Арония – ползи и противопоказания
Плодовете на аронията имат приятен кисело-сладък и трапчив вкус. Те могат да се консумират самостоятелно или да се добавят към различни печива, сладка, сокове, дори и да се приемат под формата на чай.
Аронията крие много ползи за здравето и е известна с това, че подсилва значително имунната система. Разбира се, това се дължи на богатия й състав, който предстои да разгледаме. Ще обърнем поглед още към здравните ползи от консумацията на арония, както и към случаите при които употребата й е противопоказна и би могла да навреди на организма.
Състав на аронията
Аронията изобилства от полезни вещества, широко е приложението й в медицината. Съдържа наситен естествен комплекс от витамини (P, C, E, K, B1, B2, B6, бета-каротин), макро- и микроелементи (бор, желязо, манган, мед, молибден, флуор), захари (глюкоза, захароза, фруктоза), пектинови и дъбилни вещества. Например в плодовете на аронията се съдържат 3 пъти повече витамин Р, отколкото в касиса, и 20 пъти повече, отколкото в портокалите и ябълките. А съдържанието на йод е 4 пъти по–високо, отколкото в ягодата, цариградското грозде и малината.
Ползи за здравето
Аронията е богата на антиоксиданти, които защитават клетките от увреждания, причинени от свободните радикали. Плодовете на арония са чудесен източник на полифеноли. Консумацията на плодовете понижава значително оксидативния стрес и се бори с възпалението. Намалява значително растежа на бактериите и на някои ракови клетки.
Съдържащите се пектинови вещества допринасят за отделянето на тежките метали и радиоактивните вещества от организма, освобождават от различни видове патологични микроорганизми. Пектините нормализират функционирането на стомаха, премахват спазмите. Високото съдържание на витамин Р и неговото съчетание с аскорбинова киселина помага за намаляване чупливостта и пропускливостта на капилярите.
Друго полезно качество това е нормализирането на артериалното налягане и намаляването на холестерол в кръвта. Плодовете се предписват при различни нарушения, свързани със съсирването на кръвта, кървене, ревматизъм, атеросклероза, захарен диабет и различни алергични заболявания.
Последните изследвания показват, че аронията подобрява функционирането на черния дроб, а регулярната й консумация повишава имунитета и оказва благоприятно въздействие върху работата на ендокринната система.
Приемът на плодчетата стимулира отделянето на жлъчката и активността на жлъчните ензими, затова са полезни при гастрит с недостатъчна секреторна функция. Полезни са при окислително-възстановителните процеси.
Аронията се характеризира с разширяващо съдовете действие, което е полезно не само при повишено кръвно налягане, но и при лечението на атеросклероза.
В състава на аронията е открит гликозидът амигдалин, който се съчетава добре с витамин Д, а това от своя страна ускорява лечението на заболявания на сърдечно-съдовата и нервната системи, както и на храносмилателните органи.
Йодът в аронията е полезен при проблеми с щитовидната жлеза, свързани с недостига на елемента, както и при лъчева болест.
Кулинарна употреба
Плодовете на аронията се сушат, замразяват, от тях се правят сладка, компоти, мармалади, а от сока – хранителен оцветител, който се използва в сладкарството.
От дребните плодчета се приготвят още настойки, вино и инфузии, които запазват голяма част от полезните характеристики на растението.
Противопоказания:
За съжаление, при някои заболявания аронията може да бъде противопоказна. Не се препоръчва при язви на стомаха и дванадесетопръстника, при гастрити, чест запек, хипотония, повишено съсирване на кръвта, тромбофлебити.
Прекомерната консумация на арония може да повлияе неблагоприятно върху съсирването на кръвта и е предпоставка за образуване на тромби. Това се дължи на голямото количество аскорбинова киселина в състава на плода
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 80.5 мл. |
Белтък | 1.5 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 12.0 гр. |
Калории | 54 кал. |
Витамини и минерали
витамини Р, С, Е, К, В1, В2, В6, бета - каротин, желязо, манган, мед, молибдин, флуор, |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРОНИЯ НА ПРАХ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 100 г
СОК ОТ АРОНИЯ ЕЛИКСИР ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 3 л
НУРС ФИТ ФОРМ БИЛКОВА ПАСТА ЗА ОТСЛАБВАНЕ С КАЙСИЯ, АРОНИЯ И БОСВЕЛИЯ 400 г
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК КАРДИО * 20
АРОНИЯ 100 % БИО СОК ЕЛИКСИР НА ЖИВОТА 285 мл
ГРЕВИЯ МУЛТИМЕНСДЕЙ - ИНОВАТИВ ФОРМУЛА капсули * 90
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Арония черноплодна
- Домашно вино от арония със стафиди
- Екстрактът от арония ускорява лечението на рак
- Смесете арония със захар за лечение на щитовидната жлеза
- Пригответе си домашен сок от арония за лечебни цели
- Сладко от тиква и арония
- Смути от арония с ябълки, банан и канела
- Детоксикиращо смути с киви, грейпфрут и сироп от киноа и арония
- Нормализирайте кръвното си за две седмици със сок от арония
- Арония - склад за витамини
Коментари към Арония – ползи и противопоказания
Тони Манова
Здравейте! Колко време продължително може да се приема сок от арония ? Трябва ли да се прави пауза както при други добавки?
Здравейте! Честотата и продължителността на приема, както и количеството, зависят от причината, поради която пиете сока. От значение са също индивидуалното състояние на организма и наличието на заболявания.
Здравейте! Колко време продължително може да се приема сок от арония ? Трябва ли да се прави пауза както при други добавки?