Хранене при синовит
Синовитът е възпаление на синовиалната обвивка на ставните капсули, както и натрупване на течност в кухината, която тя "облича".
Най-често проблемът засяга една става, но е възможно да се срещне и при няколко, например, при полиартрит. Най-разпространената форма е синовит на колянната става, но нерядко се срещат случаи, при които засегнати са тазобедрената става, глезена, рамото.
Причините:
- травми на коляното, порязвания и ожулвания, в резултат на които настъпва инфекцията;
- артрит или ревматични заболявания;
- сърповидно-клетъчна анемия;
- алергия;
- хемофилия;
- подагра;
- туберкулоза;
- гонорея;
- раздразнение на синовиалната мембрана при скъсан менискус, увреден ставен хрущял или недостатъчна стабилност на самата става.
Симптоми
При остър синовит:
- променя се формата на ставата, тя става гладка и равна;
- повишава се телесната температура;
- усеща се болка в ставата, последвана от ограничаване на движенията.
При хроничен синовит:
- ставна болка;
- бърза умора.
Полезни продукти при синовит
По време на лечението на заболяването, както и като профилактика след това, е необходимо да се приемат повече витамини и храненето да бъде правилно, за да се избегне натрупването на токсини в тялото. Важно е да се следи за постъпването на полезни вещества и микроелементи в тялото, като теглото не трябва да се повишава, напротив - добре е да се намали, за да не се натоварва болното коляно.
Белтъчини
Да се увеличи количеството на постъпващите в организма белтъчини, тъй като те са аминокиселини, необходими за нормалното функциониране на всички органи, за създаването на нови тъкани и за предпазването на тялото от токсини и инфекции.
Към белтъчните продукти се отнасят:
- месото (заради ниската си калоричност по-полезни са говеждото, пилешките гърди, пуешкото филе);
- рибата и морските продукти (особено риба тон и скариди);
- кокоши яйца;
- млечни продукти (най-вече извара).
Целулоза
Важно е храната да бъде богата на целулоза, която преди всичко подобрява чревната перисталтика, а освен това допринася за детоксикация на организма и за избавяне от излишните килограми. Богати на влакна са: елдата, целите зърна, овесените ядки, ядките, фурмите, шамфъстъците, смокините, ябълките, крушите, прасковите, сливите, морковите, листата зелена салата, грахът, бобът, картофите.
Желязо
При синовит в организма трябва да постъпва желязо, като най-добре е това да става чрез хранителните продукти, защото добавките с елемента може да доведат до появата на отоци и болка. Източници на желязо: броколи, цветно и брюкселско зеле риба, грах, боб.
Сяра
Продукти със съдържание на сяра също е полезно да присъстват в менюто, защото веществото е незаменимо при възстановяването и строежа на хрущялите, костите и съединителната тъкан. Освен това допринася за усвояването на калция. Сяра може да си осигурите, консумирайки аспарагус, чесън, лук, кокоши яйца, месо и риба.
Друг полезен продукт при наличие на такъв здравословен проблем е ананасът. В него има бромелин (бромелаин) - ензим, който помага в борбата с възпалението. Плодът трябва да се консумира в прясно сурово състояние, защото в замразените и консервирани варианти веществото не се съдържа.
Витамин С
Витамин С също е важен. Той притежава възстановяващи свойства, укрепва кръвоносните съдове, извежда токсините от организма, подсилва имунитета. Витаминът се съдържа в шипките, сладките чушки, магданоза, копъра, касиса, бяло и цветно зеле, киселец, цитруси, спанак, ягоди и други.
Витамин Е
Храни, богати на витамин Е, трябва да присъстват в менюто, защото той има възстановяващо действие, допринася за заздравяването на раните, нормализира мускулната работа. Съдържа се в ядките (бадеми, лешници, кашу), във фъстъците, рибата и морските продукти, сушените плодове (сини сливи и кайсии), овесени ядки, ечемика, пшеницата, киселеца, спанака.
Витамин А
Полезен е приемът на витамин А, тъй като той спомага за растежа и регенерирането на тъканите, подсилва имунитета и устойчивостта на организма към инфекции. Витамин А влиза в състава на жълтите, червени и зелени зеленчуци, плодовете и ягодоплодните. Да се ядат повече моркови, тиква, кайсии, спанак и магданоз. Веществото се съдържа също в черния дроб, рибеното масло, яйчените жълтъци, кравето масло, течната сметана и пълномасленото прясно мляко.
Витамин К
Лекарите препоръчват консумацията на зеле, магданоз и спанак, защото те са източници и на витамин К, необходим за синтеза на костната тъкан, чревната перисталтика и за регулиране на обменните процеси в организма.
Каротиноиди
Да се ядат различни плодове и зеленчуци - каротиноидите в тях са мощни антиоксиданти.
Калий
Калият също е сред важните елементи, които трябва да се доставят на тялото чрез храната. Той нормализира обменните процеси и предпазва от образуването на отоци. Източници: ядки (орехи, кедрови, бадеми, кашу), фъстъци, стафиди, бобови култури (боб, грах), морско зеле, сушени сини сливи, сушени кайсии, горчица, картофи.
Калций
При синовит, съпроводен с артрит, е полезен калцият, необходим за формиране на костната тъкан. Той подсилва и защитните сили на организма. Може да се набави чрез консумация на: млечни продукти (особено извара, заквасена и течна сметани, различните видове сирена, включително кашкавал), бадеми, шамфъстъци, чесън, лешници, боб, грах, овесени ядки, ечемик.
Ставните болки се повлияват благоприятно от рибеното масло.
Опасни и вредни продукти при синовит
- Да не се приемат кафе и напитки със съдържание на кофеин, защото те отмиват калция от костите.
- Не е препоръчителна прекалено мазната храна, включително и тлъсти меса. Червено меса и пълномаслено мляко не трябва да се консумират ежедневно, за да не се допуска напълняване.
- Да се избягват острите, кисели и солени ястия, особено ако пациентът приема ибупрофен или други противовъзпалителни средства, тъй като е възможно образуването на отоци, дължащи се на наличието на натриеви йони.
- Подправките съдържат соланин, който предизвиква мускулни болка и дискомфорт при страдащите от синовит.
- Жълтъците, доматите и картофите не вредят, но не бива и да се консумират всеки ден - 2-3 пъти седмично е достатъчно.
- Тютюнопушенето е противопоказно, защото отслабва защитните сили на тялото и го трови с токсини.
edaplus.info
Снимка: systawy.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАТСАН ДОЙЧ крем 40 мл ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
911 ОКОПНИК гел - балсам 100 мл
ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 90 DOCTOR NATURE
ДОКТОР'С БЕСТ ГЛЮКОЗАМИН ХОНДРОИТИН И МСМ капсули * 120
ВАРИТЕКС ПАМУЧНА НАГЛЕЗЕНКА С ВРЪЗКИ 854
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КЕДЪР 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Инжекционни кортикостероиди
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
- Гипсова превръзка
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Навяхване на глезена в спорта
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Термофор (грейка)
Коментари към Хранене при синовит