Хранене при ретинобластом
Ретинобластомът е злокачествено образувание на ретината. Развива се основно в ранна детска възраст.
Полезни хранителни продукти при ретинобластом
При наличие на такъв здравословен проблем засегнатите хора трябва да поддържат имунната си система и да обърнат сериозно внимание на детоксикацията на организма.
Необходимо е храненето да бъде правилно, за да се осигури кислород на тъканите. Не бива да се преяжда, защото това води до натрупване на токсини от необработената храна, следва интоксикация. Най-добре е да се яде по малко, но често. За предпочитане е ястията да бъдат сварени.
- Да се наблегне на консумацията на растителни продукти, те трябва да се приемат всеки ден. Към тази група се отнасят: плодовете, зеленчуците, бобовите култури, ядките, ориз, ръжен хляб. Във всички тях се съдържат множество компоненти, разрушаващи канцерогенните вещества.
- Полезни са слабо обработените и необработените термично продукти - мюсли, покълнали зърна, маслини, нерафинирани мазнини, зелени подправки и листни зеленчуци. Те хранят отлично организма и поддържат имунитета.
- Прясно изцедените сокове също са добре дошли в менюто - те обогатяват с витамини и минерали. Да се пият и чайове, минерална вода.
- Обезмаслени кефир и кисело мляко, прясно мляко, зеле - тези храни осигуряват витамин В6 на организма, който от своя страна помага за възстановяването на очните тъкани. Още такива продукти: елда, просто, банани, картофи, жълтъци.
- Нетлъсто месо (птици, заешко и други) - хранително е и съдържа полиненаситени мастни киселини, които са полезни за очите.
- Печивата и хлябът да бъдат приготвени от пълнозърнести брашна. В такива изделия има много фибри и фруктоза, които са необходими за балансираното хранене на организма. Освен това, те подобряват перисталтиката на червата, а това предотвратява натрупването на излишни килограми като по този начин помагат в борбата със заболяването.
- Изследвания показват, че тлъстата риба е в състояние да поддържа здравето на очите, включително и на ретината, благодарение на съдържащите се в нея омега 3 мастни киселини.
- Боровинките също се нареждат сред полезните храни - естествените антиоксиданти в тях неутрализират действието на свободните радикали и по този начин предотвратяват образуването на ракови клетки и развитието на очни заболявания.
- По същата причина трябва да се приема и витамин А, който освен антиоксиданти, съдържа вещества, полезни за ретината на очите и предотвратява появата на слепота. Храни, богати на веществото: черен дроб на треска, яйчен жълтък, краве масло, рибено масло. При избора на мазнини следва да се заложи на качествените такива.
- Моркови, чушки, шипки, кайсии, спанак - в състава им има антиоксиданти и каротин, който помага на организма да синтезира витамин А самостоятелно.
- Месо, черен дроб, обезмаслена извара, жълтък - осигуряват витамин В 12, предотвратяващ сълзенето на очите.
- Цитруси, зеле, киви, моркови, домати, чушки, ябълки, касис - източници са на витамин С, който поддържа тонуса на очните мускули и предотвратява развитието на очни заболявания.
- Гъби, морски продукти, черен хляб - съдържат витамин Д, полезен за очите.
- Ябълки, пшеничен зародиш, дрожди, млечни продукти, яйца, ядки, черен дроб - насищат организма с рибофлавин (витамин В2). Последният се използва широко в медицината за лечение на заболявания на ретината и зрителния нерв. Също така подобрява обменните процеси, протичащи в очната леща.
- Месо, ръжен хляб, картофи, зеленчуци - източници са на витамин В1 (тиамин), който е необходим за нормалната работа на очите.
- Полезно е да се консумират броколи, ягоди, зеле, спанак, тофу (соева извара/сирене), брюкселско зеле - притежават противоракови свойства.
- Скумрия, бадеми, цветно зеле, ряпа, круши, моркови, сушени сини сливи - тонизират, извеждат токсините, благодарение на калция, който съдържат. В състава им влизат още: магнезий, калий, фолиева киселина и други полезни вещества.
Опасни и вредни храни при ретинобластом
- Да се ограничи консумацията на прекалено мазна храна, защото тя нарушава обмяната на веществата и води до затлъстяване, също влошава кръвоснабдяването на съдовата обвивка (хороидеята) на очната ретина, провокира заболявания на зрителния нерв.
- Алкохолът и тютюнопушенето действат като мазната храна.
- Прекомерният прием на тестени изделия води до нарушения на ретината и дори до слепота.
- Не бива да се прекалява със захарта и изобщо със сладките продукти, тъй като те увеличават нивото на глюкоза в организма и създават благоприятна среда за развитието на ракови клетки.
- Важно е да се ограничат пушените и пържени продукти и ястия, колбаси, наденици, кренвирши, консерви, фаст фууд, защото всички те водят до образуване на канцерогени в организма.
- Вредни са сладките газирани напитки - повишават нивото на захар в кръвта и допринасят за образуването на ракови клетки.
- Солената храна също е опасна, защото задържа извеждането на течностите от организма и повишава вътреочното налягане.
Източник:
edaplus.info
Коментари към Хранене при ретинобластом