Хранене при салмонелоза
Салмонелозата е инфекциозно заболяване, поразяващо храносмилателните органи и по-специално червата. Причинител е бактерия с наименованието Салмонела. Болестта е заразна, среща се както при хората, така и при животните.
Ако заболяването прогресира, страдащият от него следва да се хоспитализира, а в болничното заведение му се извършва промивка на червата. Назначава му се и лечебна диета № 4, която нормализира процесите на стомашно-чревния тракт, без да го дразни.
При лека и средна форма на протичане на инфекцията не се налага болнично лечение, но се назначава прием на специални разтвори, за да може да се възстанови нивото на изгубените течности.
Препоръчват се течности, ястията да бъдат смлени или стрити и да са лесноусвоими. Желателно е разделното хранене по 4 - 5 пъти дневно, да не се преяжда.
Полезни продукти при салмонелоза
- Плодове (особено банани и ябълки), зеленчуци (да се обърне внимание на картофите и морковите), не се отказвайте от киселомлечните продукти. Всички те помагат за бързото възстановяване на организма след отравяне с токсини, нормализира се обмяната на веществата. Освен това, плодовете и зеленчуците съдържат пектин, който свързва и извежда болестотворните бактерии. Органичните киселини имат същата функция. Наличието на калций в тези храни осигурява противовъзпалителен ефект.
- Пюре от ябълки и моркови меко пречиства червата.
- Ягодоплодните, например, боровинките, съдържат органични вещества, които укрепват организма и му помагат да се пребори със заболяването.
- Същата функция има и лимонът, затова той също трябва да присъства в менюто, но не бива да се прекалява с употребата му, тъй като може да предизвика алергия. Това се дължи на факта, че поради болестта, не всички ензими участват в храносмилането.
- Нетлъстите видове риба и месо са полезни за консумация при салмонелоза, те са в състояние да осигурят необходимото количество белтък. Може да се започне с кюфтета на пара.
- Дините също са позволени. Те са диуретик, помагащ на организма да се пречисти от токсините и да се набави изгубеното количество течност. Разрешени са сухарите от бяло брашно. Те насищат с въглехидрати организма и не предизвикват ферментация в червата. Усвояват се лесно.
- Необходимо е да се изпиват 2 - 4 литра течности за едно денонощие. Подходящи са зелен чай, негазирана вода, компоти, различни плодови напитки. Последните дават витамини на тялото, но през първите дни на заболяването се приема само вода.
- Полезни са пилешките бульони и леките супи, те възстановяват силите на организма, зареждат го с енергия, усвояват се лесно и не дразнят стомашно-чревния тракт.
- От кашите за предпочитане е тази от грис, притежава антидиаричен ефект.
- Със същото действие е оризът, затова той също е добре дошъл в менюто, а освен това пречиства червата.
- Елдата е следващият продукт, който е полезен при наличие на салмонелоза. Тя насища организма с полезни витамини като В, Р, РР, микроелементи - калций, фосфор, магнезий, желязо, йод. В елдата има лесно усвоими въглехидрати, които дават чувство за ситост, нормализира се стомашната киселинност.
- Важно условие при приготвянето на кашите е те да се сваряват във вода. Сол и мазнина не трябва да се добавят, за да не се дразнят червата.
- Картофено пюре, приготвено с вода също е позволено за консумация. То има стягащ действие и е в състояние да спре диарията.
Сварените и запечени ястия се прибавят към хранителното меню постепенно. Те действат щадящо върху стомашно-чревния тракт.
Опасни и вредни продукти при салмонелоза
- Не се препоръчва консумацията на пушени и мариновани храни, консерви, защото натоварват и дразнят червата, усвояват се лошо.
- Туршиите и подправките, полуфабрикатите и фаст фуудът също действат неблагоприятно върху стените на стомаха, като обострят заболяването.
- Печивата следва да се изключат от менюто, тъй като се отнасят към въглехидратите, които водят до ферментиране в червата поради наличието на захар.
- От плодовете да не се ядат грозде, круши и сливи. Те не се усвояват добре и предизвикват повишено газообразуване.
- От зеленчуците да се изключат цвеклото, ряпата, репичките, краставиците и зелето. Да не се консумират и бобови култури (боб, грах, леща). Всички те съдържа груби влакна, усвояват се лошо и предизвикват стомашно подуване.
- Забранени са мазните ястия, овесената каша и прясното мляко. Увеличават перисталтиката на червата, с което натоварват стомашно-чревния тракт.
- Сладкарски изделия също не трябва да консумират. Захарта в тях води до ферментация в червата.
- Да не се ядат портокали и мандарини, защото може да бъдат причина за алергия.
- Подуване на стомаха предизвикват газираните напитки, затова те не са желани.
Към нормално хранене се преминава постепенно и под лекарско наблюдение.
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- Лечение с ампицилин
- Хранене и лечение при отравяне с храна
- Изследване за салмонела
- Измиването на пилешкото месо преди готвене крие риск от разпръскване на опасни бактерии
- Откриване на причинителя на коремния тиф
- Стотици случаи на салмонела в Европа са причина заводът на Фереро в Белгия да бъде затворен
- Англия отчете рекорден брой инфекции със салмонела
- Вероятно повече от 10 години е произвеждано замърсено със салмонела френско бебешко мляко
- Бактерии на салмонела унищожават рака
Коментари към Хранене при салмонелоза