15 здравословни храни за добро храносмилане - част 1
Безспорно е много неприятно усещането на стомашно неразположение - било то киселини, подуване или да усещате бълбукане в стомаха. Неправилното храносмилане е основната причина за тези симптоми, а последващи проблеми с червата може да изложи вашето здраве на риск.
От друга страна, здравата храносмилателна система повишава имунитета, прави хората активни, подобрява здравето на кожата, повишава настроението и подобрява абсорбцията на хранителни вещества.
Не е трудно да се справите с храносмилателните проблеми, подобрявайки начина си на живот, включвайки различни хранителни продукти, които помагат да подобрите състоянието си.
Ето кои са те:
1. Кисело мляко
Безспорен лидер в класацията - киселото мляко е изключително добро за храносмилането, то е обогатено с добри бактерии, които помагат на усвояването на храната. Някои изследвания дори показват, че млечния продукт може да потисне диарията, да намали риска от рак на дебелото черво, възпалението на червата и да подобри движението им. Може да консумирате малка купа кисело мляко на обяд или вечеря, за да подпомогнете храносмилането. В случай, че имате непоносимост към лактоза, може да търсите алтернативи като бадемово, козе или кокосово.
2. Папая
Папаята е богата на протеолитични ензими (ензими, които подпомагат храносмилането и усвояването на протеините), химопапаини и папаини, които имат антимикробни свойства и подпомагат храносмилането. Плодът е богат източник на витамини А, В и С, които подпомагат на пречистването на тялото от токсините. Проведено изследване от австрийски учени открива, че групата от хора, които приемат екстракт от папая, показват значително намаляване на подуването на корема, запек и киселини. Ако решите да консумирате папая, хапвайте я 1 час след като сте обядвали. Също така може да я консумирате под формата на смути или част от плодовата ви салата.
3. Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни са голям източник на фибри, които помагат чувството на ситост и забавят усвояването на глюкозата. Фибрите помагат да се стимулира движението на червата, осигуряват храна за добрите бактерии. Трябва да консумирате поне 3 грама на ден пълнозърнести храни. Добри източници са пшеницата, просо, кафяв ориз, овесени ядки, киноа и други. Ако сте с непоносимост към глутен, включете в менюто си кафяв ориз, просо, елда и киноа.
4. Банани
Бананите са богати на фибри и пектин, които спомагат за подобряването на движението на червата и разграждането на въглехидратите. Те са храна с нисък гликемичен индекс. Добавете 1 банан на ден в палачинки, закуски и сладкиши. Може също така да го консумирате с кисело мляко или ванилов сладолед.
5. Риба
Рибата е чудесен източник на Омега-3 мастни киселини, които подпомагат за намаляването на възпалението в стомаха или на стените на дебелото черво. Това допринася за подобряване на храносмилането и движението на червата. Консумирането не мазни риби с високо съдържание на Омега-3 намаляват и възпалението в червата. Понижава оксидативния стрес. Консумирайте дива сьомга, херинга, риба тон, шаран, скумрия, за да си осигурите достатъчно количество от полезните мастни киселини.
6. Джинджифил
Джинджифилът има много ползи за здравето. В продължение на хиляди години той е бил използван като средство за лечение на кашлица, настинка, възпаление, гадене и неправилно храносмилане. Смята се, че коренът на джинджифила има положителен ефект върху ензимите, които спомагат за разграждането на мазнините и протеините. Той ускорява изпразването на стомаха и засилва контракциите на антралната част на стомаха. Ако нямате проблем с вкуса, може да сдъвквате малко парченце от корена със сол или да го добавите към сока, храната или чая си.
7. Кимион
Кимионът е широко използвана подправка в много национални кухни като ароматна подправка. Но той също така притежава антиоксидантни свойства, антимикробни, антидиабетни, противоракови и антиепилептични. Кимионът действа като стимулант на апетита и помага да се облекчи диарията. Тимолът, фитохимикал, който присъства в кимиона, стимулира секрецията на ензими, киселини и жлъчен сок, за да се стимулира правилното храносмилане. Натрият и магнезият в него помагат за облекчаването на болките в стомаха.
За Framar.bg: Данна Панджарова
Източник: stylecraze.com
Снимки: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТОПЕРАН ХИДРА ЯГОДА саше * 12
ФЛОТЕН капсули * 20
СИНБИОТИК КОМПЛЕКС ЗА ДЕЦА ОБОГАТЕН С ВИТАМИН С прах 50 г VIRIDIAN
ХЕРБАЛКАН ЗЕЛЕН ОРЕХ тинктура 50 мл
ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН саше * 10 ВИТАПЕКТИН
МАКСИ ВИТА ВИТАМИН C + ОБЛЕПИХА капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Разграждане на белтъци
- Регулация на слюноотделянето
- Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
- Секреция на стомашен сок
- Разграждане на въглехидрати
- Билки и алтернативни средства след отстраняване на жлъчния мехур
- При стомашно разстройство пийте сок от нар
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
Коментари към 15 здравословни храни за добро храносмилане - част 1