Витамин В1 (тиамин, аневрин)
Витамин B1, също наричан тиамин или аневрин, е основно хранително вещество, от което всички тъкани в човешкото тяло имат нужда, за да функционират правилно. Той е първият витамин от група B, който учените откриват, затова името му носи цифрата 1. Подобно на останалите витамини от групата, тиаминът е водоразтворим и помага на тялото да превърне храната в енергия и да произведе аденозин трифосфат (АТФ) - молекулата, която транспортира енергията в клетките.
Полезни свойства на тиамина
Витамин В1 предпазва от заболяванията "бери-бери" и полиневрит. Има благоприятно въздействие върху мускулната дейност и тази на нервната система. Влиза в състава на ензимите, които регулират много от важните функции на организма (преди всичко на метаболизма на въглехидратите и аминокиселините). В1 е необходим за нормалната работа на централната и периферната нервна система. Лекарства, съдържащи го, се изписват при: неврити, радикулити, заболявания на стомашно-чревния тракт и черния дроб; също в дерматологията: при дерматози с неврогенен произход, сърбеж.
Дневна потребност от витамин B1
Дневната необходимост от витамин В1 за възрастни е 1,3-2,6 мг, за кърмачета - 0,3-0,5 мг, за бременни и кърмещи жени - 1,7-1,9 мг. По-висока концентрация от тиамин се изисква при натравяния с никотин и тежки метали, както и при стресови ситуации. Храната, богата на въглехидрати (особено захарта) и употребата на алкохол, повишават нуждата от витамин В1. От друга страна, необходимостта от него намалява при увеличаване на мазнините и протеините в менюто.
Дефицит на витамин B1
Дефицитът на тиамин може да повлияе на много функции в тялото, включително на нервната система, сърцето и мозъка. За щастие недостигът на витамина е необичаен в развитите страни. По-често се среща при хора със специфични медицински състояния. Условията, които могат да понижат нивата на тиамин в организма, са алкохолизъм, болест на Крон и анорексия.
Хората, които се подлагат на бъбречна диализа или приемат бримкови диуретици, също са изложени на риск от дефицит на B1. Тези диуретици се предписват на хора със застойна сърдечна недостатъчност. Те могат да изведат тиамина от тялото, лишавайки го от ползите му. Сърцето разчита на витамина, за да функционира правилно. Хората, които приемат лекарства за сърце, също трябва да бъдат внимателни.
Признаци на недостиг на аневрин в организма (хиповитаминоза В1):
- главоболие;
- загуба на апетит;
- нарушени функции на нервната система;
- умора;
- раздразнителност;
- безсъние;
- нарушения на сърдечно-съдовата система (артериална хипотония);
- Крайната проява на липса на витамина е заболяването "бери-бери".
Дефицитът на витамин B1 може да доведе до два основни здравословни проблема: авитаминоза (бери-бери) и синдром на Вернике-Корсаков. Бери-бери засяга дишането, движенията на очите, сърдечната функция и бдителността. Причинява се от натрупване на пировиноградна киселина в кръвта, което е страничен ефект от това, че тялото не може да превърне храната в енергия. Синдромът на Вернике-Корсаков технически представлява две различни нарушения. Болестта на Вернике засяга нервната система и причинява зрителни увреждания, липса на мускулна координация и умствен спад. Ако болестта не се лекува, тя може да доведе до синдром на Корсаков. При него трайно се повреждат функциите на паметта и мозъка.
И двете заболявания могат да се лекуват с инжекционно приемане на тиамин или с хранителни добавки, съдържащи витамина. Те помагат при мускулни и зрителни затруднения, но не могат да поправят трайните увреждания, причинени от болестта на Корсаков.
Някои храни и диети могат да доведат до дефицит на аневрин в организма. Това са:
- приемане на много кафе или чай, дори без кофеин;
- дъвчене на чаени листа;
- редовното ядене на сурова риба и черупчести морски храни.
Не забравяйте да се консултирате с лекар, преди да започнете да приемате витамини, особено когато използвате тиамин при дефицит. За да се запази балансът между витамините от група В в организма, лекарите често препоръчват приемане на B комплекс пред приема на отделни витамини от група В.
Съдържание на тиамин в храната
Има високи концентрации на витамин В1 във външните слоеве и зародишите на зърнените култури, както и в дрождите, говеждото и свинското месо, черния дроб, яйцата, млякото, ориза, соята, ядките (бадеми, лешници, орехи), зърнените храни (овес, елда, просо), триците, кълновете, варивата (грах, боб, леща и други). Плодовете и зеленчуците, които го съдържат, са карфиол, портокали, кайсии, шипка, картофи, червено зеле, моркови, репички, лук, спанак, аспержи и зеле. Други източници включват бирена мая и меласа. Зърнените закуски, хлябът, оризът и макаронените изделия могат да се обогатят с тиамин.
Една порция обогатена зърнена закуска осигурява 1,5 милиграма (mg) витамин B1, което е повече от 100% от препоръчителното дневно количество. Една филия пълнозърнест хляб съдържа 0,1 милиграма или 7% от дневната нужда. Хората се нуждаят от непрекъснато снабдяване с тиамин, тъй като той не се съхранява в тялото. Витамин B1 трябва да бъде част от ежедневната диета.
Няма реални рискови фактори, свързани с консумацията на аневрин.
Устойчивост на тиамина
Тиаминът е устойчив на нагряване. При топлинна или кулинарна обработка на продукта се губят 25-30%, но при продължително кипене и при контакт с метали, витаминът се разрушава. Освен това, частично се разрушава от ензима тиаминаза, на който е богата суровата риба.
healthline.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ 50 + таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОРЕСПИСТИМ ПЛЮС витамини за възрастни таблетки * 30 НАТСТИМ
ВЕГАН МУЛТИ капсули * 30 VIRIDIAN
МАТИСЪН ТЕЧНО ЖЕЛЯЗО + ВИТАМИН B & C 250 мл MT1913
НовБИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МАГАРЕШКИ БОДИЛ + ТИАМИН 50 мл
НовАЛАЙВ ГАРДЪН ГУДНЕС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОСЪСТАВКАТА е свързана към
- Основни витамини
- Добавки в помощ на щитовидната жлеза
- Витамини от група В (В-комплекс)
- Физиологично значение на витамин В1
- Витамин В1 (тиамин)
- 7 важни витамини при бременност
- Откритие на витамин В1 в началото на 20 век
- Приемът на витамин В1 облекчава менструалната болка
- Развитие на "Такеда" от 1946 година до 1978 година
Коментари към Витамин В1 (тиамин, аневрин)