Гъби портобело
Гъбите портобело са едни от най-консумираните гъби в света. Известни са с това, че се борят с рака и подсилват имунната защита на организма. Хората, които спазват диета на растителна основа, нисковъглехидратен или веган хранителен режим, трябва да добавят в менюто си гъби, особено от този вид, тъй като те осигуряват растителни протеини и много незаменими хранителни вещества, както и антиоксиданти и фитонутриенти, които се борят успешно с болестите.
Портобело се отличават с големи размери. Диаметърът им често достига 15 сантиметра. Поради тази особеност, много повече течност се изпарява по време на готвенето им, в сравнение с други видове. Структурата на портобело е плътна и месеста. Видът често расте на неособено привлекателни места - по пасища, край магистрали, а понякога дори и на гробища.
За да се популяризират тези немного известни гъби през 80-те години, им дават името портобело. Дотогава никой не ги е използвал в кулинарията, обикновено са ги изхвърляли. Днес имат статут на една от най-популярните и най-често използвани гъби за приготвяне на израелски и европейски ястия.
Поради това, че портобело спадат към категорията на редките гъби, те се продават в специализирани магазини за деликатеси или в определени отдели в някои супермаркети. Използват се за приготвяне на основни ястия и различни предястия.
Пресни гъби портобело
Бъдете внимателни при избора на гъби портобело. На първо място, обърнете внимание на цвета им. При пресните портобело шапката е светлокафява, без петна и точки, ламелите също трябва да са светли.
Колкото повече стоят наклонени, зоната под шапката става по-тъмна и върху нея се появяват червеникави петна. Такива полегнали гъби стават тъмни по време на термична обработка, което може да съсипе външния вид на ястието.
Съхранение
Пресните гъби портобело трябва да се съхраняват в хладилник и да се използват в рамките на 3 до 7 дни. Съветът е да се сложат в хартиена торбичка, като предварително се увие всяка от гъбите във влажна или хартиена кърпа. Освен това може да се замразят, а при спазване на необходимия температурен режим (не повече от -18 градуса), гъбите се съхраняват в продължение на 6 до 12 месеца.
Употреба в кулинарията
Портобело се използват основно при приготвянето на пържени, варени и задушени ястия. Гъбените шапки намират приложение при направата на супи, сосове и бульони. Пънчетата обикновено не се употребяват за основни ястия и сосове, тъй като са прекалено влакнести и плътни.
Също така тази ароматна и вкусна гъба може да бъде маринована, осолена, пържена в тиган или печена на скара, задушена в различни сосове, в заквасена или готварска сметана. Винаги е чудесно допълнение към пица, омлети, салати и яхнии.
При готвене гъбите портобело абсорбират влагата, което се отразява отрицателно на органолептичните им качества, включително на вкуса и аромата. Затова се препоръчва да се сведе до минимум първоначалната им обработка и да се варят във възможно най-малко количество вода.
Портобело често се използва при приготвянето на различни закуски. Големите им шапки могат да бъдат пълнени с всякакви пълнежи и да се изпекат на фурна. Колкото по-дълго се готвят гъбите портобело, толкова по-гъста става консистенцията на ястието. Също така започват да миришат подобно на месо.
Полезни свойства
Портобело се характеризира с повишено съдържание на протеини, въглехидрати, фибри, витамини (групи В, PP, A, C, D), минерали (селен, цинк, мед, фосфор, желязо, натрий, калий, калций). Видът съдържа също рибофлавин и тиамин, но не и натрий, което го прави подходящ за използване в диети без или с намалено количество на сол в менюто.
Ниското съдържание на мазнини и захар нарежда портобело сред добрите храни за хора, страдащи от диабет и за тези, които желаят да отслабнат. Тиаминът и рибофлавинът помагат за предотвратяване на мигрена, главоболие и преумора. Микроелементите в състава имат благоприятен ефект върху състоянието на кожата, косата и ноктите. Те помагат за премахване на всички токсини от тялото.
Редовната консумация на портобело може да намали вероятността за развитие на заболявания на сърдечносъдовата система. Също е в състояние да понижи нивата на захар и холестерол, да повиши устойчивостта към инфекции и да намали нервната раздразнителност. Портобело имат имуностимулиращ, противовъзпалителен и антиоксидантен ефекти. Сушените гъби от този вид помагат на хора, страдащи от различни стомашни заболявания.
Противопоказания
Отглеждани в домашни условия, портобело са екологични и безопасни. Но ако се берат от естествените им местообитания, тогава има риск човек да се натрови с вредни вещества, тъй като обикновено растат край пътища и магистрали, където нивата на замърсяване на въздуха са по-високи.
Портобело абсорбира всички вредни съставки, съдържащи се в почвата. Напълно е възможно да бъде объркан с други видове, които са отровни. Ето защо е по-добре да не се поемат рискове, а да се купуват гъби само от магазини, отговорни за качеството на предлаганите продукти.
edaplus.info
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 80 мл. |
Белтък | 2,5 гр. |
Мазнини | 0,2 гр. |
Въглехидрати | 3,6 гр. |
Калории | 26 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Гъби
- Подправки, подходящи за използване при приготвянето на гъби
- Ливадна виолетка
- Рижика, Обикновена млечница, Истинска млечница, Червена млечница, Риженка, Рижка, Рижейка и Рижийка
- Пържени гъби със сметана и лук
- Колко време да варим различните видове гъби?
- Едра орешарка, Едра миризливка
- Свинско с гъби в сметана
- Зимна припънка, Зимненка
- Виолетка, Боровинка, Синьовица
- Гъбите помагат при деменция
Коментари към Гъби портобело