Хранене при цервицит
Цервицитът е инфекциозно заболяване, което поразява шийката на матката. Проблемът изисква задължително лечение, тъй като може да се превърне в хроничен и тогава борбата с него става много трудна.
Симптомите:
- болка в долната част на корема;
- кръвотечение;
- раздразнение на половите органи, сърбеж;
- парене при уриниране;
- болезнено усещане в долната част на кръста и корема по време на полов акт;
- обилна гнойна секреция с неприятен мирис;
- кървене след полов акт;
- гадене, повишена телесна температура.
Храненето
Правилното хранене е задължително условие при лечението на цервицит. Важно е да не се спазват диети и организмът да се насити с максимални количества витамини и микроелементи.
- Полезно е да се консумира говеждо, агнешко и свинско меса, топено сирене, грах, боб, елда, пуешко, овесени ядки, тиквени семена. Всички тези продукти се характеризират с високо съдържание на цинк, който е необходим за поддържане на имунната система. Той притежава и антивирусни свойства.
- Хапването на шамфъстъци, бадеми, лешници, боб, заквасена и течна сметани, извара, овесени ядки дава на тялото калций, който има противоалергични и противовъзпалителни свойства, помага за укрепване на имунитета.
- Краве масло, черен дроб, броколи, морско зеле, стриди, сладки картофи, заквасена сметана са храни, които зареждат организма с витамин А. Той допринася за регенерирането на тъканите и засилва съпротивителните сили на тялото към инфекции.
- Бели гъби, печурки, яйца, царевица, черен дроб, пилешко месо и овесени ядки е добре да се ядат, защото са източници на витамин В3, който ускорява зарастването на раните.
- Важно е да се консумират киселомлечни продукти, тъй като те съдържат витамини от група В, възпрепятстващи развитието на дисбактериоза, която може да доведе до появата на колпити и вагинити.
- Морско зеле, калмари, риба тон, камбала, сом, скариди, хек също са източници на йод, който предпазва матката.
- Орехи, бадеми, лешници, сушени кайсии и сини сливи, пшеница, кашу, спанак, сьомга, зехтин - продукти, богати на витамин Е, а той от своя страна допринася за оздравяването на епитела на маточната лигавица.
- Полезните мазнини на херингата, скумрията и сьомгата нормализират функциите на матката.
- Богати на витамин С са шипките, сладките червени чушки, касисът, броколите, брюкселското зеле, цитрусовите плодове. Витаминът е антиоксидант и има общоукрепващи свойства.
- Важно е организмът да получава желязо, което се характеризира с антибактериални свойства. Елементът се съдържа в елдата, спанака, пшеницата, черния дроб, лещата, граха, царевицата, дряна, шамфъстъците.
Опасни и вредни продукти при цервицит
- алкохолни напитки - дават на тялото токсини;
- прекалената консумация на сладки и тестени изделия, печива от тесто с мая - те провокират появата на кандидоза, която също може да бъде причина за развитието на цервицит;
- до дисбактериоза на влагалището може да доведе прекомерният прием на кофеин, остри, пушени и прекалено мазни храни и ястия, също консервирани и мариновани продукти.
Източник:
edaplus.info
Снимка: sokaloe.com.ua
Още по темата:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТУРТА ЦВЯТ
БИОДОКТОР МИОМО солуцио 50 мл.
БИЛКОВА СМЕС №21 200 г ЗДРАВНИЦА
АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ МАТОЧНИ КРЪВОТЕЧЕНИЯ 160 г
ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Циклични промени в ендометриума
- Алтернативно лечение на вагинална кандидоза
- Билки и естествени средства срещу влагалищна сухота
- Влагалище
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Билки при удебелена лигавица на матката
- Колпоскопия
- Алтернативно лечение на миома
- Хистеросалпингография
Коментари към Хранене при цервицит