Хранене при хиперплазия
Хиперплазията се изразява в повишено количество клетки в тъканите или органите, поради което новото образувание или органът увеличават размерите си (тъканите с туморен характер се изключват).
Заболяването може да се развива в млечните жлези, ендометриума, яйчниците, щитовидната жлеза, плацентата, простатата. Съществува дори хиперплазия на зъбния емайл.
Полезни хранителни продукти при хиперплазия
При такъв здравословен проблем задължително се назначава диетотерапия, с чиято помощ може да се забави патогенният растеж и за в бъдеще да се предотвратят последствия от заболяването.
Добре е да се консумират:
- продукти с антиоксидантни свойства: пресни плодове, зеленчуци, ягодоплодни;
- натурални масла и мазнини, съдържащи Омега-3 мастни киселини: скумрия, сьомга, сардина, всички видове ядки, ленено масло;
- храни с целулоза и влакна в състава си: цвекло, ябълки, моркови, тиквички, кафяв ориз, житни култури, къпини;
- месо и птици (нетлъсти);
- хляб: от едро смляно брашно, пълнозърнест и ръжен, с трици;
- зърнени храни: овесени ядки, елда, ориз, ечемик;
- киселомлечни изделия: добре е да бъдат обезмаслени и да не съдържат никакви добавки;
- продукти, богати на витамини С и Е: портокали, лимони, шипки, люспи червен пипер, ягоди, киви, орлови нокти, боровинки, къпини, спанак, магданоз, киселец, яйца, сушени кайсии, ядки, калмари, сушени сини сливи;
- бобови култури: грах, леща, боб - притежават антиракови свойства, които се дължат на наличието на сапонини и влакна в състава на тези храни.
Жените е необходимо да приемат повече продукти, богати на растителни стероли (те не позволяват производството на прекомерни количества естроген). За целта е добре да се консумират: тиквени и слънчогледови семена, чесън, целина и грах. Броколите и цветното зеле помагат за премахване на излишния естроген. Употребата на изброените храни предотвратява превръщането на заболяването в онкологично.
Добре е храненето да бъде разделно и не по-малко от 5 пъти дневно. Приетите мазнини за ден да не надвишават 100 грама, водата да е не по-малко от 2 литра. Задължително всеки ден да се изяждат поне по два плода.
Хората с наднормено тегло да приготвят ястията на пара или да ги сваряват.
Опасни и вредни храни при хиперплазия:
- кафе, сладки газирани напитки, алкохол;
- маргарин и сладкарски кремове;
- мая;
- хлебни изделия от висококачествено брашно;
- остри, пушени, прекалено солени, пържени ястия;
- колбаси, консерви, сосове, майонеза, които не са домашно производство;
- червено и тлъсто месо;
- фаст фууд;
- големи количества подправки;
- много сладки изделия (сладкарските сладости е добре да се заменят с мед и черен шоколад);
- млечни продукти с висока масленост и съдържание на добавки;
- всякакви храни, при чиято направа са използвани оцветители, консерванти и други добавки с код Е.
Всички продукти, посочени като вредни, допринасят за натрупването на шлаки в организма. Това от своя страна принуждава черния дроб да работи на "авариен режим", което може да бъде предпоставка за последващо влошаване на функциите на органа. Недобрата дейност на който и да е орган е причина за развитието на хиперплазия.
edaplus.info
Снимка: fito-store.ru
Коментари към Хранене при хиперплазия