Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Рецепти Добре е да знаете ... Любопитни факти от кулинарния свят Кратка кулинарна история на човечеството

Кратка кулинарна история на човечеството

от 28 фев 2013г.
Кратка кулинарна история на човечеството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Датите на много от кулинарните открития са определени приблизително. Имената на създателите и откривателите им са неизвестни.

Новите продукти са плод на географски и научни открития, на технологичните иновации и др. Комуникацията между народите обогатявала не само културата, но и кулинарията. Например сладоледът е роден от фантазията и таланта на кулинари от различни епохи и народи. През 62 г. в Древен Рим за първи път е бил направен сладолед от лед и сокове за император Нерон. През 600 г. в Китай започват да добавят мляко към съставките. Съвременният сладолед датира от 1769 година, а родината е Франция. Вафлените кошнички за него се появяват в САЩ през 1904 г.

  • Около 10 хил. г. пр. н. е. в менюто на човека влизат бирата и хляба. Пивото се налива в бутилки през 1568 г.
  • Около 6 хил. г. пр. н. е. се появяват сирената и изварата.
  • Около 3 хил. г. пр. н. е. хората са се научили да варят супа.
  • От 2737 г. пр. н. е. се отбелязва употребата на чай.
  • Шоколадът се използва от 1500 г. пр. н. е. Шоколадовото блокче се появява едва през 1849 г., а млечният шоколад - през 1875 г.
  • Около 1200 г. пр. н. е. за първи път са направени бонбони. В съвременния си вид датират от 19 век.
  • Киселите краставички са известни от около 1 000 г. пр. н. е.
  • Първият колбас е приготвен около 500 г. пр. н. е.
  • През 490 г. пр. н. е. са направени първите макаронени изделия. Рецептата за макарони със сирене датира от 1367 г, а през 1819 г. се създават спагетите.
  • Първата записана рецепта за салата (от бял боб), достигнала до наши дни, е от 4 в. пр. н. е.
  • През 200 г. пр. н. е. започват да се отглеждат картофи и аспержи.
  • 55 г. пр. н. е. за първи път се правят горчица и оризов пудинг.
  • През 1-ви век световната кулинария се запознава с баниците, пиците и препечения хляб, а съвременните пици датират от 1879 г.
  • Японското ястие от ориз и морски продукти (суши) се появява през 2-ри век.
  • 7-ми век бележи създаването на рецепта за известното корейско кисело зеле ким-чи.
  • През 13 век се "раждат" вафлите и хамбургерите, а през 15-ти - палачинките.
  • Прочутото сирене Рокфор се създава през 1411 г, а през 1554 г. - сиренето Камамбер.
  • Хот-догът е създаден още преди откриването на Америка - през 1484 г. По-късно франзелата с кренвирш се превръща в национално ястие за американците. Доматите се появяват през 1544, а картофите през 1553 г. след експедициите на Хр. Колумб в Европа.
  • През 1495 г. човекът прави мармалада, кравайчетата - през 1610 г., а пуканките - 1621 г. Последните се радват на голяма популярност едва в началото на 20 век, когато се появяват кинотеатрите.
  • Пържените картофи по френски са познати от 1680 година. Днес те са неразделна част от менюто, предлагано в заведенията за бързо хранене.
  • През 17 век се появява кетчупът. Малко известен е фактът, че сосът се създава в Китай и името е китайско. Производството на кетчуп датира 1876 г., а компанията е Heinz.
  • През 1729 г. се "раждат" крекерите, през 1756 - майонезата.
  • Газираната безалкохолна напитка (лимонада) съществува от 1798. Започва да се бутилира през 1835 г. През 1885 е създадена първата рецепта за лимонада Dr. Pepper, през 1886 - Coca-Cola, а през 1898 г. - Pepsi-Cola.
  • Марсилската рибена супа Буябес, наричана "кралицата на супите" е позната от 1830 г.
  • Желето се появява през 1845 г, а през 1848 - дъвките, каквито ги познаваме днес. Много народи са дъвчили листа на растения, смоли и др. Машина за производство на дъвки е създадена през 1871 г.
  • Картофеният чипс датира от 1853 г., маргаринът - от 1870.
  • Захаринът е от 1879, а плодовете се замразяват от 1924 г. Тогава започва производството на полуфабрикати. 
Още по темата:
  • Кратък речник на готварските термини Кратък речник на готварските термини
  • Флоралната кулинария или цветята, които се ядат Флоралната кулинария или цветята, които се ядат
  • Пепа от Храна за мойте канибали: Читателите харесват лесните, бързи за приготвяне и достъпни рецепти Пепа от Храна за мойте канибали: Читателите харесват лесните, бързи за приготвяне и достъпни рецепти
  • Гергана от "Супичка": Готвенето е лесно, готвенето е достъпно, готвенето е забавно Гергана от "Супичка": Готвенето е лесно, готвенето е достъпно, готвенето е забавно
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА

