението е рисков фактор за сърдечни заболявания.
Изследователи смятат, че сърдечните ползи от ядките макадамия са поради високото им съдържание на мононенаситени мастни киселини, които често се асоциират с по-доброто здраве на сърцето и по-ниския риск от инсулт и инфаркт.
4. Понижава риска от метаболитен синдром
Метаболитния синдром е група от взаимно свързани рискови фактори, включващи високи нива на кръвна захар и холестерол, които повишават риска от инсулт, сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Изследвания установяват, че ядките от макадамия могат да предпазят както от метаболитен синдром, така и от диабет тип 2. Например скорошен преглед свързва диети, богати на ядки, включително макадамия, с намаляване на нивата на кръвна захар на гладно. В диетите, включени в този преглед, хората са яли 28-84 грама ядки на ден. Резултатите са значително подобрени нива на хемоглобин AC1 (гликиран хемоглобин), маркер за дългосрочен контрол на кръвната захар. Диетите, богати на мононенаситени мастни киселини, които съдържат 80% от мазнините в макадамията, могат да помогнат за намаляване на рисковите фактори за метаболитен синдром, особено при хора с диабет тип 2.
Като цяло приемът на ядки е свързан с по-ниска кръвна захар и телесно тегло при хора с метаболитен синдром или диабет.
5. Помагат при отслабване
Въпреки че ядките са висококалорични, те могат да помогнат в процеса на отслабване. Това може да се обясни частично с тяхното съдържание на протеини и фибри - хранителни вещества, за които е известно, че намаляват глада и насърчават усещането за пълнота и ситост.
Изследвания установяват, че част от мазнините в ядките могат да останат във влакнестата стена на ядката по време на храносмилането. По този начин макадамията и други ядки могат да осигурят по-малко калории, отколкото се смята досега.
В едно 3-седмично проучване сред 71 млади японски жени, които са консумирали хляб всеки ден с 10 грама ядки макадамия, кокосов орех или краве масло е установено, че в групата, които са приемали макадамия са свалили 0,4 килограма до края на изследването, докато тези в останалите групи са останали със същото тегло.
Австралийският орех също е богат и на мононенаситени мазнини, особено на омега-7 мазнина (палмитолеинова киселина), която може да предпази от нежелано наддаване на тегло.
В 12-седмично проучване сред затлъстели мишки, хранени на диета с високо съдържание на мазнини с големи количества богато на палмитолеинова киселина масло от макадамия са имали значително по-малки мастни клетки от тези, които не са получавали продукти, които съдържат тази киселина.
Не е установено дали ядките от макадамия имат същите ползи при хората.
6. Подобряват храносмилането и здравето на червата
Ядките от макадамия съдържат фибри, които могат да облагодетелстват храносмилането и цялостното здраве на червата. В повечето ядки, както и в макадамията, разтворимите фибри могат да действат като пребиотик, което означава, че помагат за изхранването на полезните бактерии в червата, които от своя страна произвеждат късоверижни мастни киселини, като ацетат, бутират и пропионат, които могат да намалят възпалението и да предпазят от състояния като синдром на раздразненото черво, болест на Крон и улцерозен колит.
Някои доказателства предполагат, че късоверижните мастни киселини могат дори да намалят риска от диабет и затлъстяване.
7. Други потенциални ползи
Проучвания сочат, че ядките от макадамия могат да предложат няколко допълнителни ползи за здравето:
- Противоракови свойства
Ядките на макадамията съдържат флавоноиди и токотриеноли - растителни съединения, за които изследвания установяват, че могат да помогнат в борбата или убиването на раковите клетки при животни.
- Укрепват здравето на мозъка
Изследвания показват, че токотриенолите могат също така да предпазват мозъчните клетки от състояния като Алцхаймер и Паркинсон.
- За дълголетие
Редовният прием на ядки от макадамия и други ядки, може да помогне за намаляване на риска от преждевременна смърт.
Тези потенциални ползи не са напълно доказани. Необходими са повече изследвания върху хора.
Употреба на макадамията в кулинарията
Поради близкия си вкус с лешниците, макадамията се използва широко за приготвяне на шоколадови десерти, салати или други ястия с морски дарове. Някои гастрономи смятат, че за да се разкрие пълния вкус на ядката, трябва да се консумира с шери или със силно кафе.
Ядките могат да се намерят в някои супермаркети, но могат да се поръчат и онлайн. Лесно се включват в повечето диети. По принцип суровите ядки са най-здравословни за консумация. Сушените и след това изпечени са добра алтернатива, ако нямате време сами да ги печете, но се старайте да избягвате видовете, които са печени с добавени мазнини.
Може да се закуси с цели ядки от макадамия, да се смелят и поръсят върху супи и топли ястия или да заменят крутоните в салати.
Маслото от макадамия е друг начин да се добави ядката в диетата. Подобно на фъстъченото масло, може да се намаже върху хляб, крекери и плодов хляб или да се добави към овесени ядки или кисело мляко.
Ядките могат да се накиснат и блендират на паста, за да се приготви безмлечно сирене или мляко. Тази паста също може да се използва за основа на различни десерти.
Ядките от макадамия могат да се съхраняват при стайна температура в продължение на 1 до 5 месеца. В идеалния случай в херметичен контейнер. Съхранението им в хладилник ще ги запази свежи още по-дълго - до 1 година.
Противопоказания на макадамията
Ядката макадамия няма противопоказания. Възможно е само проявление на алергична реакция при хора с индивидуална непоносимост към продукта. С внимание трябва да подходят хората, които са алергични към лешници или фъстъци.
Макадамията може да причини сериозно отравяне при животни, по-специално при кучета с рехабилитационен период над 48 часа.
edaplus.info; healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 10.0 мл. |
Белтък | 7.9 гр. |
Мазнини | 76.0 гр. |
Въглехидрати | 5.0 гр. |
Калории | 700 кал. |
Витамини и минерали
витамини В, Е; минерали калий, калций |
Коментари към Макадамия (Австралийски орех)