Витамин В13 (оротова киселина)
Витамин В13 е открит през 1904 година. Изследователите установяват, че се съдържа в млякото на животните и в майчината кърма.
Веществото е познато още с наименованието оротова киселина. От биохимична гледна точка по-правилно е то да се нарича именно така или витаминоподобно съединение, тъй като то постъпва в организма не само отвън (т.е чрез храната), но и се произвежда от човешкото тяло, благодарение на работата на полезните чревни бактерии.
Витамин В13 оказва съществено влияние върху редица важни физиологични процеси.
Дневна необходимост от витамин B13
Потребността на възрастните от оротова киселина е между 500-1500 мг на ден. При бременни и кърмещи жени тя се увеличава до 3000 мг. По-големи дози са нужни и на активно спортуващите хора, защото съединението повлиява благоприятно нарастването и запазването на мускулната маса.
- възрастни – 0,5-1,5 г, понякога до 3 г;
- кърмачета – 0,125-0,25 г;
- деца 1-3 години – 0,125-0,5 г;
- деца 3-8 години – 0,25-1 г;
- бременни жени – 3 г;
- кърмещи жени – 3 г.
Функции в организма
Оротовата киселина на практика влиза в състава на всички тъкани и органи в човешкото тяло. Необходима е за образуването на специални вещества, наречени фосфолипиди, без които са невъзможни строежът и нормалното функциониране на клетъчните мембрани.
Участвайки в биосинтезата на нуклеиновите киселини, витамин В13 осигурява условия за нормален растеж както на отделните клетки, така и на целия организъм.
Установено е положително действие на киселината върху кръвообразуването. В частност, се отбелязва способността на витамина да засилва синтеза на кръвните клетки - еритроцити и левкоцити.
Оротовата киселина има анаболитен ефект или иначе казано: засилва синтеза на белтъчните молекули, стимулирайки бързия растеж на мускулната маса.
Веществото е съединение с нестероиден характер, но не е хормон, въпреки че значително засилва растежа на мускулните влакна.
Благоприятно е действието на В13 при бременност, тъй като допринася за правилното формиране на плода.
Освен това оротовата киселина:
- подобрява работата на черния дроб, осигурявайки възстановяването на неговите клетки и като предпазва органа от мастна дегенерация;
- понижава нивото на холестерола в кръвта, предотвратявайки появата на атеросклеротични плаки, които стесняват лумените на кръвоносните съдове и водят до нарушения на сърдечно-съдовата система.
Лекарствените средства, съдържащи В13, се използват за нормализиране на състоянието на хора след извършени операции и преминали заболявания. Употребява се подобряване на свиването на сърдечния мускул и за възстановяване работата на жлъчните пътища.
Дефицит на витамин B13
Недостигът на веществото не води до необратими нарушения на биохимичните процеси, произтичащи в организма. То се замества от другите витамини от група В, които осигуряват преструктурирането на обменните процеси.
Предозиране с оротова киселина
Постъпване на по-голямо от необходимото количество оротова киселина се наблюдава при неконтролируем прием на лекарства, съдържащи съединението. В такива случаи се развиват алергични реакции, изразяващи се в зачервявания по кожата, съпроводени със сърбеж. Възможни са и храносмилателни разстройства.
Симптомите бързо изчезват след спиране на приема на лекарствата.
Храни с високо съдържание на В13
Това са:
- черен дроб;
- дрожди;
- мляко и млечни продукти (кефир, извара, сирена).
Оротовата киселина се намира в хранителните продукти под формата на калциеви, магнезиеви и калиеви соли.
Частичната потребност на човека от съединението се удовлетворява благодарение на синтезирането на витамина от чревни микроорганизми.
Взаимодействие на витамин B13 с други вещества
Оротовата киселина не се разтваря добре както във вода, така и в органични разтворители. Разрушава се под въздействието на светлината.
При достатъчни количества В 13 в организма се подобрява значително усвояването на витамин В9.
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Основни витамини
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Витаминни добавки
- Физиологично значение на водоразтворимите витамини
- Всичко, което искате да знаете за витамините
- В големи дози витамин В може да доведе до импотентност
- Личности и изследвания от началото на 20 век, повлияли откритието и наименуването на витамините
- Откритие на витамини А, D и С в началото на 20 век
- 6 жизненоважни витамини срещу косопад
- Орехите и ореховите листа - истинска панацея
- Въвеждане на витаминната теория и наименуване на витамин А
Коментари към Витамин В13 (оротова киселина)