ОРИГИНАЛЕН КАНАДСКИ КЛЕНОВ СИРОП 1000 мл L. B. MAPLE
56.80лв. / 29.04 €

ОРИГИНАЛЕН КАНАДСКИ КЛЕНОВ СИРОП 1000 мл L. B. MAPLE

ЯБЪЛКА НА ПРАХ 200 гр. ЗДРАВНИЦА
6.10лв. / 3.12 €

ЯБЪЛКА НА ПРАХ 200 гр. ЗДРАВНИЦА

500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
16.00лв. / 8.18 €

500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА

ХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ
16.90лв. / 8.64 €

ХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ

ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв. / 5.09 €

ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

ЗА ДОБРОДЕТЕЛИТЕ И УСПЕХА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв. / 5.09 €

ЗА ДОБРОДЕТЕЛИТЕ И УСПЕХА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Кратка кулинарна история на човечеството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кратка кулинарна история на човечеството
    www.framar.bg 
    на 18 August 2025 в 01:33
    Коментирайте "Кратка кулинарна история на човечеството"

РЕЦЕПТАТА е свързана към

  • Добре е да знаете ...
  • Любопитни факти от кулинарния свят
  • Сорго, Метла, Мътлар, Татар, Метлина, Цирък
  • Домат
  • Скоруша
  • Тамарило
  • Кактусова смокиня, Бодлива круша
  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
  • Избягване на киселинни храни
  • Розмарин, Бабин косъм, Ливанче
  • Турта, Тагерис, Тагетес
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
ДефибрилацияДефибрилация

Дефибрилация

от 16 авг 2025г.Прочети повече
Инфекция с Вибрио вулнификус (Vibrio vulnificus) - заразяване, симптоми, лечениеИнфекция с Вибрио вулнификус (Vibrio vulnificus) - заразяване, симптоми, лечение

Инфекция с Вибрио вулнификус (Vibrio vulnificus) - заразяване, симптоми, лечение

от 16 авг 2025г.Прочети повече
Назначението на антиваксъри в Комитета по ваксинационни политики разбуни ИталияНазначението на антиваксъри в Комитета по ваксинационни политики разбуни Италия

Назначението на антиваксъри в Комитета по ваксинационни политики разбуни Италия

от 15 авг 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 32 дни, 12 часа и 15 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 37 дни, 15 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се спасявате от летните жеги?

Виж резултатите
Още интересни публикации
История на американската медицина История на американската медицина

История на американската медицина

от 07 юли 2025г. Прочети повече
Основи на Китайската медицина Основи на Китайската медицина

Основи на Китайската медицина

от 12 дек 2022г. Прочети повече
История на човешката сексуалност История на човешката сексуалност

История на човешката сексуалност

от 24 авг 2020г. Прочети повече
Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини? Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

от 22 юли 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОСТ - НЕПРОЛ М гел 50 г

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН ФУКОИДАН капсули * 60

МЕТАЛЕН КАПАН ЗА ПЛЪХОВЕ K - 3003

ОЛАНЗАКОН таблетки 10 мг * 28 ФАРМАКОНС

АБОФАРМА МАГНЕФОРС ЛИКУИД + В6 СТИК с вкус на кола * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 авг 2025г. в 22:57:26

ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ

Коментар на: Петко Стоянов от 16 авг 2025г. в 21:18:41

ПРИМЛАЙФ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 авг 2025г. в 19:21:00

Възпаление на кръвоносните съдове

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 авг 2025г. в 19:19:52

СИОФОР таблетки 1000 мг * 30 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 авг 2025г. в 19:16:30
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival